fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 07.10.2022

Evenimente Interne

2B INTELLIGENT SOFT (BENTO) convoacă acționarii cu privire la aprobarea, printre altele, a vânzării participației în compania Ambition Group LLC, înregistrată în Delaware, SUA, pentru suma minimă de 935.000 lei. Hotârările se vor lua în cadrul adunării generale convocate pentru 8 noiembrie. (bvb.ro)

 

Evergent Investments (EVER) a anunțat încheierea celui de-al 6-lea program de răscumpărare de acțiuni proprii. Compania a răscumpărat în acest program 23,1 milioane acțiuni, la un preț mediu de 1,2141 lei pe acțiune. Numărul de acțiuni răscumpărate reprezintă 2,4% din capitalul social al companiei. (bvb.ro)

 

One United Properties (ONE) a anunțat prin intermediul unui comunicat că, în temeiul unei promisiuni bilaterale încheiată anul trecut cu CCT&ONE Properties SA, a fost convenită o eliberare a anumitor spații din portofoliul de active CCT&ONE Properties SA, cu o suprafață totală construită de 4348 mp, reprezentând un număr de 67 unități rezidențiale și 67 locuri de parcare. În baza eliberării menționate, One Cotroceni Park SRL, subsidiare One United Properties, a plătit promitentului cumpărător aproximativ 7,6 milioane euro și se așteaptă să le introducă în piață înainte de finalul acestui an, estimându-se o marjă de profit de cel puțin 13%. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Astăzi se vor publica datele cu privire la locurile de muncă în SUA pentru luna septembrie. O piață a muncii solidă și salarii în creștere este o veste negativă pentru economia SUA, pe care FED dorește să o incetinească pentru a domoli inflația. Astfel, este posibil ca, o creștere a numărului de persoane angajate, cu excepția sectorului agricol, să oblige FED să rămână la fel de agresivă în ceea ce privește politica monetară, pentru a reduce rata inflației. Datele publicate astăzi vor reprezenta, probabil, un factor care va influența puternic piețele, cel puțin pe termen scurt. (cnbc.com)

 

Credit Suisse se pregătește să răscumpere titluri de credit în valoare de 3 miliarde de franci. Compania a menționat că operațiunea face parte din abordarea proactivă de a administra structura datoriilor și de a optimiza cheltuielile cu dobânzile, astfel că va încerca să profite de oportunitatea de a răscumpăra titluri la prețuri mai atractive. Acțiunile Credit Suisse (CS) au atins un nivel minim istoric pe fondul problemelor apărute pe portofoliul de instrumente credit default swap. (cnbc.com)

 

Acțiunile AMD au scăzut ieri cu 4% în afterhours după ce compania a publicat niște cifre preliminare referitoare la performanța din trimestrul al treilea. Compania estimează pentru al treilea trimestru venituri totale de 5,6 miliarde dolari, în creștere față de anul trecut dar sub estimările analiștilor de 6,6 miliarde dolari. De asemenea, compania estimează o marjă brută de profit de 50%, sub cea așteptată de analiști, de 54%.  (investing.com)

In Focus

BVB:

BENTO, EVER, ONE

Extern:

principalii indici, CS, AMD

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.943,69-0.21%
BETPlus1.635,64-0.25%
BET-TR21.277,66-0.21%
BET-XT966,850.05%
BET-FI47.079,710.68%
BET-NG837,330.13%
BET AeRO851,39-0.08%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.4600-2.13%5.750.201
FP1.7460-0.80%2.337.412
SNP0.43450.70%1.328.624
ONE1.25001.96%769.025
TRP0.55903.90%669.305
M17.9400-0.22%607.290
TTS10.00000.00%543.805
SNN42.0000-0.59%480.548
ROCE0.37801.07%424.448
EL6.68000.60%364.811

Extern

 

Dow Jones30.052,80-0.51%
S&P 5006.962,04-0.45%
NASDAQ11.090,30-0.35%
VIX29,342.52%
DAX12.470,78-0.98%
CAC 405.936,42-0.82%
FTSE MIB IDX21.140,55-1.52%
AEX Amsterdam664,45-0.33%
WSE WIG47.299,55-0.55%
Shanghai3.034,85-0.24%
Nikkei 22527.371,220.92%
S&P/ASX 2006.814,60-0.01%

Obligațiuni
SUA 10Y3.839%
SUA 5Y4.0914%
SUA 2Y4.2786%
Canada 10Y3.332%
Germania 10Y2.0825%
Franța 10Y2.736%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y3.621%
RO 10-YR8.525%
RO 5-YR8.565%
RO 2-YR8.075%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,718.10-0.15%
Argint20.7500.41%
Petrol Brent94.19-0.09%
Cupru3.4127-0.71%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9345
0.13%
USD/RON5.0483
0.23%
GBP/RON5.6180-0.02%
EUR/USD0.9776-0.12%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA