fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 06.10.2022

Evenimente Interne

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut scăderi pe linie în sesiunea de tranzacţionare de ieri, în ton cu declinul din pieţele europene. Indicele BET a avut o scădere de 0,25%, la 10.967 de puncte, într-o sesiune cu volume mult mai scăzute decât media acestui an.

 

Consiliul de Administraţie al Băncii Naţionale a României (BNR) a hotărât ieri majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,25% pe an, de la 5,50% pe an anterior, începând cu data de astăzi, 6 octombrie 2022. Astfel, BNR a adoptat o modificare mai agresivă decât era așteptat, de 0,75 puncte procentuale, față de 0,50 estimate. La începutul acestui an dobânda cheie se situa la nivelul de 2% pe an.

 

Combinatul de Oţeluri Speciale Târgovişte (COS), va demara oficial procedurile de faliment, ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti din 4 octombrie. Următorul termen pentru continuarea procedurii este pe 19 octombrie, conform unui raport de la Bursă. Acțiunile COS au înregistrat o apreciere de 374% în acest an, acțiunile fiind acum suspendate de la tranzacționare.

Evenimente Externe

Acțiunile de pe Wall Street au închis în scădere miercuri, nereușind să susțină o creștere de la sfârșitul zilei, după ce datele care arată o cerere puternică de forță de muncă în SUA au sugerat din nou că Rezerva Federală va menține dobânzile la un nivel mai ridicat pentru mai mult timp. Oficialii Fed au insistat asupra unei înăspriri agresive a ratelor pentru a lupta împotriva inflației, un mesaj de care piața s-a temut că ar duce la o aterizare dură și, probabil, la recesiune. Se așteaptă ca Fed să aplice a patra majorare consecutivă a ratei dobânzii cu 75 de puncte de bază atunci când factorii de decizie se vor întâlni la 1-2 noiembrie.

 

Prețul petrolului a urcat miercuri la maximele ultimelor trei săptămâni, în condițiile în care OPEC+ a acceptat cele mai mari reduceri de producție de la pandemia COVID din 2020, în pofida unei piețe tensionate și a opoziției Statelor Unite și a altor state față de reduceri.

In Focus

BVB:

ONE, COS

Extern:

principalii indici, cotațiile petrolului, TWTR

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.966,71-0.25%
BETPlus1.639,68-0.10%
BET-TR21.322,42-0.25%
BET-XT966,39-0.49%
BET-FI46.762,75-1.80%
BET-NG836,22-1.24%
BET AeRO852,040.16%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.84000.90%7.082.223
SNP0.4315-1.93%5.208.455
FP1.76000.00%2.697.464
SNG40.3000-0.25%2.060.891
EVER1.2050-3.98%1.214.072
SNN42.2500-3.43%979.060
TRP0.53804.67%886.037
TTS10.0000-1.77%775.843
ONE1.22602.34%739.313
BRD11.8000-0.51%682.062

Extern

 

Dow Jones30.103,080.08%
S&P 5006.970,700.19%
NASDAQ11.040,590.16%
VIX29,490.44%
DAX12.517,18-0.75%
CAC 405.985,46-0.89%
FTSE MIB IDX21.360,72-0.87%
AEX Amsterdam664,45-0.33%
WSE WIG47.160,97-1.84%
Shanghai3.034,85-0.24%
Nikkei 22527.116,870.46%
S&P/ASX 2006.815,101.7%

Obligațiuni
SUA 10Y3.747%
SUA 5Y3.9557%
SUA 2Y4.1438%
Canada 10Y3.151%
Germania 10Y2.0090%
Franța 10Y2.612%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y3.553%
RO 10-YR8.430%
RO 5-YR8.390%
RO 2-YR8.070%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,729.80-0.04%
Argint20.883-1.02%
Petrol Brent91.72-0.09%
Cupru3.51050.44%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9420
0.09%
USD/RON4.9579
0.21%
GBP/RON5.6706-0.08%
EUR/USD0.9977-0.08%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA