fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 04.10.2022

Evenimente Interne

Safetech (SAFE) a raportat semnarea unui contract în valoare de 490.000 euro, valoare care depășește 10% din venitul total, aferent ultimelor situații financiare. Obiectul contractului presupune livrarea de soluții de securitate cibernetică. (bvb.ro)

 

Arobs Transilvania Software (AROBS) anunță prețul de achiziție a Enea Services România, actuala Arobs Development & Engineering S.R.L., respectiv 17,6 mil. euro.  Aceasta achiziție reprezintă cea mai are achiziție a Arobs. În anul 2021, Enea Services a raportat o cifră de afaceri de aproximativ 12,2 mil. euro și un profit net de aproximativ 2 mil. euro. (bvb.ro)

 

Life is Hard (LIH) convoacă acționarii pe data de 1 noiembrie, printre punctele de pe ordinea de zi se află și propunerea de majorarea a capitalului social cu 3 mil. lei, prin emiterea a 6 mil. de acțiuni, la valoarea nominală de 0,5 lei pe acțiune. Majorarea de capital se va realiza prin incorporarea a unei cote-părți din profitul aferent anului 2021. Rata de alocare a acțiunilor este de 1 acțiune nou emisă la 2,5538 acțiuni deținute. (bvb.ro)

 

Evenimente Externe

Cotațiile barilului de petrol au început săptămâna cu o apreciere de peste 5%, în special datorită așteptărilor legate de întâlnirea OPEC+, care va avea loc mâine.  Pe agenda ședinței se află propunerea de scădere a  producției de petrol cu aproximativ 1 mil. de barili pe zi, ceea ce ar fi cea mai mare reducere de la izbucnirea pandemiei. Această scădere reprezintă aproximativ 1% din producția totală de petrol. Unele surse afirmă că scăderea producție poate fi și mai mare, în cazul în care Arabia Saudită își pune în aplicare planul de scădere voluntară a producției. (investing.com)

 

Prima sesiune de tranzacționare a săptămâni și a lunii a adus o apreciere puternică pentru indici americani. Alimentați de datele slabe publicate referitor la indicele manufacturier, bursa americană a avut cea mai bună evoluție din iulie. Indicele S&P500 a crescut cu 2,59%, indicele Dow Jones sa apreciat cu 2,66%, în timp ce indicele Nasdaq a adăugat 2,27%. (investing.com)

 

Banca Centrală a Australiei a decis în ședința de marți creșterea ratei de dobândă cu 25 puncte de bază, față de 50 de puncte de bază așteptat de analiști. Astfel, dobânda de referință a ajuns la cel mai înalt nivel din ultimii 9 ani, respectiv 2,6%, sub nivelul inflației, care se situează la 6,1%. Datorită prognozelor de creștere a inflației la peste 7,5%, banca centrală din Australia mai are în vedere creștere de dobândă în anul în curs. Ca urmare a creșteri ratei de dobândă sub așteptări, dolarul australian s-a depreciat față de dolarul american. (investing.com)

In Focus

BVB:

SAFE, AROBS, LIH

Extern:

principalii indici, cotațiile petrolului

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.803,161.54%
BETPlus1.612,401.52%
BET-TR21.004,371.54%
BET-XT955,871.40%
BET-FI47.256,640.09%
BET-NG841,171.89%
BET AeRO835,790.73%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.06002.16%5.176.431
SNP0.43504.07%3.865.815
FP1.7440-0.34%2.316.174
BRD11.34002.16%1.681.561
SNN43.20001.65%917.106
EVER1.2400-1.98%775.497
SNG40.35000.88%649.687
DIGI32.00001.59%644.985
EBS112.8500-0.53%453.201
M17.98001.24%402.469

Extern

 

Dow Jones29.379,191.78%
S&P 5006.776,181.26%
NASDAQ10.750,210.85%
VIX30,30-8.91%
DAX12.209,482.11%
CAC 405.794,150.6%
FTSE MIB IDX20.972,572.37%
AEX Amsterdam645,801.91%
WSE WIG46.312,481.02%
Shanghai3.034,85-0.24%
Nikkei 22526.086,490.57%
S&P/ASX 2006.469,000.05%

Obligațiuni
SUA 10Y3.629%
SUA 5Y3.8487%
SUA 2Y4.0575%
Canada 10Y3.152%
Germania 10Y1.9120%
Franța 10Y2.504%
Japonia 10Y0.236%
Hong Kong 10Y3.631%
RO 10-YR8.430%
RO 5-YR8.545%
RO 2-YR8.140%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,707.400.32%
Argint20.8601.32%
Petrol Brent89.400.61%
Cupru3.44500.77%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9483
0.09%
USD/RON5.0337
0.05%
GBP/RON5.70210.10%
EUR/USD0.98270.03%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA