fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 05.12.2023

Evenimente Interne

Indicele BET s-a apreciat cu 0,44% în prima ședință de tranzacționare a săptămânii, la 14,776 puncte de la 14,712 puncte și a închis la un nivel istoric într-o ședință în care volumele de tranzacționare au fost sub cele din ultimele zile, acțiunile Hidroelectrica (H2O) fiind cele mai căutate de investitori. Tranzacțiile pe acest emitent au fost de 23,3 mil. lei. Totalul pe segmentul de acțiuni s-a ridicat la 54 mil. lei, conform datelor publicate pe bvb.ro. Din cele 20 de acțiuni al indicelui principal BET, 16 au fost pe plus, cu creșteri de la 0,2% pentru Fondul Proprietatea (FP), 0,024% pentru Digi Communications, la 1% pentru Banca Transilvania (TLV), care a închis la o evaluare-record de 18,5 mld. lei și aproximativ 2% pentru ONE, Romgaz, Purcari și BRD. Acțiunile Sphera Group și cele ale Bursei de Valori București s-au apreciat cu 5,4% fiecare. Hidroelectrica, TTS și Nuclearelectrica s-au depreciat la finalul ședinței de tranzacționare. (zf.ro) 

 

Compania de tehnologie Life is Hard (LIH) s-a apreciat cu 14,9% în ultima lună, pe un rulaj de 1,3 mil. lei și o valoare de piață de 63,7 mil. lei. Evoluția se datorează rezultatelor financiare aferente perioadei ianuarie-septembrie 2023, raportate la începutul lunii trecute. Profitul net al grupului, în sumă de 5,05 mil. lei, s-a majorat cu 129,5%  față de primele nouă luni din 2022. Afacerile au crescut cu 17%, la 29,5 mil. lei, în timp ce EBITDA a ajuns la 8,1 mil. lei, cu un plus de 113,3%. Life is Hard a anunțat că beneficiază de servicii de market-making ale emitentului din partea BRK Financial Group (simbol bursier BRK). (zf.ro) 

 

Astăzi, 5 decembrie, este ultima zi pentru investitorii care doresc să subscrie în cadrul Ofertei Publice de Cumpărare a acțiunilor emise de Fondul Proprietatea (FP). Oferta se încheie la ora 12:00. Numărul de acțiuni lansate de investitori pentru a fi vândute în oferta de răscumpărare a Fondului Proprietatea (FP) era luni-seara de 2,95 miliarde de acțiuni, echivalentul a 1,9 mld. lei.  (zf.ro) 

 

Șantierul Naval Orșova informează investitorii cu privire la faptul că a încheiat un contract extern comercial pentru construcția unei nave fluviale cu livrare intracomunitară, având drept cumpărător societatea Gebr. DE JONGE Shipbuilding Services B.V. din Olanda. Valoarea totală a contractului este de 2,61 mil.€ și are ca termen de livrare data de 30.06.2024, EXW Orșova. (bvb.ro) 

 

Evenimente Externe

Bitcoin, cea mai mare criptomonedă din lume, a înregistrat o creștere semnificativă în Asia, atingând un maxim de 19 luni la 41.520 dolari, cu o creștere de peste 4%. Este prima dată din luna mai 2022 când bitcoin depășește nivelul de 40.000 USD, având o creștere totală de peste 145% de la începutul anului. Acest eveniment a fost susținut de anticiparea aprobării unui fond de bitcoin tranzacționat la bursă și de pariuri pe reducerile ratei dobânzii din SUA, potrivit CNBC. Reprezentanți ai Grayscale, BlackRock și Nasdaq s-au întâlnit cu oficialii SEC pentru discuții despre potențiala conversie a Grayscale Bitcoin Trust într-un ETF, după ce Grayscale a contestat cu succes decizia anterioară a SEC de a bloca această mișcare. (financialintelligence.ro) 

 

În luna noiembrie, Mark Zuckerberg a vândut aproximativ 682.000 de acțiuni în valoare de aproape 185 mil.$, marcând prima vânzare de acțiuni din noiembrie 2021. În ciuda vânzărilor, acțiunile Meta au crescut cu 172% în 2023 până în noiembrie, depășind majoritatea companiilor americane de tehnologie. Mark Zuckerberg nu a vândut nicio acțiune în 2022, un an caracterizat de rezultate trimestriale slabe și cea mai proastă performanță anuală pentru Meta de la oferta publică inițială din 2012. Acțiunile Meta se apropie acum de maximele record atinse în 2021, când vânzările de acțiuni ale lui Zuckerberg și ale fundației sale caritabile au depășit 1 mld.$. (profit.ro) 

 

CEO-ul Nvidia, Jensen Huang, a declarat luni că vor face tot posibilul să furnizeze procesoarele lor de inteligență artificială în Japonia, în contextul unei cereri extrem de ridicate în piață. Japonia se grăbește să-și reconstruiască infrastructura de semiconductori, în timp ce încearcă să recupereze decalajul în dezvoltarea tehnologiei AI. Unitățile de procesare grafică (GPU) produse de Nvidia, cu sediul în SUA, domină piața AI. Huang a subliniat că, deși cererea este foarte mare, Nvidia va face eforturi maxime pentru a prioritiza necesitățile Japoniei în ceea ce privește GPU-urile. (finance.yahoo.com) 

 

Foxconn, unul dintre cei mai mari producători de electronice la nivel mondial, a oprit producția de iPhone-uri pentru Apple în India din cauza ploilor torențiale, iar decizia de a relua sau nu producția la fabrica din Chennai va fi luată astăzi. Foxconn a intensificat investițiile în producție în India ca răspuns la perturbările în lanțurile de aprovizionare din China, unde se află majoritatea operațiunilor sale, cauzate de pandemia de COVID-19 și de tensiunile comerciale dintre SUA și China. Compania a anunțat proiecte majore în India, inclusiv unul de 600 mil.$ în statul Karnataka și o fabrică de 500 mil.$ în statul Telangana. Recent, Foxconn a confirmat o investiție de 1,5 mld.$ într-un proiect operațional în India, după retragerea dintr-un joint venture de 19,5 mld.$ pentru producția de cipuri cu conglomeratul Vedanta din India. (seekingalpha.com) 

In Focus

BVB:

H2O, FP, DIGI, TLV, ONE, SNG, WINE, BRD, SFG, BVB, LIH

Extern:

META, NVDA


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET14.776,310.44%
BETPlus2.193,120.41%
BET-TR30.508,780.45%
BET-XT1.273,820.44%
BET-FI57.958,460.07%
BET-NG1.080,23-0.04%
BET AeRO941,14-0.44%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV23.20000.96%7.856.092
SNP0.54701.11%4.135.344
BRD16.92001.93%2.426.364
FP0.51100.20%2.387.977
SNG49.10002.29%2.349.440
WINE14.00002.49%2.191.319
SNN47.5000-0.11%1.042.103
SFG21.60005.37%962.600
EL9.83000.51%785.411
TTS24.5000-1.61%558.043

Extern

 

Dow Jones36.204,440.32%
S&P 5008.588,430.12%
NASDAQ14.185,490.12%
VIX13,08-1.53%
DAX16.404,760.09%
CAC 407.332,590.01%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam770,610.04%
WSE WIG76.343,080.07%
Shanghai3.033,340%
Nikkei 22533.253,63-0.19%
S&P/ASX 2007.153,501.12%

Obligațiuni
SUA 10Y4.236%
SUA 5Y4.194%
SUA 2Y4.631%
Canada 10Y3.478%
Germania 10Y2.3425%
Franța 10Y2.917%
Japonia 10Y0.687%
Hong Kong 10Y3.661%
RO 10YR6.650%
RO 5YR6.425%
RO 2YR6.080%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia-0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,051.350.45%
Argint24.910.01%
Petrol Brent78.060.04%
Cupru3.83120.16%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9675
0.00%
USD/RON4.5808
-0.08%
GBP/RON5.7889-0.05%
EUR/USD1.08440.07%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață, articole și alte materiale pregătite de către experții Goldring.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA