fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 09.08.2022

Evenimente Interne

Chromosome Dynamics (CHRD) anunță lansarea unui număr de 15 produse de inputuri organice proprii, care vor fi realizate în facilitatea de producție din Filiași, jud. Dolj și lansarea în producție a device-ului Spellbox, pentru care se pot lansa deja precomenzi, cu livrare estimată din 15 septembrie. Totodată, compania anunță semnarea unui parteneriat cu finanțatorul Tarfin (IFN) în vederea finanțării fermierilor prezenți si viitori ai CHRD pentru achiziționarea de inputuri din gama proprie. Produsul Tarfin va fi integrat în platforma Agrobazar.ro și va acoperii finanțări directe de până la 25.000 euro pe fermieri. (bvb.ro)

 

Conform datelor publicate de Fondul de Compen­sare a Investitorilor numărul investitorilor a urcat la 117.000 la final de iunie, cu 30.000 mai mult decât la sfârșit de martie 2022. Creșterea de 33% a numărului de investitori se datorează în principal unei schimbări a re­gle­mentărilor ASF cu privire la raportarea de către participanţii la fond, astfel că începând cu luna iunie sunt luaţi în calcul şi investitorii care au în portofolii instrumente financiare tranzacţionate în afara unei pieţe (OTC), precum titluri de stat sau alte instrumente oferite clienţilor de private banking. (zf.ro)

 

Mecanica Ceahlău (MECF) companie listată pe piața Reglementă a bursei locale a raportat rezultatele financiare aferente primului semestru. Compania a raportat o cifră de afaceri de 22,3 mil. lei în creștere cu 56 % față de aceeași perioadă a anului trecut. Profitul a cunoscut o apreciere de peste 50%, ajungând până la nivelul de 1,4 mil. lei. (bvb.ro)

 

Softbinator (CODE), a anunțat ieri semnarea unui contract semnificativ, valoarea căruia depăsește 10% din volumul total al veniturilor aferente ultimelor situații financiare publicate. Compania a semnat un contract în valoare de aproximativ 4,8 mil. lei, din care societatea a facturat aproximativ 1,8 mil. lei. Obiectul contractului este dezvoltarea unei soluții business to consumer, de tip portofel, care asigură transferul rapid, eficient și sigur al banilor și criptomonedelor utilizatorului. (bvb.ro)

 

Astăzi este ultima zi în care cei interesați de dividendele speciale oferite de OMV Petrom (SNP) pot achiziționa acțiunea. OMV Petrom (SNP) va oferi un dividend brut de 0,045 lei/acțiune, un randament de aproximativ 8,50% față de prețul de închidere de ieri, data plății este 02 septembrie 2022. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Pfizer (PFE) a anunțat ieri preluarea producătorului de medicamente Global Blood Therapeutics(GBT), printr-o tranzacție în numerar în valoare de 5,4 mld. $. Pfizer va plăti un preț de 68,5 $ pe acțiune, o valoare cu 43% mai mare față de prețul de închidere de joi a acțiuni GBT, atunci când au apărut zvonurile de preluare. Aceasta este a 3-a achiziție anunțată de Pfizer anul acesta, care au ca și obiectiv creșterea accelerată a veniturilor în a 2-a parte a deceniului. (investing.com)

 

Meme stock-urile Bad Bath&Beyond(BBBY), AMC(AMC) și GameStop(GME) au avut parte de o atenție sporită în cadrul ședinței de tranzacționare de ieri. Acțiunile intens shortate, au avut parte de creșteri susținute, aparent fără fundamente. Cotația Bad Bath&Beyond a crescut cu aproape 40 %, în timp ce AMC și GameStop s-au apreciat cu câte 8%,respectiv 8,6%. Pe forumul WallStreetBets al Reddit, cel mai căutat nume a fost cel al Bed Bath & Beyond. (cnbc.com)

 

Producătorul de vaccinuri, Novavax(NVAX) a publicat rezultatele financiare ale trimestrului recent încheiat. Rezultatele companiei au fost cu mult sub așteptările analiștilor. Compania a raportat o pierdere pe acțiune de 6,53 $, față de prognozele analiștilor care indicau un profit de 5,50 $ pe acțiune. Totodată, și veniturile au ratat estimările, compania raportând venituri de 186 mil. $, față de așteptări de 1,02 mld. $. În urma rezultatelor publicate, cotatia acțiuni a scăzut cu peste 33% în tranzacțiile after-hours. (investing.com)

In Focus

BVB:

BRD, TLV, CODE, SNN, TBK, CHRD

Extern:

MSFT, principalii indici

Evenimente corporative:

Ofertă publică de cumpărare Prebet Aiud  (PREB)preț 1,85 lei/acțiune, 27.07.2022 – 09.08.2022

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.579,950.02%
BETPlus1.874,87-0.01%
BET-TR24.058,800.03%
BET-XT1.102,830.15%
BET-FI50.827,08-0.05%
BET-NG977,970.69%
BET AeRO894,47-0.12%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.5290-0.19%10.599.869
FP1.9500-0.91%9.703.213
TLV2.0600-0.96%7.436.092
SNG47.00001.84%1.285.553
BRD13.78002.07%1.172.804
PREB1.87000.81%987.937
SNN47.00000.75%769.016
COTE66.6000-1.19%429.187
ROCE0.27202.64%391.058
IMP0.50402.44%325.958

Extern

 

Dow Jones32.877,610%
S&P 5007.666,39-0.27%
NASDAQ12.688,89-0.12%
VIX21,47-1.26%
DAX13.687,69-0.11%
CAC 406.524,440.69%
FTSE MIB IDX22.727,940.03%
AEX Amsterdam727,870.41%
WSE WIG55.009,151.4%
Shanghai3.233,070.44%
Nikkei 22528.237,500.6%
S&P/ASX 2007.016,400.01%

Obligațiuni
SUA 10Y2.763%
SUA 5Y2.9113%
SUA 2Y3.2056%
Canada 10Y2.693%
Germania 10Y0.9015%
Franța 10Y1.438%
Japonia 10Y0.167%
Hong Kong 10Y2.572%
RO 10-YR8.155%
RO 5-YR8.160%
RO 2-YR7.780%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA1.50%-1.75%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,804.25-0.06%
Argint20.7070.47%
Petrol Brent96.750.11%
Cupru3.59450.21%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9088
0.30%
USD/RON4.8133
0.21%
GBP/RON5.81960.35%
EUR/USD1.02070.11%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA