fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 13.09.2022

Evenimente Interne

Medlife (M) a anunțat achiziția pachetului majoritar al platforme digitale SanoPass, un strat-up din zona de healthtech, care oferă servicii medicale, de wellness și fitness în regim de abonament și individual. SanoPass unifică și facilitează accesul la sănătate și fitness, oferind acces în peste 1.200 de clinici private și în peste 200 de săli de fitness din România si Republica Moldova. Prin intermediul acestei rețele naționale de parteneri, SanoPass asigură servicii medicale și de fitness pentru 50.000 de abonați. SanoPass colaborează cu unele dintre cele mai puternice companii de asigurări din România, cum ar fi Generali, Metropolitan Life și NN. Prin această achiziție Medlife a ajuns la un număr de 46 de achiziții. (bvb.ro)

 

Astăzi va fi organizat la București primul forum „Moldova – România: Capital bridges”, dedicat promovării oportunităților din piața de capital din cele două țări. La forum vor fi prezenți cei doi prim-miniștri ale celor două state, reprezentați ai burselor, reprezentați BERD și BEI, reprezentanți ai unor societăți comerciale care își desfășoară activitatea în cele două țări, cât și investitori ai piețelor de capital. Pe agenda discuțiilor forumului se află contextul internațional, implementarea de politici favorabile pentru dezvoltarea climatului investițional și de afaceri, întărirea legăturii dintre piețele de capital dintre cele două țări, foaia de parcurs a României în procesul de aderare la UE și bunele practici de preluat în contextul statutului Republicii Moldova de țară candidată la Uniunea Europeană. (bvb.ro)

 

Ieri, în cadrul unei licitații, Ministerul de Finanțe a împrumutat de la bănci suma de 290,5 mil. lei. Împrumutul are scadența în 2036 și o dobândă anuală de 8,4%. Vă reamintim că cei interesați de achiziția titlurilor de stat, pot subscrie prin cea mai nouă emisiune, Fidelis, până în data de 16 septembrie 2022. (bvb.ro)

 

Veniturile din exploatare ale Agroland Agribusiness(AAB) au ajuns la 25,9 milioane de lei în S1 2022, o creștere cu 87% comparativ cu S1 2021, reprezentând aproximativ 80% din veniturile generate pe parcursul întregului an 2021. Creșterea a fost determinată de veniturile din vânzarea mărfurilor, care s-au ridicat la 29,9 mil. de lei, o creștere cu 58%, în timp ce numărul de clienți a crescut și el cu 34% atingând borna de 347. În S1 2022, EBITDA a ajuns la 2 mil. de lei, o creștere cu 108% față de S1 2021, iar rezultatul operațional a ajuns la 1,9 mil. lei, dublu (+103%) față de S1 2021 astfel că profitul net înregistrat de Agroland Agribusiness în primele șase luni din 2022 este în valoare de 1,2 mil. de lei, o apreciere cu 53% față de S1 2021.

 

 

Evenimente Externe

Oracle (ORCL) a publicat rezultatele trimestriale aferente trimestrului încheiat la 31 august. Veniturile companiei au fost conform așteptărilor analiștilor, acestea crescând cu 18% față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce profitul a fost sub așteptări. Compania a raportat un profit de 1,03$ pe acțiune, cu 0,04$ mai mic decât așteptările, în timp ce veniturile au fost de 11,45 mld.$, identic cu așteptările. Compania a previzionat un profit pe acțiune situat în intervalul 1,16-1,20$ pentru trimestrul curent, în timp ce analiști prognozau un profit de 1,27$. În urma publicării rezultatelor, cotația acțiunii s-a apreciat cu 1,39%. (cnbc.com)

 

Conform datelor publicate de Biroul de Statistică, PIB-ul Marii Britanii a înregistrat aceeași valoare în trimestrul încheiat în Iulie, față de trimestrul precedent. Inflația aflată la niveluri record, nemaiîntâlnite de 40 de ani a afectat negativ consumul gospodăriilor și a agenților economici. Totuși, conform analiștilor ING, pachetul de măsuri anunțat săptămâna trecută de noul premier britanic, vor avea un impact pozitiv asupra economiei Regatului. (investing.com)

 

Astăzi, la ora 15.30 ora României, va fi publicat Indicele Prețurilor de Consum din SUA. Analiștii se așteaptă ca inflația să se modereze, datorită scăderi prețurilor carburanților, costurilor asociate cu călătoriile și îmbunătățirilor de pe lanțurile de aprovizionare. Analiștii se așteaptă ca IPC să scadă cu 0,1% în August, față de nivelurile înregistrate în luna Iulie, iar nivelul anual să se situeze la 8%, față de 8,5% raportat în Iulie. Excluzând prețul carburanților, Indicele Prețurilor de Consum de bază, este de așteptat să crească cu 0,3% lunar și cu 6% anual, care are fi peste nivelul de 5,9% înregistrat în iulie. Deciziile de politică monetară care vor fi luate săptămâna viitoare în cadrul ședinței Rezervei Federale, vor avea la bază și cifrele publicate astăzi. (cnbc.com)

 

In Focus

BVB:

M, AAB

Extern:

IPC SUA, principalii indici

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.881,080.04%
BETPlus1.772,750.04%
BET-TR23.089,390.04%
BET-XT1.043,860.00%
BET-FI50.286,86-0.99%
BET-NG901,910.37%
BET AeRO908,78-0.62%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV19.3000-0.82%13.072.391
SNP0.45600.00%9.657.059
BRD12.86000.94%6.672.949
FP1.9400-0.51%3.346.486
EBS125.15004.29%2.283.643
SNG44.70000.68%1.174.181
SIF51.8600-1.06%941.788
TTS11.20002.38%796.470
EVER1.30000.78%509.315
SNN45.30000.00%493.687

Extern

 

Dow Jones32.264,910.33%
S&P 5007.586,770.3%
NASDAQ12.170,84-0.03%
VIX23,640.25%
DAX13.402,271.72%
CAC 406.333,591.89%
FTSE MIB IDX22.610,401.69%
AEX Amsterdam696,871.56%
WSE WIG51.295,230.49%
Shanghai3.258,210.52%
Nikkei 22528.503,50-0.02%
S&P/ASX 2006.967,801.06%

Obligațiuni
SUA 10Y3.342%
SUA 5Y3.4320%
SUA 2Y3.5489%
Canada 10Y3.165%
Germania 10Y1.6440%
Franța 10Y2.230%
Japonia 10Y0.241%
Hong Kong 10Y3.176%
RO 10-YR8.025%
RO 5-YR8.025%
RO 2-YR7.675%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,731.85-0.50%
Argint19.622-1.22%
Petrol Brent93.72-0.30%
Cupru3.6108-0.15%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9135
0.09%
USD/RON4.8468
-0.04%
GBP/RON5.66670.00%
EUR/USD1.01340.16%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA