fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 06.03.2024

Evenimente Interne

Bursa de la București a atins un nou maxim ieri, prin prisma indicelui BET, care a închis ședința la nivelul de 16.204 puncte. Atât acțiunile Băncii Transilvania (TLV), cât și ale OMV Petrom (SNP) au atins noi maxime pe parcursul ședinței, înregistrându-se un rulaj total de 80,9 milioane lei pe toate segmentele pieței. (bvb.ro) 

 

Conform informațiilor profit.ro, Guvernul intenționează să își mandateze și în acest an reprezentanții pentru a propune și, implicit, a vota repartizarea unei cote de minim 90% din profitul de anul trecut al companiilor de stat sub formă de dividende. În bugetul publicat de Guvern pentru 2024 s-au prevăzut și pentru acest an venituri din dividende similare cu cele încasate anul trecut, respectiv o sumă de aproximativ 7,4 miliarde lei. Astfel, rămâne să urmărim care vor fi propunerile în convocatoarele AGA ce urmează să apară în următoarea perioadă. (profit.ro) 

 

În cadrul evenimentului de listare a obligațiunilor municipale Reșița, noul vicepreședinte al ASF, Gabriela Horga a afirmat că ASF pregătește modificări pentru cadrul legislativ aferent emisiunilor de obligațiuni municipale. Noul cadru ar urma să ofere și mai multă transparență ofertei și va permite adresarea către un număr mai mare de investitori retail. La finalul anului trecut, a avut loc și emisiunea de obligațiuni a Consiliului Județean Cluj, prin care s-au strâns 75,7 mil.€, oferta fiind adresată investitorilor calificați. (zf.ro) 

 

Transport Trade Services (TTS) a publicat propunerea bugetului de venituri și cheltuieli pentru acest an. Compania își propune venituri totale consolidate de 1,10 mld. lei și un profit operațional consolidat de 220,5 mil. lei. Totodată, compania propune și distribuirea de dividende în valoare totală de 68,4 milioane lei, rezultând un dividend care ar oferi un randament de 3,9% la prețul de închidere de ieri. (bvb.ro) 

 

Evenimente Externe

Bursele americane au scăzut ieri, scăderile fiind conduse, în principal, de companiile din tehnologie. Acțiunile Apple au scăzut cu 3% ieri, după ce un raport arăta faptul că vânzările de iPhone au scăzut cu 24% în China, în primele săptămâni ale acestui an. Pe de altă parte, acțiunile Tesla au scăzut ieri cu aproape 4%, după incendiul ce a avut loc la fabrica Tesla de lângă Berlin, întreg complexul urmând să rămână fără energie electrică pentru câteva zile. Poliția investighează posibilitatea unui atac voit asupra fabricii. (cnbc.com) 

 

Jerome Powell, președintele FED, va vorbi azi în Congresul american. Investitorii urmăresc noi indicii pe care le-ar putea oferi Powell cu privire la politica monetară și abordarea în ceea ce privește reducerea dobânzilor. Ultimele luni au fost destul de volatile în ceea ce privește legătura dintre piețe și deciziile pe care le-au luat sau indiciile pe care le-au oferit reprezentanții FED cu privire la modul în care vor aborda combaterea inflației în acest an. Un semnal mixt ar complica și mai mult luarea deciziilor de către investitori. (cnbc.com) 

 

OpenAI, deținătoarea ChatGPT, a răspuns acuzațiilor făcute de Elon Musk, care a dat compania în judecată pe motiv că modelul GPT4 este ținut secret nu din motive de securitate, ci din motive comerciale. OpenAI a răspuns acuzându-l pe Musk de ipocrizie și a reprodus un schimb de e-mailuri cu Musk, care i-ar fi încurajat să atragă o finanțare de 1 miliard de dolari și să nu mai fie atât de deschiși în ceea ce privește modelele AI pe care le-au creat. (investing.com) 

In Focus

BVB:

TLV, SNP

Extern:

principalii indici


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET16.204,680.47%
BETPlus2.401,140.39%
BET-TR33.622,980.47%
BET-XT1.382,230.40%
BET-FI56.972,37-0.52%
BET-NG1.160,020.50%
BET AeRO1.090,200.13%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV26.70000.75%20.370.759
SNG50.90000.00%10.264.896
SNP0.62951.37%9.680.605
H2O128.7000-0.23%5.778.174
EL12.26001.32%4.835.845
FP0.4805-2.14%4.735.979
SNN48.20000.10%3.288.801
TTS29.2000-0.34%1.863.243
CC8.400020.00%1.168.282
BRD19.64000.82%749.766

Extern

 

Dow Jones38.585,19-0.83%
S&P 5009.569,32-0.63%
NASDAQ15.939,59-0.87%
VIX14,464.91%
DAX17.698,400.09%
CAC 407.932,82-0.18%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam851,16-0.34%
WSE WIG80.537,55-0.41%
Shanghai3.047,790.68%
Nikkei 22540.097,630.54%
S&P/ASX 2007.724,20-0.15%

Obligațiuni
SUA 10Y4.152%
SUA 5Y4.150%
SUA 2Y4.560%
Canada 10Y3.389%
Germania 10Y2.3180%
Franța 10Y2.789%
Japonia 10Y0.709%
Hong Kong 10Y3.703%
RO 10YR6.430%
RO 5YR6.170%
RO 2YR6.010%

 

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia-0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,134.15-0.36%
Argint23.93-0.23%
Petrol Brent82.300.32%
Cupru3.84980.17%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9720
0.00%
USD/RON4.5800
0.02%
GBP/RON
5.8196
0.02%
EUR/USD1.08570.01%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață, articole și alte materiale pregătite de către experții Goldring.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA