Webinar gratuit:
Rezultate BVB: OMV Petrom, Hidroelectrica, TeraPlast
Inapoi la stiri
Oana Țoiu, după discuția cu omologul ucrainean: România va apela la energia din Ucraina în contextul crizei provocate de secetă

31.07.2026

Oana Țoiu, după discuția cu omologul ucrainean: România va apela la energia din Ucraina în contextul crizei provocate de secetă

Ministra Afacerilor Externe Oana Țoiu a discutat, vineri, cu omologul său ucrainean Andrii Sîbiha despre efectele secetei severe asupra sistemului energetic din România și despre posibilitatea ca Ucraina să sprijine țara noastră cu energie electrică în orele de consum maxim. Cei doi oficiali au abordat și situația de securitate din Marea Neagră, precum și ultimele atacuri ale Rusiei asupra Ucrainei.

Stiri asemanatoare

START INVESTIȚII

Discută direct cu un broker sau deschide contul tău online.

Alege varianta potrivită pentru tine:

NEWSLETTER

Înscrie-te și primești pe email: ghidul complet de deducere fiscală, alerte la schimbari legislative și oferte exclusive pentru investitori noi.

Fii cu un pas înaintea pieței!

Te poți dezabona oricând. Fără SPAM. Datele tale sunt în siguranță.

sau urmărește cele mai importante știri pe: