fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 12.08.2022

Evenimente Interne

Ieri 11 august, indicele BET-TR care conține cele mai lichide 20 de acțiuni de pe BVB împreună cu randamentul dividendelor oferite de acestea, a închis ședința de tranzacționare la maximul istoric de 24433,62 de puncte. Precedentul maxim a fost stabilit in ianuarie 2022, iar randamentul indicelui este de 5,7% de la începutul anului, în timp ce pe ultimele 12 luni, indicele s-a apreciat cu 14,9%. (zf.ro) 

Bursa de Valori București (BVB) 

BVB a raportat venituri operaționale de 30,47 mil. lei, în creștere cu 46% sau 9,54 mil. lei față de S1 2021, influențate de avansul veniturilor pe toate segmentele cu activitate ale Grupului, iar la nivel individual veniturile s-au majorat cu 57% în principal datorită creșterii cu 77% a veniturilor din tranzacționare dar și a ofertelor publice derulate pe piața principală. Profitul net la nivelul grupului s-a situat la 8,76 milioane lei, cu 241% mai mari decât în aceeași perioadă a anului trecut, iar la nivel individual, BVB a raportat un profit net de 9,10 milioane lei, cu 155% mai mult ca anul trecut. (bvb.ro) 

Romgaz (SNG) 

Consumul de gaze naturale la nivel național în primele 6 luni ale anului 2022 a înregistrat o scădere fată de perioada similară a anului anterior de aprox. 13,3%, iar livrările Romgaz au scăzut cu 6,7%. Astfel, cota de piață a Romgaz pe piața livrărilor de gaze interne din România este de 61,44%, cu 10,5% mai mare decât cota deținută în perioada similară a anului trecut. Producția de gaze naturale, realizată în primele șase luni ale anului 2022, a fost de 2.515,1 mil.mc, ceea ce înseamnă un declin foarte mic de producție (0,16%) raportat la producția înregistrată în semestrul I al anului 2021. Producția de energie electrică a Romgaz a fost de 544,66 GWh, fiind mai mare cu 341,58 GWh decât cea realizată în perioada similară a anului 2021 (+168,2%). Marjele principalilor indicatori de rentabilitate la Semestrul I 2022: profitul net consolidat (23,02%) şi EBITDA consolidat (29,12%) sunt în scădere fată de cele înregistrate în Semestrul I 2021 (33,9% și respectiv 52,7%), ca urmare a unui nivel crescut al impozitelor și taxelor plătite de Grup, dar se mențin la niveluri ridicate. Cifra de afaceri a companiei a crescut cu 233,15% și a atins nivelul de 7,5 miliarde lei, iar profitul net consolidat de 1,72 miliarde lei este cu 126,62% mai mare ca cel din aceeași perioadă a anului trecut. (bvb.ro) 

Nuclearelectrica (SNN) 

În primele 6 luni ale anului 2022, SNN a obținut un profit net de 1,22 miliarde lei, în creștere cu 216,8% față de perioada similară a anului trecut, rezultatul din exploatare a crescut și el cu 208,8%, iar EBITDA a marcat un avans de 133,1%.  (bvb.ro) 

Transelectrica (TEL) 

Veniturile totale operaționale realizate în intervalul ianuarie-iunie 2022 au înregistrat o creștere în procent de 83% comparativ cu aceeași perioadă a anului anterior (2.604 mil lei în S1 2022 față de 1.422 mil lei în S1 2021) determinată în principal de majorarea tarifului mediu de transport, de creșterea veniturilor din interconexiune, precum și de creșterea veniturilor realizate pe piața de echilibrare. Cheltuielile totale operaționale (inclusiv amortizare) au înregistrat de asemenea o creștere semnificativă comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, 2.568 mil lei în S1 2022 față de 1.298 mil lei în S1 2021, determinată exclusiv de creșterea prețului mediu al energiei electrice. Rezultatul net al exercițiul financiar este de 28 milioane lei, în scădere cu 73% față de aceeași perioadă a anului trecut. (bvb.ro) 

Farmaceutica Remedia (RMAH) 

Pentru primul semestru al anului, cifra de afaceri a crescut de la 218,9 milioane lei până la 259,4 milioane în timp ce profitul net al perioadei a scăzut de la 4,2 milioane lei la 3,7 milioane lei din cauza creșterilor cheltuielilor materiale, cu personalul și a cheltuielilor privind prestațiile externe. (bvb.ro) 

Din 16 august investitorii vor putea tranzacționa acțiuni Banca Transilvania la 20 de lei/acțiune pe fondul consolidării valorii nominale. Valoarea portofoliilor va râmăne neschimbată, iar în zilele de 16 și 17 august acțiunile companiei vor fi oprite de la tranzacționare pentru a trece ciclul de decontare. De săptămâna viitoare 10 acțiuni TLV vor deveni 1 acțiune, iar fracțiile rămase în urma consolidării vor fi plătite în data de 29 august 2022 după formula “valoarea compensării = 25,273 lei x fracția rămasă în urma consolidării”. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Departamentul Muncii din SUA a făcut ieri publice datele cu privire la numărul de cereri de șomaj depuse de cetățenii americani și acesta indică un nou maxim pentru acest an. Cererile noi de șomaj pentru săptămâna trecută au ajuns la 262 de mii, iar cererile de șomaj aflate încă în derulare au crescut și ele până la nivelul de 1,43 milioane. Cu toate acestea piața muncii rămâne una destul de sănătoasă după ce în iulie angajatorii au creat 528 de mii de noi locuri de muncă, iar rata șomajului american a scăzut de la 3,6% până la 3,5%. (wsj.com) 

 

Rivian (RIVN) a publicat rezultatele financiare pentru cel de-al doilea trimestru și a surprins analiștii cu venituri peste așteptările lor, venituri ce s-au ridicat la nivelul de 364 milioane de dolari, dar cu toate acestea, compania a înregistrat o pierdere de 1,7 miliarde de dolari. În iunie, rezerva de numerar a companiei a scăzut de la 17 miliarde la 15 miliarde de dolari, iar conducerea, deși își menține previziunile pentru numărul de mașini livrate la final de an, a anunțat investitorii să se aștepte la o evoluție financiară mai slabă decât preconizase anterior. (cnbc.com) 

 

Coca-Cola HBC (CCH), compania listată la Londra din care gigantul Coca-Cola deține 21%, a anunțat joi că a suferit o pierdere de 190 milioane de euro în prima jumătate a acestui an, după ce compania a decis să nu mai opereze pe piața din Rusia ca urmare a invaziei din Ucraina. În primul semestru al anului, compania a raportat o scădere a profitului de 34%, dar cu toate acestea, conducerea a reconfirmat previziunile referitoare la un profit operațional la final de an cuprins între 740 și 820 milioane de euro. (financialintelligence.ro) 

In Focus

BVB:

SNN, RMAH, SNG, BVB, TEL

Extern:

principalii indici, RIVN, CCH, KO

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.570,351.17%
BETPlus1.873,871.10%
BET-TR24.433,621.19%
BET-XT1.101,341.08%
BET-FI50.702,970.05%
BET-NG970,841.53%
BET AeRO906,050.80%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP1.9200-0.52%7.237.896
TLV2.13002.40%5.561.080
SNP0.48950.62%5.001.262
SNG49.00003.38%4.869.431
BRD14.28002.59%2.107.186
SNN48.00000.84%1.046.891
TGN249.00002.26%801.820
COTE68.20001.49%372.467
ELMA0.13000.00%318.233
TRP0.62901.78%292.032

Extern

 

Dow Jones33.454,520.01%
S&P 5007.820,00-0.02%
NASDAQ12.839,55-0.82%
VIX20,292.22%
DAX13.694,51-0.38%
CAC 406.544,670.32%
FTSE MIB IDX22.858,180.19%
AEX Amsterdam725,790.2%
WSE WIG55.774,950.73%
Shanghai3.268,020.75%
Nikkei 22527.788,50-0.39%
S&P/ASX 2007.056,000.9%

Obligațiuni
SUA 10Y2.807%
SUA 5Y2.9750%
SUA 2Y3.2110%
Canada 10Y2.805%
Germania 10Y0.9775%
Franța 10Y1.541%
Japonia 10Y0.188%
Hong Kong 10Y2.566%
RO 10-YR7.825%
RO 5-YR7.625%
RO 2-YR7.425%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA1.50%-1.75%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,805.80-0.08%
Argint20.323-0.13%
Petrol Brent99.09-0.51%
Cupru99.090.14%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9023
0.16%
USD/RON4.7524
0.16%
GBP/RON5.7948-0.02%
EUR/USD1.03210.03%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA