fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 03.01.2023

Evenimente Interne

Recyplat, companie de servicii financiare și consultanță în afaceri, în cadrul căreia  Romcarbon (RCE) deține 100% din capitalul social, a finalizat operațiunea de vânzare a deținerii la Romgreen Universal, principalul reciclator integrat din Europa de Sud-Est. Participația de 17,6% a fost vândută într-o tranzacție în valoare de 14,2 mil.€. (bvb.ro)

 

Bittnet (BNET) a anunțat că va răscumpăra la scadență emisiunea de obligațiuni corporative BNET23C. Prețul de răscumpărare reprezintă 100% din valoarea nominală, iar data de înregistrare pentru identificarea obligațiunilor care beneficiază de rambursarea principalului este 16.01.2023, urmând ca data plății să fie 23.01.2023. Conform codului BVB, obligațiunile vor fi suspendate de la tranzacționare începând cu data de 13.01.2023, ultima ședință de tranzacționare permisă fiind pe 12.01.2023. (bvb.ro)

 

Banca de stat EximBank a finalizat fuziunea cu Banca Românească și a devenit bancă universală cu servicii complete. Prețul plătit de EximBank pentru BROM a fost de aproape 60 mil.€, la un capital achiziționat de aproximativ 130 mil.€. Pe lângă prețul plătit pentru capital, tranzacția totală a inclus rambursarea împrumutului subordonat acordat Băncii Românești de către NBG, în valoare de 65 mil.€, și rambursarea finanțării primite de la banca-mamă în  valoare de 90 mil.€ de către BROM. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Tesla (TSLA) a publicat raportul de producție și de livrare a vehiculelor din trimestrul al patrulea pentru 2022. Producătorul de automobile electrice a livrat 1,3 mil. de vehicule în 2022, în creștere cu 40% față de 2021 și a produs aproape 1,4 mil. vehicule, în creștere cu 46% față de anul precedent. Cu toate acestea, numerele raportate au fost cu puțin sub așteptările analiștilor. Compania a început producția în două noi fabrici anul acesta – în Austin Texas, Brandenburg Germania și a intensificat producția în Fremont, California și în Shanghai. (cnbc.com)

 

Marți, biroul de recensământ din SUA raportează statisticile privind cheltuielile pentru construcții din luna noiembrie. Se așteaptă o scădere de 0,4% de la o lună la alta, la o rată anuală de 1,79 trilioane de dolari. Miercuri, Comitetul Federal pentru Piața deschisă publică va publica minuta de la întâlnirea din mijlocul lunii decembrie pentru politica monetară. Biroul de statistică a muncii va publica tot miercuri sondajul privind locurile de muncă, economiștii așteaptă 10 mil de locuri de muncă deschise în ultima zi lucrătoare a lunii noiembrie, cu 334.000 mai puține decât în octombrie. (Marketwatch.com)

 

Economia din Singapore a crescut într-un ritm mai lent în al patrulea trimestru al anului 2022, în principal din cauza unei contracții a sectorului de producție. Produsul intern brut a crescut cu 2,2% în trimestrul încheiat în decembrie. Acesta a fost mai lent față de creșterea de 4,2% din al treilea trimestru, dar a depășit creșterea de 2,05% așteptată de analiști. Pe tot anul 2022, Singapore a crescut cu 3,8% comparativ cu expansiunea de 7,6% din 2021. (cnbc.com)

In Focus

BVB:

BNET, ROCE, BET

Extern:

TSLA, piețele externe


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.663,530.40%
BETPlus1.748,140.41%
BET-TR22.685,990.40%
BET-XT1.018,600.30%
BET-FI50.284,36-0.59%
BET-NG852,340.61%
BET AeRO818,491.47%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.42000.12%12.805.664
FP2.04000.74%9.223.570
TLV19.9200-0.30%3.040.659
SNG37.75000.53%1.888.305
BRD13.00000.93%1.177.195
ROC110.700012.39%1.167.067
TRP0.5500-2.31%556.803
M16.90000.24%522.638
SNN42.80001.18%502.686
TGN275.50001.10%444.367

Extern

 

Dow Jones33.147,250.08%
S&P 5007.138,770.27%
NASDAQ10.466,480.94%
VIX21,67-0.74%
DAX14.069,260.54%
CAC 406.594,571.11%
FTSE MIB IDX23.706,96-0.92%
AEX Amsterdam701,010.99%
WSE WIG57.694,000.2%
Shanghai3.089,570.16%
Nikkei 22526.158,470.25%
S&P/ASX 2007.054,900.46%

Obligațiuni
SUA 10Y3.846%
SUA 5Y3.9637%
SUA 2Y4.4590%
Canada 10Y3.316%
Germania 10Y2.4330%
Franța 10Y2.968%
Japonia 10Y0.408%
Hong Kong 10Y3.644%
RO 10YR9.270%
RO 5YR7.770%
RO 2YR6.510%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,853.801.51%
Argint24.7052.77%
Petrol Brent86.290.44%
Cupru3.84680.95%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9257
0.12%
USD/RON4.6199
0.12%
GBP/RON5.57550.32%
EUR/USD1.06640.02%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA