fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 02.12.2022

Evenimente Interne

Compania Transelectrica (TEL) alocă 51,645 milioane de lei pentru lucrări ce vizează creșterea gradului de siguranță în alimentarea consumatorilor din zona de sud a Capitalei, racordați în stația 400/220/110/10 kV București Sud. Scopul investiției constă în creșterea calității serviciului de transport al energiei electrice și creșterea siguranței și a redundanței în alimentarea utilizatorilor rețelei electrice de transport, amplificarea puterii stațiilor de 110 kV și 10 kV, având în vedere creșterea capacităților energetice ale operatorilor de distribuție din zona București, flexibilizarea schemei de funcționare în vederea prevenirii apariției congestiilor în caz de avarie și în cazul creșterii producției centralei eoliene. (financialinteligence.ro) 

 

În cadrul ședinței Consiliului de Administrație al companiei AAGES (AAG), susținută marți, 29 noiembrie, s-au hotărât printre altele, repartizarea și distribuirea în anul 2023, sub formă de dividende, a unui procentaj între 45-50% din profitul net al anului financiar 2022 și punerea pe venit a dividendelor neridicate de către acționari distribuite pentru anul 2018. În același timp, a fost prezentat și analizat portofoliul de comenzi pe anul 2023 și conform datelor, acoperă integral capacitatea de producție pe trimestrul I al anului. (bvb.ro) 

 

În primele 9 luni din 2022, societatea Firebyte Games (FRB) a înregistrat o cifră de afaceri de 4,75 milioane lei pe fondul creșterii sumelor obținute de la partenerii externi pentru dezvoltarea de jocuri hypercasual în baza parteneriatelor de tip „revenue-share”. Totodată, veniturile operaționale totale se cifrează la cca 5,18 milioane lei în primele 9 luni din 2022, fiind echivalentul unei creșteri de peste 3 ori față de veniturile obținute în perioada similară din anul 2021. Indicatorul EBITDA ajustat la finele lunii septembrie 2022 se cifrează la valoarea de 1,87 milioane lei comparativ cu o pierdere operațională de 1,40 milioane lei la finele primelor 9 luni din 2021. Îmbunătățirea performanțelor activității din exploatare pe de o parte și creșterea veniturilor nete obținute pe filiera financiară a activității pe de altă parte, au contribuit la obținerea unui profit net de 1,45 milioane lei la finalul primelor 9 luni ale anului curent față de o pierdere netă de 1,60 milioane lei înregistrată în perioada similară din anul 2021. (bvb.ro) 

 

Conducerea Meta Estate Trust SA (MET) informează investitorii și persoanele interesate despre realizarea unei tranzacții de exit parțial din unul dintre proiectele din București aflate în portofoliu. În urma tranzacției, societatea a realizat un profit de 1,46 milioane lei după o investiție inițială de 2,61 milioane lei. (bvb.ro) 

Evenimente Externe

Indicele de bază al prețurilor cheltuielilor de consum personal, un indicator care exclude alimentele și energia și indicatorul urmărit îndeaproape de Rezerva Federală, a crescut cu 0,2% pentru luna trecută și a crescut cu 5% față de acum un an. Creșterea lunară a fost sub estimarea Dow Jones de 0,3%, în timp ce evoluția anuală a fost în linie. Incluzând alimentele și energia, PCEul a crescut cu 0,3% lunar și cu 6% anual. Creșterea lunară a fost aceeași cu cea din septembrie, în timp ce avansul anual a fost un pas în jos față de ritmul de 6,3%. Indicele ISM manufacturing index a atins nivelul de 49%, reprezentând nivelul companiilor care raportează expansiunea pentru această perioadă. Nivelul a fost cu 1,2 puncte procentuale sub octombrie și la cel mai mic nivel din mai 2020. Indicele prețurilor urmărit îndeaproape a coborât cu 3,6 puncte, la 43%, indicând că inflația încetinește, în timp ce indicele ocupării forței de muncă s-a retras și el, în scădere cu 1,6 puncte, la 48,4%. (cnbc.com) 

 

Kroger (KR) a mărit prognoza pentru acest an, după ce vânzările mai puternice din trimestrul al treilea au depășit așteptările de pe Wall Street, iar inflația a continuat să împingă în sus prețurile pe care cumpărătorii le plătesc pentru lapte, ouă și alte alimente. Venitul net în trimestrul al treilea a scăzut la 398 milioane dolari sau 55 de cenți pe acțiune, de la 483 milioane dolari, sau 64 de cenți pe acțiune cu un an mai devreme. Pentru întregul an, Kroger anticipează acum câștiguri nete ajustate care variază între 4,05 și 4,15 USD/acțiune. Anterior, așteptările se situau între 3,95 și 4,05 dolari. Unii dintre competitori, cum ar fi Target și Kohl’s, au raportat o scădere vizibilă a cheltuielilor. McMullen spune, însă că Kroger nu a simțit acest lucru, în mare parte pentru că gătitul acasă costă mai puțin decât servirea mesei în oraș. Kroger a anunțat în octombrie că intenționează să-și cumpere concurentul, Albertsons, într-o tranzacție evaluată la 24,6 miliarde de dolari. Achiziția, dacă ar fi aprobată, ar combina a doua și a patra cele mai mari rețele de magazine din țară în ceea ce privește veniturile, potrivit datelor de la Numerator, un cercetător de piață. (cnbc.com)  

 

UiPath (PATH) a raportat ieri rezultatele financiare pentru trimetrul al treilea al anului, iar din raport reiese ca veniturile au crescut cu 19% și au ajuns la 263 milioane de dolari. În schimb, compania a înregistrat o pierdere operaţională GAAP (generally accepted accounting principles) de 67 de milioane de dolari. Totuși, rata anuală de reînnoire a abonamentelor (ARR), unul dintre principalii indicatori folosiţi de către companie, a ajuns la 1,1 miliarde de dolari în perioada menţionată mai sus, în creştere cu 36%. Pentru T4/2022, grupul estimează venituri cuprinse între 277 şi 279 de milioane de dolari, un ARR de 1,174-1,176 de miliarde de dolari şi venituri operaţionale non-GAAP de 35 de milioane de dolari. 

 

In Focus

BVB:

TEL, AAG, FRB, MET, CRC

Extern:

piețele internaționale, KR, PATH


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.730,661.74%
BETPlus1.751,631.67%
BET-TR22.817,401.74%
BET-XT1.027,201.63%
BET-FI49.855,590.99%
BET-NG877,691.44%
BET AeRO822,310.03%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.46303.35%18.509.448
TLV20.10003.29%12.504.956
FP1.91800.42%8.753.501
SNG40.00000.00%7.427.396
BRD13.34003.25%2.225.928
EL7.53001.48%1.887.371
M15.60000.00%1.536.826
AQ0.56002.19%1.209.114
TGN254.00002.63%869.802
TRP0.53400.95%671.800

Extern

 

Dow Jones34.395,01-0.4%
S&P 5007.572,78-0.26%
NASDAQ11.482,450.06%
VIX19,84-4.99%
DAX14.490,30-0.37%
CAC 406.753,97-0.45%
FTSE MIB IDX24.685,67-0.49%
AEX Amsterdam717,74-0.84%
WSE WIG56.867,540.3%
Shanghai3.173,49-0.46%
Nikkei 22528.279,891.1%
S&P/ASX 2007.346,100.84%

Obligațiuni
SUA 10Y3.546%
SUA 5Y3.7088%
SUA 2Y4.2697%
Canada 10Y2.852%
Germania 10Y1.7895%
Franța 10Y2.254%
Japonia 10Y0.246 %
Hong Kong 10Y 3.414%
RO 10YR 7.925%
RO 5YR7.725%
RO 2YR7.325%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA3.75%-4%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur 1,813.30-0.10%
Argint23.0851.07%
Petrol Brent86.98o.12%
Cupru 3.80830.31%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9310
0.08%
USD/RON4.6831
0.01%
GBP/RON5.7304-0.03%
EUR/USD1.05300.08%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA