fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 09.07.2024

Evenimente Interne

Raportul cu indicatorii-cheie ai OMV Petrom (SNP) evidențiază stabilitatea prețului mediu Brent, care a fost de 84,97 USD pe baril în T2 2024, comparativ cu 78,05 USD pe baril în aceeași perioadă a anului precedent, în timp ce rata medie de schimb pentru USD/RON și EUR/RON a rămas relativ constantă, fără fluctuații semnificative. Producția totală de hidrocarburi a OMV Petrom a înregistrat o ușoară scădere, ajungând la 110,1 mii bep/zi în T2 2024, de la 113,7 mii bep/zi în T2 2023. Scăderea a fost resimțită atât în producția de țiței și condensat, cât și în cea de gaze naturale, reflectând provocările operaționale și de piață. Sectorul de rafinare și marketing a avut o performanță mixtă. Indicatorul marjei de rafinare a scăzut la 9,66 USD pe baril în T2 2024, de la 11,17 USD pe baril în T2 2023. În schimb, rata de utilizare a rafinăriei a crescut semnificativ, ajungând la 98%, ceea ce indică o eficiență sporită în operațiunile de rafinare. Vânzările totale de produse rafinate au crescut la 1,48 milioane de tone în T2 2024, comparativ cu 1,19 milioane de tone în aceeași perioadă a anului precedent. Această creștere reflectă o cerere mai mare pentru produsele OMV Petrom și o capacitate de producție mai bine utilizată. Modificările legislative introduse începând cu luna aprilie 2024 și oprirea planificată a centralei electrice Brazi sunt așteptate să aibă un impact negativ semnificativ asupra rezultatelor din exploatare pentru T2 2024. Cu toate acestea, OMV Petrom își menține angajamentul de a naviga prin aceste provocări prin strategii adaptive și investiții continue în eficiență și sustenabilitate. (bvb.ro) 

  

Electromagnetica (ELMA) a anunțat organizarea unei licitații pentru vânzarea a 11 hidrocentrale de mică putere situate în bazinul râului Suceava. Potrivit unui comunicat de presă, licitația va fi competitivă și deschisă, având un preț de pornire de 29 milioane de lei, la care se va adăuga TVA conform reglementărilor legale. Activele scoase la vânzare includ terenurile, construcțiile și echipamentele aferente celor 11 hidrocentrale, toate fiind vândute în bloc și nu individual sau fracționat. Această licitație reprezintă o oportunitate semnificativă pentru investitori și pentru companii interesate de extinderea portofoliului de active în domeniul energiei regenerabile. Vânzarea celor 11 hidrocentrale ar putea contribui la redresarea financiară a Electromagnetica, oferind resursele necesare pentru alte proiecte de dezvoltare și inovare. (zf.ro) 

  

Teraplast (TRP) a decis majorarea capitalului social cu suma maximă de 22.220.000 RON. Aceasta va fi realizată prin emiterea unui număr maxim de 222.200.000 acțiuni noi, ordinare, nominative și dematerializate, fiecare având valoarea nominală de 0,1 RON. Conform hotărârii AGEA, acționarii înregistrați în registrul acționarilor la data de 16 iulie 2024 vor avea dreptul de a subscrie noile acțiuni pe parcursul unei perioade de 30 de zile, începând cu a treia zi lucrătoare de la publicarea prospectului de ofertă. Drepturile de preferință nu vor fi tranzacționabile. Această majorare de capital social are ca scop finanțarea extinderii și dezvoltării operațiunilor Teraplast. (bvb.ro) 

 

DN AGRAR GROUP (DN) informează acționarii cu privire la cantitatea de lapte livrată în primul semestru din 2024, cantitate ce a crescut cu 17% în primul semestru al anului 2024, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Anul acesta, compania a livrat în total 32.208.584 litri de lapte. (bvb.ro) 

  

Agroland Business System (AG) a publicat recent raportul de activitate pentru al doilea trimestru al anului 2024. Unul dintre cele mai notabile rezultate prezentate în raport este creșterea cantității de ouă de consum vândute. În T2 2024, Agroland a vândut 15,3 milioane de ouă, înregistrând o creștere de 80% față de aceeași perioadă a anului precedent, când au fost vândute 8,5 milioane de ouă. Acest rezultat reflectă eficiența planurilor de dezvoltare implementate la platforma avicolă de la Mihăilești. Producția de furaje a atins 4.842 de tone în T2 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 233% față de T3 2023. Această performanță este atribuită investițiilor finalizate în fabrica de la Ișalnița și introducerii unei noi linii de ambalare în fabrica de la Caransebeș. Comparativ cu T1 2024, producția de furaje a crescut cu 30%, subliniind succesul strategiei de expansiune a companiei. În ceea ce privește activitatea în magazine, Agroland a raportat o creștere de 14% a numărului de clienți în T2 2024, în timp ce valoarea medie a bonului fiscal a crescut cu 3%. (bvb.ro) 

Evenimente Externe

Una dintre cele mai vechi și prestigioase companii de la Hollywood, Paramount Global (PARA), a anunțat fuziunea cu studioul de film independent Skydance Media. Această tranzacție complexă, evaluată la aproximativ 28 de miliarde de dolari, marchează sfârșitul erei pentru familia Redstone, cunoscută pentru transformarea unui lanț de cinematografe drive-in într-un vast imperiu media. Paramount Global, cu o istorie ce datează din 1914, deține canale de televiziune cu o acoperire globală de peste 4,3 miliarde de abonați în mai mult de 180 de țări. Cu toate acestea, compania a întâmpinat dificultăți în ultimii ani, acțiunile sale scăzând cu mai mult de 75% în ultimii cinci ani. Fuziunea este planificată să fie finalizată până în vara anului viitor, pe măsură ce industria globală a divertismentului este transformată de revoluția video-streamingului. Aceasta reprezintă un nou capitol în istoria ambelor companii, oferindu-le șansa de a se adapta și de a prospera în peisajul media modern. (profit.ro) 

  

Acțiunile maghiare listate la Bursa de Valori din Budapesta au înregistrat o scădere abruptă în urma anunțului făcut de Guvernul Orban privind introducerea unei „contribuții la apărare” impuse băncilor, firmelor energetice și companiilor multinaționale din profiturile suplimentare. Anunțul a fost făcut de Gergely Gulyas, șeful de cabinet al guvernului, potrivit agenției de presă Reuters. În urma acestei vești, acțiunile băncii maghiare OTP au scăzut cu 2,3%, cele ale companiei energetice MOL cu 2%, iar titlurile din telecomunicații ale Mtelekom au pierdut 1,3%, conform datelor analizate de Ziarul Financiar. Ca parte a „planului de acțiune anti-război”, Gulyas a anunțat că Ungaria va menține taxele excepționale pentru comercianți și multinaționale și în acest an, contrar așteptărilor de eliminare treptată. O parte din aceste taxe va fi alocată unui „fond de apărare”. Statul va impozita și tranzacțiile în valută ale băncilor și va majora comisioanele de tranzacționare. (zf.ro) 

 

Carlsberg (CARLb) a anunțat achiziționarea producătorului britanic de băuturi răcoritoare Britvic (BVIC) pentru suma de 3,3 miliarde de lire sterline (4,23 miliarde de dolari). Achiziția va crea valoare pentru acționari, va contribui la creștere și va forma o companie combinată de bere și băuturi răcoritoare unică în Marea Britanie, a declarat CEO-ul Carlsberg, Jacob Aarup-Andersen, într-o conferință telefonică cu investitorii. Aarup-Andersen a respins preocupările unor analiști privind riscurile de integrare, afirmând că Carlsberg are o experiență solidă în gestionarea afacerilor cu bere și băuturi răcoritoare pe mai multe piețe. Băuturile răcoritoare reprezintă deja 16% din volumul Carlsberg. Carlsberg va prelua, de asemenea, acordul de îmbuteliere al Britvic cu PepsiCo (PEP.O). „Deși aceasta reprezintă o schimbare în strategia de creștere organică și randamente constante pentru acționari, considerăm că este o tranzacție relativ cu risc scăzut și atractivă din punct de vedere financiar”, au spus analiștii de la Jefferies într-o notă. (reuters.com) 

In Focus

BVB: SNP, ELMA, CODE, TRP, DN, AG

Extern: principalii indici, PARA, CARLb, BVIC, PEP.O


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET18.445,680.02%
BETPlus2.729,580.02%
BET-TR40.305,840.02%
BET-XT1.571,34-0.02%
BET-FI58.175,64-0.23%
BET-NG1.317,36-0.15%
BET AeRO1.058,86-0.22%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP0.38000.00%22.282.774
H2O127.8000-0.08%9.220.692
TLV32.75000.46%6.771.424
SNP0.7715-0.26%5.922.373
SNG5.8900-0.84%2.579.224
BRD21.0000-0.47%1.909.103
DIGI64.6000-1.82%1.616.740
M5.89004.25%1.278.590
EL15.7600-0.76%1.082.887
SNN45.50000.33%1.070.995

Extern

 

Dow Jones39.375,870.16%
S&P 5005.567,190.53%
NASDAQ18.352,760.83%
VIX12,480.88%
DAX18.475,450.13%
CAC 407.675,62-0.59%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam933,76-0.56%
WSE WIG87.297,02-1.11%
Shanghai2.949,93-0.15%
Nikkei 22540.988,39-0.05%
S&P/ASX 2007.827,50-0.05%

Obligațiuni
SUA 10Y4.286%
SUA 5Y4.245%
SUA 2Y4.630%
Canada 10Y3.503%
Germania 10Y2.5140%
Franța 10Y3.164%
Japonia 10Y1.085%
Hong Kong 10Y3.455%
RO 10YR6.750%
RO 5YR6.120%
RO 2YR5.800%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA5.25%- 5.5%
UE4.25%
Japonia0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,371.90+0.36%
Argint31.258+1.12%
Petrol Brent85.53-0.26%
Cupru4.63+0.52%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9745
0.00%
USD/RON
4.5938
-0.03%
GBP/RON
5.8828
-0.05%
EUR/USD1.0829+0.06%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize și articole de specialitate.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA