fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 12.09.2022

Evenimente Interne

Agroserv Măriuța a încheiat primul semestru cu venituri din exploatare de 52 mil. lei, în creștere cu 10%, respectiv cu o pierdere de 1,4 mil. lei, comparativ cu un profit raportat acum un an de 600 mii de lei. Pierderea se datorează cheltuielilor din exploatare care au crescut într-un ritm mai alert decât veniturile, pe fondul inflației și imposibilității transpunerii tuturor costurilor către clientul final. ”Transferarea acestor creșteri la raft este dificilă prin prisma faptului că retailerii și-au manifestat public intenția de a nu transfera inflația la consumator”, se arată în comunicatul companiei. (bvb.ro)

 

MedLife (M) a anunțat prin intermediul unui comunicat faptul că a finalizat achiziția sălilor de fitness Sweat Concept. Astfel, integrarea sălilor de fitness Sweat marchează intrarea MedLife pe un nou segment de business, respectiv cel de wellness. Conform comunicatului, pacienții vor avea la dispoziție cea mai extinsă gamă de servicii medicale, de la consultații, investigații și tratamente chirurgicale, la servicii de wellness, nutriție și sport. Capitalizarea de piață a companiei MedLife se ridică la 2,5 miliarde de lei în prezent. (bvb.ro)

 

Meta Estate Trust (MET) a informat acționarii cu privire la încheierea investiției în proiectul Smart Residence Lujerului. Societatea a încasat echivalentul în lei a sumei de 4,8 mil. euro, investiția inițială, realizată în septembrie 2021, ridicându-se la 4 mil. euro. Suma încasată va fi utilizată pentru susținerea dezvoltării companiei. (bvb.ro)

 

Vivre a anunțat printr-un comunicat faptul că Tribunalul București a admis cererea de deschidere a procedurii de concordat preventiv, PRICEWATERHOUSECOOPERS BUSINESS RECOVERY fiind numit administrator concordatar provizoriu. În același timp, societatea a anunțat că, având în vedere cele spuse anterior, plățile cuponului 10 al obligațiunilor VIV25E și cuponului 3 al obligațiunilor VIV26E vor fi amânate, urmând a fi avute în vedere în alcătuirea listei creanțelor incluse în lista creanțelor din planul de restructurare care va fi pregătit de administratorul concordatar desemnat în termen de 60 de zile de la data deschiderii procedurii de concordat. Planul de redresare va fi supus creditorilor concordatari, urmând a fi depus spre omologare de către judecător. (bvb.ro)

 

Astăzi este data ex-dividend al acțiunilor companiei Antibiotice S.A. (ATB) pentru dividendul a cărui randament brut era de sub 1% la finalul ședinței de vineri. De asemenea, mâine este data ex-dividend al acțiunilor Digi, astfel că astăzi este ultima zi în care acționarii mai pot cumpăra acțiunea pentru a beneficia de dividendul de 0,85 lei pe acțiune, care calculat la prețul de închidere de vineri a cotației oferea un randament brut de 2,4%. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Mai multe rapoarte ale indicelui prețurilor de consum (IPC) aferente lunii august vor fi publicate săptămâna aceasta. Germania, Spania și SUA îl vor publica marți rapoartele, Marea Britanie miercuri în timp ce Franța și Italia vor prezenta cifrele joi, respectiv vineri. În SUA se așteaptă o scădere a inflației cu -0,1% de la o lună la alta, așteptările fiind ca inflația anuală să se ridice la 8,1%. (investing.com)

 

JP Morgan (JPM) achiziționează startup-ul de plăți Renovite. Astfel, banca vrea să evite amenințările firmelor fintech, precum Stripe și Block. Deși JP Morgan operează un magistral de plăți care procesează zilnic 9 trilioane de dolari, în mai multe afaceri, veniturile obținute de bancă pe acest segment au stagnat anul trecut, printre motive fiind oferta mai restrânsă de servicii decât rivalii fintech. JPMorgan este cel mai mare furnizor de servicii pentru comercianți din lume după volumul tranzacțiilor. (cnbc.com)

 

Producătorul de mașini electrice BYD a semnat un contract pentru a construi o nouă fabrică de vehicule electrice în Thailanda. Aceasta ar fi prima fabrică de mașini deținută integral de producător în afara Chinei. Producătorul auto se extinde rapid în afara Chinei, cu vânzări în Brazilia, Norvegia și, în curând, Japonia. Companiile nu au dezvăluit o sumă de investiție. (cnbc.com)

In Focus

BVB:

MILK, M

Extern:

cotațiile gazului, principalii indici

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.876,73-0.15%
BETPlus1.772,00-0.12%
BET-TR23.079,57-0.15%
BET-XT1.043,91-0.34%
BET-FI50.791,13-1.37%
BET-NG898,60-0.13%
BET AeRO914,441.33%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV19.46000.00%8.779.101
SNP0.4560-0.65%3.550.078
BRD12.7400-1.24%3.427.272
FP1.9500-0.10%2.682.015
EBS120.00002.00%2.163.742
M19.00000.00%2.130.397
EVER1.2900-0.39%1.047.047
TTS10.94001.30%1.031.271
SNN45.3000-0.11%804.624
SNG44.40000.91%677.592

Extern

 

Dow Jones32.069,830.6%
S&P 5007.500,630.65%
NASDAQ12.058,740.83%
VIX22,97-2.26%
DAX13.088,211.24%
CAC 406.212,331.37%
FTSE MIB IDX22.094,561.49%
AEX Amsterdam685,971.67%
WSE WIG50.708,612.07%
Shanghai3.258,210.52%
Nikkei 22528.205,00-0.05%
S&P/ASX 2006.888,100.57%

Obligațiuni
SUA 10Y3.339%
SUA 5Y3.4545%
SUA 2Y3.5652%
Canada 10Y3.154%
Germania 10Y1.6965%
Franța 10Y2.300%
Japonia 10Y0.243%
Hong Kong 10Y3.134%
RO 10-YR8.100%
RO 5-YR8.060%
RO 2-YR7.730%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,729.450.05%
Argint18.9971.23%
Petrol Brent18.997-0.70%
Cupru3.56850.32%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9188
0.50%
USD/RON4.8779
0.05%
GBP/RON5.66730.32%
EUR/USD1.01220.81%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA