---
title: "Lukoil Overseas cere prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră și confirmă negocierile cu un fond american"
description: "Lukoil Overseas, divizia grupului petrolier rus care deține acordul de concesiune pentru explorarea gazelor naturale în perimetrul Trident din Marea Neagră, a s…"
source_url: "https://www.goldring.ro/ro/news/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american"
source_path: "/ro/news/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american"
canonical: "https://www.goldring.ro/ro/news/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american"
og_image: "https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american.jpg"
generated_at: "2026-07-26T04:17:19+00:00"
document_type: "page"
---
# Lukoil Overseas cere prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră și confirmă negocierile cu un fond american

> Lukoil Overseas, divizia grupului petrolier rus care deține acordul de concesiune pentru explorarea gazelor naturale în perimetrul Trident din Marea Neagră, a s…

Source: https://www.goldring.ro/ro/news/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american

## Content

Lukoil Overseas cere prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră și confirmă negocierile cu un fond american

[Inapoi la stiri](/ro/news.md)
![Lukoil Overseas cere prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră și confirmă negocierile cu un fond american](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american.jpg)
22.07.2026

# Lukoil Overseas cere prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră și confirmă negocierile cu un fond american

Lukoil Overseas, divizia grupului petrolier rus care deține acordul de concesiune pentru explorarea gazelor naturale în perimetrul Trident din Marea Neagră, a solicitat statului [român](/ro/broker-actiuni/moldova/neamt/roman/roman.md) prelungirea acordului petrolier, au confirmat reprezentanții companiei pentru Mediafax. Cererea a fost transmisă Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG). […]

[Vezi sursa originala](https://economedia.ro/lukoil-overseas-cere-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-si-confirma-negocierile-cu-un-fond-american.html)

## Stiri asemanatoare

[![Încă o navă din Marea Neagră a fost avariată lângă Sfântu Gheorghe după un posibil impact cu o dronă maritimă sau o mină](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/inca-o-nava-din-marea-neagra-a-fost-avariata-langa-sfantu-gheorghe-dupa-un-posibil-impact-cu-o-drona-maritima-sau-o-mina.webp)](/ro/news/inca-o-nava-din-marea-neagra-a-fost-avariata-langa-sfantu-gheorghe-dupa-un-posibil-impact-cu-o-drona-maritima-sau-o-mina.md)
24.07.2026

### [Încă o navă din Marea Neagră a fost avariată lângă Sfântu Gheorghe după un posibil impact cu o dronă maritimă sau o mină](/ro/news/inca-o-nava-din-marea-neagra-a-fost-avariata-langa-sfantu-gheorghe-dupa-un-posibil-impact-cu-o-drona-maritima-sau-o-mina.md)

[![GRAFIC Perspectiva gazelor din Marea Neagră electrizează bursa. Indicele BET mai câștigă un procent și atinge un nou record](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/grafic-perspectiva-gazelor-din-marea-neagra-electrizeaza-bursa-indicele-bet-mai-castiga-un-procent-si-atinge-un-nou-record.jpg)](/ro/news/grafic-perspectiva-gazelor-din-marea-neagra-electrizeaza-bursa-indicele-bet-mai-castiga-un-procent-si-atinge-un-nou-record.md)
22.07.2026

### [GRAFIC Perspectiva gazelor din Marea Neagră electrizează bursa. Indicele BET mai câștigă un procent și atinge un nou record](/ro/news/grafic-perspectiva-gazelor-din-marea-neagra-electrizeaza-bursa-indicele-bet-mai-castiga-un-procent-si-atinge-un-nou-record.md)

[![Lukoil a cerut prelungirea concesiunii pentru perimetrul de gaze Trident din Marea Neagră. Rușii confirmă că au negocieri cu un fond american care vrea să-i cumpere activele](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/lukoil-a-cerut-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-de-gaze-trident-din-marea-neagra-rusii-confirma-ca-au-negocieri-cu-un-fond-american-care-vrea-sa-i-cumpere-activele.jpg)](/ro/news/lukoil-a-cerut-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-de-gaze-trident-din-marea-neagra-rusii-confirma-ca-au-negocieri-cu-un-fond-american-care-vrea-sa-i-cumpere-activele.md)
22.07.2026

### [Lukoil a cerut prelungirea concesiunii pentru perimetrul de gaze Trident din Marea Neagră. Rușii confirmă că au negocieri cu un fond american care vrea să-i cumpere activele](/ro/news/lukoil-a-cerut-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-de-gaze-trident-din-marea-neagra-rusii-confirma-ca-au-negocieri-cu-un-fond-american-care-vrea-sa-i-cumpere-activele.md)

[![Lukoil Overseas a solicitat prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră / Gigantul rus confirmă negocierile cu un fond de investiții american](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/lukoil-overseas-a-solicitat-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-gigantul-rus-confirma-negocierile-cu-un-fond-de-investitii-american.webp)](/ro/news/lukoil-overseas-a-solicitat-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-gigantul-rus-confirma-negocierile-cu-un-fond-de-investitii-american.md)
22.07.2026

### [Lukoil Overseas a solicitat prelungirea concesiunii pentru perimetrul Trident din Marea Neagră / Gigantul rus confirmă negocierile cu un fond de investiții american](/ro/news/lukoil-overseas-a-solicitat-prelungirea-concesiunii-pentru-perimetrul-trident-din-marea-neagra-gigantul-rus-confirma-negocierile-cu-un-fond-de-investitii-american.md)

[![EXCLUSIV Un consorțiu de giganți arabi aliați cu o firmă americană au scris Guvernului României că sunt în curs să preia activele Lukoil. Interes deosebit pentru perimetrul de gaze Trident din Marea Neagră, ce solicitări au investitorii](https://www.goldring.ro/storage/news/2026/07/exclusiv-un-consortiu-de-giganti-arabi-aliati-cu-o-firma-americana-au-scris-guvernului-romaniei-ca-sunt-in-curs-sa-preia-activele-lukoil-interes-deosebit-pentru-perimetrul-de-gaze-trident-din-marea-neagra-ce-solicitari-a.jpg)](/ro/news/exclusiv-un-consortiu-de-giganti-arabi-aliati-cu-o-firma-americana-au-scris-guvernului-romaniei-ca-sunt-in-curs-sa-preia-activele-lukoil-interes-deosebit-pentru-perimetrul-de-gaze-trident-din-marea-neagra-ce-solicitari-a.md)
15.07.2026

### [EXCLUSIV Un consorțiu de giganți arabi aliați cu o firmă americană au scris Guvernului României că sunt în curs să preia activele Lukoil. Interes deosebit pentru perimetrul de gaze Trident din Marea Neagră, ce solicitări au investitorii](/ro/news/exclusiv-un-consortiu-de-giganti-arabi-aliati-cu-o-firma-americana-au-scris-guvernului-romaniei-ca-sunt-in-curs-sa-preia-activele-lukoil-interes-deosebit-pentru-perimetrul-de-gaze-trident-din-marea-neagra-ce-solicitari-a.md)

[BLOG](/ro/blog.md)

[REIT-urile de telecomunicații - regii infrastructurii digitale](/ro/blog/reit-uri/reit-urile-de-telecomunicatii-regii-infrastructurii-digitale.md)[Cine e eligibil pentru deducerea de 400 EUR - angajați vs. PFA](/ro/blog/educatie-financiara/cine-e-eligibil-deducere-400-euro.md)[REIT-urile hoteliere – legislație să fie, căci dacă proiecte bune sunt și banii se găsesc](/ro/blog/reit-uri/reit-urile-hoteliere-legislatie-sa-fie-caci-daca-proiecte-bune-sunt-si-banii-se-gasesc.md)[Perspective Economice 2026: De la Exuberanța AI la Noua Ordine Geo-Economică](/ro/blog/educatie-financiara/perspective-economice-2026-de-la-exuberanta-ai-la-noua-ordine-geo-economica.md)[Listarea Pachetelor Minoritare din Companiile de Stat la BVB – Soluție pentru Deficitul Bugetar?](/ro/blog/educatie-financiara/listarea-pachetelor-minoritare-din-companiile-de-stat-la-bvb-solutie-pentru-deficitul-bugetar.md)[Contakt accelerează pregătirea pentru IPO și listarea pe piața AeRO a BVB](/ro/blog/finantare/contakt-accelereaza-pregatirea-pentru-ipo-si-listarea-pe-piata-aero-a-bvb.md)[Dincolo de Nvidia: Oportunitățile invizibile care construiesc viitorul AI](/ro/blog/educatie-financiara/dincolo-de-nvidia-oportunitatile-invizibile-care-construiesc-viitorul-ai.md)[Deducere 400 EUR pentru PFA - pas cu pas](/ro/blog/educatie-financiara/deducere-400-eur-pentru-pfa-pas-cu-pas-goldring-2026.md)[Aplicații AI în Lumea Reală: 10 Companii Care Transformă Industriile](/ro/blog/educatie-financiara/aplicatii-ai-in-lumea-reala-10-companii-care-transforma-industriile.md)[Ce este deducerea de 400 EUR — Ghid complet](/ro/blog/educatie-financiara/ce-este-deducerea-de-400-eur-ghid-complet-goldring-2026.md)[Șocurile petroliere: cum afectează prețul petrolului Bursa de Valori București](/ro/blog/educatie-financiara/socurile-petroliere-cum-afecteaza-pretul-petrolului-bursa-de-valori-bucuresti.md)[Puterea retail-ului: Discount-ul IPO-ului Cris-Tim atrage subscrieri de peste 2 ori mai mari față de capitalizarea estimată a companiei](/ro/blog/educatie-financiara/puterea-retail-ului-discount-ul-ipo-ului-cris-tim-atrage-subscrieri-de-peste-2-ori-mai-mari-fata-de-capitalizarea-estimata-a-companiei.md)[Impozitarea câștigurilor la bursă](/ro/blog/educatie-financiara/impozitarea-castigurilor-la-bursa.md)[REIT-urile industriale – o supapă pentru piață ?!](/ro/blog/reit-uri/reit-urile-industriale.md)[Data Center REIT sau REIT-ul în era Inteligenței Artificiale.](/ro/blog/reit-uri/data-center-reit-sau-reit-ul-in-era-inteligentei-artificiale.md)[Calculator deducere 400 EUR — cât economisești](/ro/blog/educatie-financiara/calculator-deducere-400-eur-cat-economisesti-goldring-2026.md)[Depozitele Bancare: Avantaje și Dezavantaje](/ro/blog/educatie-financiara/depozitele-bancare-avantaje-si-dezavantaje.md)[Investiții la 50+ ani: prea târziu sau abia la timp?](/ro/blog/educatie-financiara/investitii-la-50-ani-prea-tarziu-sau-abia-la-timp.md)[REIT-urile de infrastructură din China - să copiem de la cel ce copiază?!](/ro/blog/reit-uri/reit-urile-de-infrastructura-din-china-sau-sa-copiem-de-la-cel-ce-copiaza.md)[Diferența care îți protejează c
