fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 10.01.2023

Evenimente Interne

iHunt (HUNT) a informat investitorii cu privire la lansarea unui nou telefon rezistent denumit iHunt Cyber Dog 4G, care face parte din gama de telefoane rugged iHunt, având ca punct forte cel mai mic preț din piață în acest segment. Noul model va consolida poziția puternică iHunt ce domină piața de telefoane rezistente și, totodată, smartphone-ul deschide căile companiei către segmentul de entry level al pieței, primele unități urmând să ajungă la clienți în prima parte a lunii ianuarie 2023. (www.bvb.ro)

 

Toți indicii Bursei de Valori București (BVB) au avut creșteri în debutul săptămânii de tranzacționare, în ton cu evoluția piețelor europene. Indicele BET a avut un avans de 1,25%, marcând 12.287 de puncte, în timp ce indicele BET-BK s-a apreciat cu 0,75%. Rulajul a fost unul redus, chiar dacă luni a fost înregistrată ultima ofertă derulată de Evergent Investments (EVER). Prin operațiunea de piață, fondul și-a răscumpărat 19,6 milioane de acțiuni la prețul unitar de 1,41 lei/acțiune. În total, rulajul înregistrat luni la BVB s-a ridicat la 59 mil. lei, cu mult sub media zilnică a anului trecut, care a fost de circa 95 mil. lei. (Bursa.ro)

 

Deficitul balanței comerciale (FOB/CIF) a fost de 31 mld. euro în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie, în creștere cu 45,22% față de valoarea înregistrată în același interval din 2021. Potrivit Institutului Național de Statistică (INS), în luna noiembrie 2022 exporturile FOB au însumat 8,426 mld. euro, iar importurile CIF au fost de 11,015 mld. euro, rezultând astfel un deficit de 2,589 mld. euro. Față de luna noiembrie din 2021, exporturile din luna noiembrie a anului trecut au crescut cu 18,8%, în timp ce importurile s-au majorat cu 19,3%. În primele 11 luni din 2022, exporturile FOB au ajuns la o valoare de 85,261 mld. euro, cu 25% mai mult față de aceeași perioadă din 2021, iar importurile CIF au atins 116,262 mld. euro (+29,9%). (Digi24.ro)

Evenimente Externe

Banca globală de investiții Goldman Sachs (GS) renunță la 3.200 de angajați începând de miercuri, potrivit unei surse. Chiar dacă numărul este mai mic decât ce se așteptau aceștia, reducerea este una semnificativă. Această tăiere de personal reprezintă 6,5% din cei 49.100 de angajați pe care Goldman i-a avut în luna octombrie, dar este sub nivelul de 8% raportat luna trecută ca limită superioară a reducerilor de personal.  (CNBC.com)

 

Banca Națională Elvețiană a raportat luni o pierdere de 132 mld. franci elvețieni pentru anul financiar 2022. Aceasta reprezintă cea mai mare pierdere din istoria de 166 de ani a băncii și echivalează cu aproximativ 18% din produsul intern brut estimat al Elveției, care se situează la 744,5 mld. franci elvețieni. Ca urmare a acestor pierderi, banca nu va face plățile obișnuite către guvernul elvețian și statele membre, plățile către acționarii săi urmând să fie și ele afectate. (CNBC.com)

 

Microsoft (MSFT) este în discuții pentru a investi până la 10 mld. de dolari în compania de inteligență artificială OpenAI, firma din spatele platformei extrem de populare ChatGPT. Finanțarea va crește evaluarea OpenAI până la 29 mld. de dolari și se așteaptă ca Microsoft să dețină 75% din profiturile OpenAI până când aceștia își vor recupera investiția inițială. După recuperarea investiției, Microsoft va deține aproximativ 49% din companie. Raportul vine pe fondul speculațiilor cum că Microsoft intenționează să încorporeze tehnologia OpenAI în software-ul său Office și email. (investing.com)

In Focus

BVB:

HUNT, BVB, indicele BET

Extern:

GS, MSFT, piețele externe


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.286,921.25%
BETPlus1.838,371.21%
BET-TR23.898,521.25%
BET-XT1.068,361.04%
BET-FI50.736,740.03%
BET-NG897,891.31%
BET AeRO850,591.27%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
BRD13.72001.63%6.960.564
SNP0.44202.91%5.375.020
TLV21.35001.18%4.234.517
FP2.09000.97%3.683.503
DIGI34.30001.78%1.078.099
SNG40.10000.88%1.055.941
EL8.61001.29%894.402
TGN294.00000.00%482.305
FIMA5.95000.00%380.146
COTE74.00001.65%357.301

Extern

 

Dow Jones33.517,65-0.44%
S&P 5007.238,85-0.48%
NASDAQ10.635,65-0.25%
VIX21,971%
DAX14.792,830.96%
CAC 406.907,360.66%
FTSE MIB IDX25.385,090.69%
AEX Amsterdam736,180.76%
WSE WIG61.364,581.17%
Shanghai3.171,840.08%
Nikkei 22525.976,830.6%
S&P/ASX 2007.153,800.62%

Obligațiuni
SUA 10Y3.528%
SUA 5Y3.6650%
SUA 2Y4.2118%
Canada 10Y3.105%
Germania 10Y2.2325%
Franța 10Y2.734%
Japonia 10Y0.497%
Hong Kong 10Y3.251%
RO 10YR7.795%
RO 5YR7.550%
RO 2YR6.570%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,876.80-0.05%
Argint23.718-0.64%
Petrol Brent79.44-0.26%
Cupru4.0055-0.12%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9276
0.14%
USD/RON4.5890
0.05%
GBP/RON5.5850-0.05%
EUR/USD1.07390.10%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA