fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 06.12.2022

Evenimente Interne

După ce prima ședință a lunii decembrie a adus creșteri relevante, companiile și-au continuat raliul și în ședința de tranzacționare de ieri, performanța indicelui BET din luna decembrie, respectiv din primele două ședințe ale lunii, fiind în acest moment de 3%. Dinamica vine după ce, în luna noiembrie, piața a crescut cu 9%. Revenind la ședința de ieri, indicele BET a crescut cu 1,6%. Acțiunile MedLife (M) și TeraPlast (TRP) au crescut cu 4,6%, respectiv cu 4,4%. Din punctul de vedere al valorii tranzacționate, OMV Petrom (SNP) și Banca Transilvania (TLV) au înregistrat o valoare de peste 9 mil. lei. (bvb.ro)

 

Noua emisiune de obligațiuni emise de Ascendia (ASC) intră astăzi la tranzacționare. Compania înființată în 2007 a fost listată în anul 2016, pe piața AeRO. Compania este la a doua finanțare prin obligațiuni la bursă. Titlurile au o scadență de cinci ani și o dobândă anuală de 10%. (bvb.ro)

 

De ieri, 5 decembrie, a început a zecea ofertă de vânzare de titluri de stat FIDELIS la BVB. Oferta se derulează în perioada 5-19 decembrie, data estimată listării titlurilor Fidelis fiind 23 decembrie. Dobânzile oferite sunt de 7,65% pe 1 an (lei), 8% pe 3 ani (lei), 2,7% pe un an (euro) și 3,7% pe 2 ani (euro). Valoarea nominală este de 100 lei/100 euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 lei/1.000 euro. (bvb.ro)

 

iHunt (HUNT) anunță lansarea unui nou model de telefon. iHunt Fit Runner 128GB este modelul care va face parte din gama de telefoane ale iHunt, iar compania a precizat că primele unități vor ajunge la clienți în prima săptămână a lunii decembrie 2022. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Piețele americane au avut parte de o ședință de tranzacționare dificilă ieri, indicele Dow Jones pierzând aproape 500 de puncte, respectiv 1,4%, în timp ce indicii S&P 500 și Nasdaq au scăzut cu aproximativ 2%. Randamentele obligațiunilor americane pe 10 ani au crescut cu aproape 9 puncte de bază, până la 3,588%. (cnbc.com)

 

Acțiunile Tesla (TSLA) au scăzut ieri cu 6%, după ce în presă a apărut o informație conform căreia compania ar plănui să reducă producția Modelului Y de la uzina sa din Shanghai, în luna decembrie, cu mai mult de 20% față de luna precedentă. Reducerea planificată a producției ar veni după ce Tesla a raportat vânzări-record în China pentru noiembrie. Ulterior, un reprezentant al companiei a precizat că este o știre falsă, fără a oferi detalii și fără a răspunde întrebărilor legate de o potențială reducere a producției. (reuters.com)

 

Salesforce (CRM) a anunțat că Stewart Butterfield, care s-a alăturat companiei prin achiziția companiei Slack, părăsește compania. Salesforce a cumpărat Slack pentru aproximativ 27 de miliarde de dolari, tranzacția fiind încheiată la jumătatea anului 2021. Plecarea CEO-ului Slack vine la scurt timp după demisia lui Bret Taylor, co-CEO al Salesforce. Acțiunile companiei au scăzut cu 7% ieri. (cnbc.com)

In Focus

BVB:

M, TRP, SNP, TLV, HUNT

Extern:

TSLA, CRM


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.119,151.63%
BETPlus1.807,851.60%
BET-TR23.572,541.63%
BET-XT1.057,551.43%
BET-FI50.459,390.66%
BET-NG894,091.15%
BET AeRO834,970.35%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.46451.64%9.749.209
TLV21.50001.90%9.472.389
FP1.95601.98%7.033.104
TTS11.54003.78%3.884.478
SNG41.25000.86%1.802.519
SNN42.90002.02%1.789.370
BRD13.82001.62%1.397.770
EL7.80000.00%1.217.534
TRP0.57304.37%993.703
M17.54004.65%939.177

Extern

 

Dow Jones33.947,10-1.14%
S&P 5007.428,87-1.33%
NASDAQ11.239,94-1.26%
VIX20,752.17%
DAX14.447,61-0.28%
CAC 406.696,96-0.47%
FTSE MIB IDX24.547,84-0.24%
AEX Amsterdam717,74-0.84%
WSE WIG56.478,83-0.03%
Shanghai3.207,500.8%
Nikkei 22527.775,78-0.01%
S&P/ASX 2007.325,600.33%

Obligațiuni
SUA 10Y3.592%
SUA 5Y3.7915%
SUA 2Y4.3976%
Canada 10Y2.838%
Germania 10Y1.8830%
Franța 10Y2.326%
Japonia 10Y0.251%
Hong Kong 10Y3.411%
RO 10YR7.740%
RO 5YR7.435%
RO 2YR7.250%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA3.75%-4%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,781.400.01%
Argint22.5080.41%
Petrol Brent83.14o.56%
Cupru3.80750.49%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9173
0.07%
USD/RON4.6894
0.12%
GBP/RON5.71340.08%
EUR/USD1.0486-0.05%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA