fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 10.08.2022

Evenimente Interne

ALRO SA(ALR) a publicat rezultatele financiare aferente primului semestru al acestui an. Deși producția de aluminiu primar a scăzut cu 19%, la nivel de grup, ALRO a înregistrat vânzări de 2,1 mld. lei, în creștere cu 39% și un profit net de 15 mil. lei. Rezultatele bune pot fi puse pe seama aprecierii cu 37% a aluminiului față de aceeași perioadă a anului trecut. (Raport BVB)

 

Transilvania Broker de Asigurare(TBK) a raportat în prima jumătate a acestui an venituri de 71 mil. lei, în creștere cu 60% față de aceeași perioadă a anului trecut și un profit net de 7,7 mil. lei, înregistrând astfel o creștere de 130%. Aprecierea veniturilor din activitatea de brokeraj cu 60,2% față de primul semestru al anului 2021 a fost susținută cu precădere de creșterile accentuate, față de aceeași perioadă de referință, a volumului de prime intermediate pentru toate clasele de asigurări, cu excepția A1 (Accidente), A14 (Credite) și A15 (Garanții). (Raport BVB)

 

ADISS SA a publicat un raport prin care informează investitorii că a încheiat un nou contract de vânzare-cumpărare pentru echipamente, în valoare de aproximativ 200 mii de euro, cu termen de încasare de 120 de zile. ADISS va publica rezultatele financiare semestriale la sfârșitul lunii septembrie. (Raport BVB)

 

Astăzi este ex-data pentru dividendele speciale oferite de OMV Petrom (SNP). OMV Petrom (SNP) va oferi un dividend brut de 0,045 lei/acțiune, un randament de aproximativ 8,50% față de prețul de închidere de ieri, data plății este 02 septembrie 2022. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Piețele americane au închis în scădere ședința de tranzacționare de ieri, după ce prognozele Micron tehnologii au determinat o scăderea a producătorilor de cipuri și ale acțiunilor din domeniul tehnologic, în timp ce investitorii așteaptă datele privind inflația din SUA, care cel mai probabil va influența decizia FED referitoare la măsurile monetare. (Investing.com)

 

Elon Musk, directorul executiv al Tesla(TSLA), a vândut acțiuni ale producătorului de vehicule electrice în valoare de 6,9 miliarde de dolari, spunând că fondurile ar putea fi folosite pentru a finanța o potențială tranzacție cu Twitter (TWTR), în cazul în care pierde o bătălie juridică cu platforma de socializare. (Investing.com)

 

Micron Technology(MU) a anunțat un plan de investiții de 40 de miliarde de dolari până la sfârșitul deceniului pentru a-și dezvolta baza de producție din SUA, bazându-se în mare măsură pe subvențiile guvernamentale prezentate în recent adoptata Chips and Science Act. Anunțul vine pe fondul îngrijorării în creștere cu privire la o supraofertă iminentă de cipuri, după o creștere a cererii alimentată de pandemie pentru echipamente electrocasnice, jocuri pe calculator și criptomonede. Rivalul Nvidia și-a redus puternic previziunile luni, menționând scăderea cererii din domeniul jocurilor în special. (Investing.com)

In Focus

BVB:

ALR, TBK, SNP, ADISS

Extern:

MU, principalii indici, CPI

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.588,910.07%
BETPlus1.876,110.07%
BET-TR24.076,620.07%
BET-XT1.102,800.00%
BET-FI50.499,05-0.65%
BET-NG982,270.44%
BET AeRO894,640.02%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.52900.00%10.662.216
FP1.9400-0.51%7.078.081
BRD13.78000.00%3.349.130
TLV2.06500.24%1.702.581
SNG47.20000.43%1.158.583
SNN47.65001.38%726.880
EBS121.9000-0.89%589.784
TRP0.6200-1.12%495.520
COTE67.00000.60%366.837
PREB1.8500-1.07%254.649

Extern

 

Dow Jones32.774,41-0.1%
S&P 5007.625,75-0.26%
NASDAQ12.493,93-0.51%
VIX21,771.65%
DAX13.534,97-0.83%
CAC 406.490,00-0.38%
FTSE MIB IDX22.488,49-1.07%
AEX Amsterdam716,93-1.42%
WSE WIG54.724,98-0.58%
Shanghai3.246,950.35%
Nikkei 22527.969,50-0.63%
S&P/ASX 2007.031,400.15%

Obligațiuni
SUA 10Y2.807%
SUA 5Y2.9866%
SUA 2Y3.2761%
Canada 10Y2.717%
Germania 10Y0.9335%
Franța 10Y1.487%
Japonia 10Y0.182%
Hong Kong 10Y2.587%
RO 10-YR7.975%
RO 5-YR7.975%
RO 2-YR7.865%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA1.50%-1.75%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,810.550.30%
Argint20.497-0.57%
Petrol Brent96.57-0.08%
Cupru3.5833-0.13%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9030
-0.01%
USD/RON4.8032
-0.11%
GBP/RON5.7981-0.23%
EUR/USD1.02080.10%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA