fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 08.12.2022

Evenimente Interne

Acționarii Transgaz (TGN) au aprobat majorarea capitalului social cu suma de 1,766 miliarde de lei, prin încorporarea rezervelor constituite din profitul net al anilor anteriori. Astfel, vor fi emise 176,6 milioane de acțiuni noi, cu valoarea nominală de 10 lei/titlu și  nu vor modifica cotele de deținere ale acţionarilor, fiind distribuite cu titlu gratuit tuturor celor înscriși în registrul acţionarilor Transgaz la data de înregistrare, care este 3 mai 2023. Decizia vine în speranța creșterii lichidității acțiunilor, care ar putea duce la includerea în indicii FTSE Russell.  (Raport BVB)

 

Piața locală a înregistrat miercuri o ședință negativă, oprind creșterile importante din ultimele zile, fiind vorba de posibile marcări de profituri și o revenire la corelarea cu piețele internaționale, care au încheiat ședința preponderant negativ. Vedeta zilei a fost Fondul Proprietatea (FP), fiind responsabilă pentru aproximativ un sfert din rulajul zilei. (BVB.ro)

 

Chimcomplex Borzești (CRC) a publicat rezultatele ofertei publice de cumpărare. Conform rapoartelor, Ștefan Vuza, președinte CA, a vândut acțiuni în valoare de 23 mil. lei, la prețul de 23,2 lei/acțiune, cu 24% mai mare decât prețul din piață. (Raport BVB)

 

Dăm startul evenimentelor Sunetul Banilor! La prima întâlnire vom vedea ce ne-a învățat bursa în acest an și la ce să fim atenți în anul următor. Evenimentul va avea loc la Hotel Privo, în Târgu Mureș, în data de 13 decembrie, de la ora 18:30. Speakerii vor fi Radu Cojoc – broker Goldring și Rareș Mihăilă – fondatorul investestelabursa.ro Înscrie-te aici!

Evenimente Externe

Piețele americane au închis din nou ședința în scădere, pe măsură ce investitorii încearcă să înțeleagă care vor fi efectele politicii monetare înăsprite asupra economiei. Astfel, am avut cea de-a cincea ședință consecutivă de scăderi pe indicele S&P 500. În continuare, ne putem aștepta la câteva zile volatile, până la publicarea datelor despre inflație și până la ultima ședință FED din acest an. (Investing.com)

 

Prețul țițeiului a atins în ședința de miercuri minimele acestui an, după ce SUA a arătat dețineri de petrol mai mari decât era așteptat, semnalând o scădere a cererii și revenirea îngrijorărilor referitoare la posibila recesiune din SUA. (Investing.com)

  

In Focus

BVB:

TGN, FP, CRC

Extern:

principalii indici, cotațiile petrolului


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.228,85-0.63%
BETPlus1.825,78-0.57%
BET-TR23.785,40-0.63%
BET-XT1.065,63-0.53%
BET-FI51.152,920.87%
BET-NG899,93-0.65%
BET AeRO831,440.03%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP2.03001.60%12.485.798
SNP0.4680-1.27%6.828.960
TLV21.5000-2.05%6.124.662
SNG41.5000-0.36%4.487.078
BRD13.5400-2.45%1.266.795
SNN43.4000-0.23%967.359
TRP0.60702.02%799.574
TGN265.5000-0.19%771.111
ONE0.86200.12%594.600
M17.5400-0.23%586.959

Extern

 

Dow Jones33.597,920.12%
S&P 5007.308,580.02%
NASDAQ10.958,55-0.05%
VIX22,681.59%
DAX14.261,19-0.31%
CAC 406.660,59-0.4%
FTSE MIB IDX24.241,35-0.06%
AEX Amsterdam718,34-0.19%
WSE WIG55.983,890.62%
Shanghai3.219,410.45%
Nikkei 22527.728,82-0.57%
S&P/ASX 2007.229,40-0.86%

Obligațiuni
SUA 10Y3.455%
SUA 5Y3.6652%
SUA 2Y4.2910%
Canada 10Y2.776%
Germania 10Y1.7610%
Franța 10Y2.228%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y3.272%
RO 10YR7.680%
RO 5YR7.430%
RO 2YR7.175%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA3.75%-4%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,797.70-0.02%
Argint22.878-0.19%
Petrol Brent78.201.33%
Cupru3.86730.58%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9132
0.05%
USD/RON4.6757
0.02%
GBP/RON5.70580.05%
EUR/USD1.05160.10%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA