fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 05.09.2022

Evenimente Interne

Safetech a realizat în primul semestru venituri de 15,3 mil. lei, mai mari cu 16%, respectiv un profit net de două ori mai mare comparativ cu cel de anul trecut, de 2,6 mil. lei. În această perioadă, serviciile de securitate cibernetică au contribuit cu 54% la cifra de afaceri totală (anul trecut această pondere fiind de 44%), compania menționând că această creștere a vânzărilor de servicii de securitate cibernetică reprezintă un aspect extrem de important, în condițiile în care prezintă o rată de profitabilitate mai ridicată în contrast cu soluțiile de securitate cibernetică, a căror pondere au scăzut de la 55% la 28%. Conform conducerii, rezultatele se află în linie cu așteptările. (bvb.ro)

 

Softbinator (CODE) a încheiat primul semestru cu venituri consolidate de 16,8 mil. de lei, respectiv cu un profit net de 4 mil. lei. La nivel individual, veniturile Softbinator s-au ridicat la 8,3 mil. lei, mai mari cu 9% față de perioada similară a anului trecut. Profitul net a fost de 1,9 mil. lei, în creștere cu 35%. Compania și-a revizuit bugetul pentru acest an, având în vedere perspectivele pozitive pentru restul anului și impactul ultimelor achiziții, estimând venituri de 32,2 mil. lei, cu 23% mai mari decât cele bugetate inițial și un profit net de 6,15 mil. lei, cu 25% mai mare decât cel bugetat inițial. (bvb.ro)

 

Unirea Shoping Center (SCDM) a realizat în primele șase luni ale anului venituri de 28,2 mil. lei, în creștere cu 18,5%. După ce în urmă cu un an, societatea a raportat o pierdere semestrială de 36 mil. lei, anul acesta a încheiat perioada de raportare pe profit, de 13,6 mil. lei. (bvb.ro)

 

Consiliul de Administrație al TeraPlast (TRP) a aprobat constituirea de către societate în calitate de asociat unic, a unei societăți cu Răspundere Limitată în Ungaria, cu un capital social total de 3 mil. HUF. ”Noua societate va mări amprenta regională a Grupului și va reprezenta o bază logistică pentru acoperirea eficientă a pieței locale. Ungaria a devenit principala piață de export a Grupului TeraPlast, depășind Germania, iar această evoluție impune adaptarea activității de distribuție”, se arată în comunicat. (bvb.ro)

 

Impact convoacă acționarii pentru a aproba delegarea CA-ului, pentru o perioadă de 1 an, de a implementa majorarea capitalului social al societății, prin aport în numerar, prin una sau mai multe emisiuni de acțiuni noi, cu o valoarea care să nu depășească 250 mil. acțiuni noi emise. De asemenea, pe ordinea de zi se află și aprobarea emisiunii de obligațiuni de către societate, având o valoare nominală maximă totală de 150 mil. euro sau echivalentul acestei sume în orice altă monedă, cu dobândă de maximum 7% și cu o scadență de minimum 3 ani și jumătate, maximum până la 7 ani, în una sau mai multe emisiuni. În același timp, pe ordinea de zi se află și aprobarea răscumpărării de acțiuni de către societate, respectiv maxim 30 mil. de acțiuni la un preț minim de 0,25 lei pe acțiune și un preț maxim egal cu valoarea cea mai mică dintre 1 leu pe acțiune și valoarea cea mai mare dintre prețul ultimei tranzacții independente și prețul cel mai ridicat din momentul respectiv al ofertei de achiziționare, dar și un program de tip Stock Option Plan. (bvb.ro)

 

Romcab (MCAB) informează investitorii cu privire la faptul că la data de 02.09.2022 a fost înregistrată pe rolul Tribunalului Specializat Mureș cererea de faliment formulată de către ANAF Mureș. Compania precizează că această cerere nu are încă termen de judecată stabilit și nu a fost comunicată companiei. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Economia Statelor Unite ale Americii a adăugat 315.000 de locuri de muncă în luna august. Rata șomajului a crescut la 3,7%, depășind așteptările de 3,5%. Salariile au continuat să crească, evoluția câștigului mediu pe oră fiind mai mare cu 0,3% la nivel de lună și cu 5,2% față de acum un an, ambele fiind cu 0,1 puncte procentuale sub estimări. (cnbc.com)

 

Principalii indici americani au scăzut vineri cu peste 1% după ce raportul solid al locurilor de muncă din luna august nu a reușit să atenueze temerile că Fed va continua să majoreze agresiv ratele dobânzilor în lupta sa împotriva inflației. Indicele Dow Jones a scăzut 338 de puncte, respectiv 1,1% în timp ce indicele S&P 500 a scăzut până la cel mai scăzut nivel din iulie. Indicele Nasdaq a scăzut cu 1,3%, înregistrând prima serie de pierderi de șase zile consecutive din 2019. (cnbc.com)

 

Săptămâna aceasta, joi, Banca Centrală Europeană pare pregătită să ofere o a doua majorare a ratei dobânzii de referință, pe măsură ce inflația în zona euro se află la un nivel record. Investitorii se întreabă dacă aceasta se va ridica la 50 de puncte de bază, precum cea din luna iunie, sau Banca va opta pentru o creștere mai agresivă, de 75 de puncte de bază. Într-un discurs recent, Isabel Schnabel, membru al consiliului de administrație al BCE, a cerut băncilor centrale să acționeze cu forță pentru a reduce inflația, chiar dacă asta le trage economiile într-o recesiune. (investing.com)

In Focus

BVB:

SAFE, CODE, TRP

Extern:

cotațiile petrolului, principalii indici, NVDA

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.838,41-0.25%
BETPlus1.767,14-0.30%
BET-TR23.001,14-0.25%
BET-XT1.041,76-0.13%
BET-FI50.977,770.52%
BET-NG892,570.15%
BET AeRO909,04-0.32%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.4550-1.09%6.973.172
TLV19.60000.41%5.175.770
FP1.9400-0.61%3.798.900
SNG43.35000.81%2.701.918
SNN44.90002.28%1.744.798
BRD12.8000-0.93%1.613.068
M19.1000-2.55%794.264
COTE66.60000.91%413.765
TRP0.5640-1.05%361.039
TGN232.5000-2.11%338.197

Extern

 

Dow Jones31.975,330.4%
S&P 5007.413,170.21%
NASDAQ11.895,80-0.03%
VIX23,22-9.86%
DAX13.050,272.16%
CAC 406.167,512.13%
FTSE MIB IDX21.921,262.27%
AEX Amsterdam678,571.71%
WSE WIG49.671,471.58%
Shanghai3.193,900.13%
Nikkei 22527.673,50-0.26%
S&P/ASX 2006.850,400.07%

Obligațiuni
SUA 10Y3.195%
SUA 5Y3.2979%
SUA 2Y3.3955%
Canada 10Y3.116%
Germania 10Y1.5065%
Franța 10Y2.131%
Japonia 10Y0.231%
Hong Kong 10Y3.150%
RO 10-YR7.825%
RO 5-YR7.725%
RO 2-YR7.475%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,723.300.04%
Argint17.9300.27%
Petrol Brent95.002.13%
Cupru3.41650.59%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.8200
0.26%
USD/RON4.8764
0.94%
GBP/RON5.58130.39%
EUR/USD0.9882-0.70%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA