---
title: "Asaltul Chinei pe piaţa auto: BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA"
description: "BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA, potrivit directoarei…"
source_url: "https://www.goldring.ro/ro/news/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-dupa-volumul-vanzarilor-chiar-si-fara-acces-la-piata-din-sua"
source_path: "/ro/news/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-dupa-volumul-vanzarilor-chiar-si-fara-acces-la-piata-din-sua"
canonical: "https://www.goldring.ro/ro/news/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-dupa-volumul-vanzarilor-chiar-si-fara-acces-la-piata-din-sua"
og_image: "https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-dupa-volumul-vanzarilor-chiar-si-fara-acces-la-piata-din-sua.jpg"
generated_at: "2026-07-26T06:13:00+00:00"
document_type: "page"
---
# Asaltul Chinei pe piaţa auto: BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA

> BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA, potrivit directoarei…

Source: https://www.goldring.ro/ro/news/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-dupa-volumul-vanzarilor-chiar-si-fara-acces-la-piata-din-sua

## Content

Asaltul Chinei pe piaţa auto: BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA

[Inapoi la stiri](/ro/news.md)
![Asaltul Chinei pe piaţa auto: BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-dupa-volumul-vanzarilor-chiar-si-fara-acces-la-piata-din-sua.jpg)
15.07.2026

# Asaltul Chinei pe piaţa auto: BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA

BYD poate detrona Toyota din poziţia de cel mai mare producător auto din lume după volumul vânzărilor chiar şi fără acces la piaţa din SUA, potrivit directoarei care coordonează ambiţiile globale ale grupului chinez, sugerând că acesta îşi va intensifica expansiunea agresivă în Europa, scrie FT. Rivalii au fost luaţi [prin](/ro/emitenti/proiect-covasna-sa-sfantu-gheorghe--prin.md) surprindere [luna](/ro/broker-actiuni/transilvania/cluj/luna.md) trecută, după ce Wang Chuanfu, fondatorul şi directorul general al BYD, a anunţat un plan de a prelua prima poziţie de la constructorul japonez în următorii cinci ani, prin progrese rapide în tehnologia de încărcare şi o creştere explozivă a vânzărilor [pe](/ro/emitenti/premier-energy-plc--pe.md) pieţele externe. Producătorul de automobile electrice a vândut anul trecut 4,5 milioane de maşini, mult sub cele 10,5 milioane comercializate de Toyota, un volum care depinde de accesul companiei japoneze la profitabila piaţă americană şi de continuarea vânzărilor de modele cu motoare cu ardere internă. „Cred că a stabilit această ţintă ambiţioasă mizând pe propria noastră [creştere organică](/ro/termeni-bursieri/crestere-organica.md)”, a declarat pentru FT Stella Li, care conduce operaţiunile internaţionale ale BYD. „Nu avem nevoie de piaţa americană pentru a o atinge.” Li a mai spus că grupul cu sediul în Shenzhen ar putea prelua titlul de la Toyota, care îl deţine din 2020, fără a recurge la o achiziţie pentru a-şi majora vânzările. Anunţul lui Wang a fost întâmpinat cu scepticism în industria auto, având în vedere că BYD nu are acces la piaţa din SUA, a doua ca mărime din lume după cea chineză.

[Vezi sursa originala](https://www.zf.ro/auto/asaltul-chinei-pe-piata-auto-byd-poate-detrona-toyota-din-pozitia-de-23195875)

## Stiri asemanatoare

[![De ce asaltul Chinei asupra pieţei auto europene este de-abia la început](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/de-ce-asaltul-chinei-asupra-pietei-auto-europene-este-de-abia-la-inceput.jpg)](/ro/news/de-ce-asaltul-chinei-asupra-pietei-auto-europene-este-de-abia-la-inceput.md)
24.07.2026

### [De ce asaltul Chinei asupra pieţei auto europene este de-abia la început](/ro/news/de-ce-asaltul-chinei-asupra-pietei-auto-europene-este-de-abia-la-inceput.md)

[![Bolojan, după instalarea platformei „Neptun Alpha”: România devine cel mai mare producător de gaze din UE](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/bolojan-dupa-instalarea-platformei-neptun-alpha-romania-devine-cel-mai-mare-producator-de-gaze-din-ue.jpg)](/ro/news/bolojan-dupa-instalarea-platformei-neptun-alpha-romania-devine-cel-mai-mare-producator-de-gaze-din-ue.md)
21.07.2026

### [Bolojan, după instalarea platformei „Neptun Alpha”: România devine cel mai mare producător de gaze din UE](/ro/news/bolojan-dupa-instalarea-platformei-neptun-alpha-romania-devine-cel-mai-mare-producator-de-gaze-din-ue.md)

[![Bolojan, după instalarea platformei Neptun Deep: România va deveni cel mai mare producător de gaze din Uniunea Europeană](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/bolojan-dupa-instalarea-platformei-neptun-deep-romania-va-deveni-cel-mai-mare-producator-de-gaze-din-uniunea-europeana.jpg)](/ro/news/bolojan-dupa-instalarea-platformei-neptun-deep-romania-va-deveni-cel-mai-mare-producator-de-gaze-din-uniunea-europeana.md)
21.07.2026

### [Bolojan, după instalarea platformei Neptun Deep: România va deveni cel mai mare producător de gaze din Uniunea Europeană](/ro/news/bolojan-dupa-instalarea-platformei-neptun-deep-romania-va-deveni-cel-mai-mare-producator-de-gaze-din-uniunea-europeana.md)

[![Prăbuşire a profitului pentru cel mai mare producător de lapte din România, DN AGRAR Group. Cauza este declinul de 31% al preţurilor la lapte](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/prabusire-a-profitului-pentru-cel-mai-mare-producator-de-lapte-din-romania-dn-agrar-group-cauza-este-declinul-de-31-al-preturilor-la-lapte.jpg)](/ro/news/prabusire-a-profitului-pentru-cel-mai-mare-producator-de-lapte-din-romania-dn-agrar-group-cauza-este-declinul-de-31-al-preturilor-la-lapte.md)
25.05.2026

### [Prăbuşire a profitului pentru cel mai mare producător de lapte din România, DN AGRAR Group. Cauza este declinul de 31% al preţurilor la lapte](/ro/news/prabusire-a-profitului-pentru-cel-mai-mare-producator-de-lapte-din-romania-dn-agrar-group-cauza-este-declinul-de-31-al-preturilor-la-lapte.md)

[![Cel mai mare producător auto din lume, Toyota, reduce producţia din cauza războiului din Iran – surse](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-toyota-reduce-productia-din-cauza-razboiului-din-iran-surse.jpg)](/ro/news/cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-toyota-reduce-productia-din-cauza-razboiului-din-iran-surse.md)
25.05.2026

### [Cel mai mare producător auto din lume, Toyota, reduce producţia din cauza războiului din Iran – surse](/ro/news/cel-mai-mare-producator-auto-din-lume-toyota-reduce-productia-din-cauza-razboiului-din-iran-surse.md)

[![ULTIMA ORĂ Producție mutată în România din Italia. Cel mai mare producător de mobilă, aflat astăzi în criză financiară, se restructurează](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/ultima-ora-productie-mutata-in-romania-din-italia-cel-mai-mare-producator-de-mobila-aflat-astazi-in-criza-financiara-se-restructureaza.jpg)](/ro/news/ultima-ora-productie-mutata-in-romania-din-italia-cel-mai-mare-producator-de-mobila-aflat-astazi-in-criza-financiara-se-restructureaza.md)
22.05.2026

### [ULTIMA ORĂ Producție mutată în România din Italia. Cel mai mare producător de mobilă, aflat astăzi în criză financiară, se restructurează](/ro/news/ultima-ora-productie-mutata-in-romania-din-italia-cel-mai-mare-producator-de-mobila-aflat-astazi-in-criza-financiara-se-restructureaza.md)

[BLOG](/ro/blog.md)

[Diferența care îți protejează capitalul: dividendele bat inflația (+5% vs. −6%)](/ro/blog/educatie-financiara/diferenta-care-iti-protejeaza-capitalul-dividendele-bat-inflatia-5-vs-6.md)[Calculator deducere 400 EUR — cât economisești](/ro/blog/educatie-financiara/calculator-deducere-400-eur-cat-economisesti-goldring-2026.md)[Impozitarea câștigurilor la bursă](/ro/blog/educatie-financiara/impozitarea-castigurilor-la-bursa.md)[Ce este deducerea de 400 EUR — Ghid complet](/ro/blog/educatie-financiara/ce-este-deducerea-de-400-eur-ghid-complet-goldring-2026.md)[Deducere 400 EUR pentru PFA - pas cu pas](/ro/blog/educatie-financiara/deducere-400-eur-pentru-pfa-pas-cu-pas-goldring-2026.md)[Război și piețe financiare: de ce panica este cel mai scump sfat](/ro/blog/educatie-financiara/razboi-si-piete-financiare-de-ce-panica-este-cel-mai-scump-sfat.md)[REIT-urile hoteliere – legislație să fie, căci dacă proiecte bune sunt și banii se găsesc](/ro/blog/reit-uri/reit-urile-hoteliere-legislatie-sa-fie-caci-daca-proiecte-bune-sunt-si-banii-se-gasesc.md)[De la Caritas la BVB: Psihologia fricii și de ce 98,5% dintre români evită investițiile la bursă](/ro/blog/educatie-financiara/psihologia-investitorului-bvb-frica-de-bursa.md)[Aplicații AI în Lumea Reală: 10 Companii Care Transformă Industriile](/ro/blog/educatie-financiara/aplicatii-ai-in-lumea-reala-10-companii-care-transforma-industriile.md)[Cum funcționează deducerea fiscală pentru investiții la bursă](/ro/blog/educatie-financiara/cum-functioneaza-deducerea-fiscala-investitii.md)[România, campioană la scumpiri în UE: Cum inflația de 8,4% erodează bugetul și care sunt soluțiile reale pentru români](/ro/blog/educatie-financiara/romania-campioana-la-scumpiri-in-ue-cum-inflatia-de-84-erodeaza-bugetul-si-care-sunt-solutiile-reale-pentru-romani.md)[Depozitele Bancare: Avantaje și Dezavantaje](/ro/blog/educatie-financiara/depozitele-bancare-avantaje-si-dezavantaje.md)[Cum deschizi cont la bursă în 10 minute](/ro/blog/educatie-financiara/cum-deschizi-cont-bursa-10-minute.md)[Dincolo de Nvidia: Oportunitățile invizibile care construiesc viitorul AI](/ro/blog/educatie-financiara/dincolo-de-nvidia-oportunitatile-invizibile-care-construiesc-viitorul-ai.md)[REIT-urile de infrastructură din China - să copiem de la cel ce copiază?!](/ro/blog/reit-uri/reit-urile-de-infrastructura-din-china-sau-sa-copiem-de-la-cel-ce-copiaza.md)[Perspective Economice 2026: De la Exubera
