fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 09.01.2023

Evenimente Interne

Prima săptămână din acest an a adus creșteri pentru bursa locală. 4% este performanța indicelui BET, corelată cu dinamica piețelor europene. Din componența BET, MedLife (M) a condus topul creșterilor cu o apreciere de 11%, în timp ce TeraPlast (TRP) și Digi (DIGI) au crescut cu 11%, respectiv cu 7%. Singura acțiune care nu a avut o performanță pozitivă a fost Alro (ALR), cu o scădere de 0,3%. (zf.ro)

 

Conducerea Romcab (MCAB) a comunicat încheierea primei etape a operațiunii de majorare a capitalului social. În cadrul ofertei derulate în perioada 06.12.2022 – 05.01.2023 au fost subscrise aproximativ 619,6 mil. de acțiuni, respectiv 79,44% din totalul ofertei. Acțiunile rămase vor fi oferite în cadrul unui plasament privat în perioada 10.01.2023-16.01.2023, cu posibilitatea de a fi închis anticipat. Prețul la care vor fi oferite acțiunile va fi de 0,11 lei/acțiune, din care 0,10 lei reprezintă valoarea nominală, iar 0,01 lei este prima de emisiune. (bvb.ro)

 

Prospecțiuni (PRSN) a informat acționarii cu privire la încheierea unui contract semnificativ. Contractul are ca obiect prestarea de servicii de prospectare seismică 3D, cu o valoare de peste 10% din cifra de afaceri netă aferentă ultimei situații financiare anuale. Contractul are o durată de 12 luni, beneficiarul nefiind divulgat. (bvb.ro)

 

2Performant (2P) a avut vânzări generate de platforma companiei de 101,9 mil. euro în 2022, cu 39% mai mult decât în 2021. În T4, au fost generate vânzări de 35,6 mil. euro (+23%). Cei 24 de mii de utilizatori au trimis 85,9 mil. de click-uri (+25%) și au generat aproximativ 2 mil. de vânzări (+40%). La nivel de an, comisioanele afiliaților s-au ridicat la 6,2 mil. euro (+34%). (bvb.ro)

Evenimente Externe

Joi va fi publicat Indicele Prețurilor de Consum (IPC) din SUA pentru luna decembrie. Economiștii se așteaptă la o inflație de bază de 5,7% la nivel anual. Orice semn de încetinire a inflației ar putea nu numai să întărească opinia conform căreia Fed se apropie de sfârșitul celui mai agresiv ciclu de înăsprire din ultimele decenii, dar ar putea, de asemenea, să alimenteze speculațiile că reducerile de rate ar putea avea loc într-un final, spre sfârșit de an. (investing.com)

 

O serie de companii americane urmează să deschidă sezonul raportărilor financiare în această săptămână, investitorii urmărind semne de încetinire economică. Vineri, băncile Wells Fargo (WFC), Citigroup (C), Bank of America (BAC) și JP Morgan (JPM), dar și companiile BlackRock (BLK) și Delta Air Lines (DAL) își vor publica rezultatele financiare. Analiștii se așteaptă la o scădere cu 1,6% a profiturilor în T4 2022, față de T4 2021. (investing.com)

 

Fondatorul Alibaba, Jack Ma, va ceda controlul asupra companiei Ant Group, cel mai mare fintech din lume, în cadrul unui proces de restructurare prin care miliardarul vrea să pună capăt presiunilor organismelor de reglementare, începute în urmă cu doi ani, după anularea listării la bursă a companiei. Astfel, participația lui Ma va scădea de la mai mult de 50% la 6%. (economica.net)

In Focus

BVB:

M, TRP, DIGI, PRSN

Extern:

WFC, JPM, C, BAC


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.135,06-0.28%
BETPlus1.816,39-0.26%
BET-TR23.603,14-0.28%
BET-XT1.057,32-0.30%
BET-FI50.722,66-0.39%
BET-NG886,31-0.91%
BET AeRO839,96-0.22%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP2.0700-0.72%9.808.243
SNP0.4295-1.04%4.710.921
TLV21.10000.96%2.359.839
TGN294.0000-1.67%732.368
DIGI33.70003.69%715.893
EL8.5000-1.16%675.246
BRD13.50000.00%500.931
AROBS0.90602.37%432.329
FIMA5.95000.00%380.146
SNG39.7500-0.63%355.196

Extern

 

Dow Jones33.630,611.71%
S&P 5007.243,451.84%
NASDAQ10.569,291.94%
VIX21,13-7.38%
DAX14.610,020.91%
CAC 406.860,951.46%
FTSE MIB IDX25.180,350.98%
AEX Amsterdam724,261.15%
WSE WIG59.854,800.48%
Shanghai3.156,080.03%
Nikkei 22525.976,830.6%
S&P/ASX 2007.112,200.68%

Obligațiuni
SUA 10Y3.560%
SUA 5Y3.7049%
SUA 2Y4.2578%
Canada 10Y3.111%
Germania 10Y2.1950%
Franța 10Y2.710%
Japonia 10Y0.498%
Hong Kong 10Y3.356%
RO 10YR9.270%
RO 5YR7.520%
RO 2YR6.605%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,882.700.70%
Argint24.2070.94%
Petrol Brent79.661.39%
Cupru3.96231.00%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9370
0.24%
USD/RON4.6297
0.00%
GBP/RON5.62430.52%
EUR/USD1.06780.32%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA