fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 15.12.2022

Evenimente Interne

Adunarea Generală Extraordinară a Acționarilor de la MAIB – cea mai mare instituție de credit din Republica Moldova, concentrând 32,5% din depozite și 36,3% din volumul creditelor acordate – a aprobat acum, cu 77,94% din voturile celor prezenți, listarea pe piața administrată de BVB. Din anul 2018, cel mai important acționar al MAIB este un consorțiu din care fac parte Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Invalida INVL din zona baltică și Horizon Capital, fond de private equity care își leagă numele și de aducerea Purcari la BVB. MAIB vizează atragerea investitorilor prin distribuirea a 35-50% din profit sub formă de dividende, la cea mai recentă AGA a fost aprobată o repartizare de cash sub această formă în valoare de 252,37 milioane lei moldovenești (12,78 milioane euro). (profit.ro) 

 

Societatea Impact (IMP) anunță acționarii și investitorii cu privire la semnarea a două contracte de credit pentru activitatea curentă. Compania Bergamot Developments Phase II SRL a împrumutat suma de 5.250.000 euro, iar Impact Developer & Contractor SA a împrumutat suma de 1.900.000 euro. Impact Developer & Contractor SA, Bergamot Developments SRL și Bergamot Developments Phase II SRL garantează îndeplinirea obligațiilor asumate în cadrul contractelor de credit prin încheierea garanțiilor specifice acestui tip de finanțare. Rambursarea sumei împrumutate se va realiza trimestrial, cu scadența finală în data de 05.12.2025. Bergamot Developments și Bergamot Developments Phase II sunt companiile prin care IMPACT a dezvoltat complexul LUXURIA Residence aflat în zona Expoziției din București, ce a fost finalizat integral la începutul anului și are o valoare estimată de piață de 150 milioane euro. (bvb.ro) 

 

MedLife (M) anunță semnarea unui credit sindicalizat în valoare totală de 228 milioane de euro pentru refinanțarea și majorarea creditului sindicalizat existent cu suma de 50,7 milioane de euro. Noile fonduri reprezintă o rezervă pe termen mediu și lung, urmând să fie alocate pentru noi procese de achiziții și dezvoltare, în acord cu nevoile pacienților. Înainte de folosirea noilor fonduri disponibile pentru dezvoltare și noi tranzacții, MedLife își va concentra eforturile, în perioada imediat următoare, pe integrarea în Grup a celor 13 companii achiziționate anul acesta, folosind sinergiile la nivel național pentru eficientizarea activității și consolidarea marjelor. De altfel, acesta este un proces ciclic prevăzut în strategia MedLife o dată la 2-3 ani, perioadele dinamice guvernate de investiții majore fiind urmate de perioade de consolidare și optimizare a afacerii. 

 

Campania Black Friday 2022 s-a finalizat cu rezultate similare anului 2021 pe iHunt (HUNT), în timp ce segmentul B2B și B2C extern a cunoscut vânzări în scădere față de anul trecut, un an cu vânzări-record pentru iHunt. Compania se așteaptă la un 2023 similar cu anul curent în vederea telefoanelor mobile și smart-home și prognozează ca nișa dispozitivelor rezistente și a echipamentelor dedicate vehiculelor electrice să continue pe un trend ușor ascendent, în timp ce soluțiile de management energetic și cele de energie verde să crească puternic.  Deși dezvoltarea proiectului iHunt marketplace rămâne un obiectiv pe termen lung pentru strategia de creștere a iHunt, pe termen scurt, compania a reorientat eforturile echipei către noi oportunități, domenii și game de produse cu impact mai rapid și mai puternic, adaptate circumstanțelor actuale. (bvb.ro) 

Evenimente Externe

Rezerva Federală a SUA (Fed) a majorat miercuri, în ultima ședință de politică monetară din acest an,  rata dobânzii cu 50 de puncte de bază, la un interval cuprins între 4,25% şi 4,50%, pentru a contracara inflația ridicată. De asemenea, nivelul mediu al estimărilor Fed arată că majorarea dobânzilor se va încheia anul viitor, la un nivel de 5,1%, urmând să scadă la 4,1% în 2024, un nivel mai ridicat decât s-a indicat anterior. Investitorii se așteptau ca dobânzile să crească până la 4,8% în mai 2023, apoi să scadă gradual, cu 50 de puncte de bază, în a doua parte a anului. Oficialii Fed se așteaptă ca economia SUA sa crească cu 0,5% atât anul acesta, cât și anul viitor, ceea ce înseamnă o diminuare a estimărilor pentru anul viitor și o majorare pentru acest an față de nivelurile preconizate anterior. În 2024 și în 2025, PIB-ul SUA ar urma să înregistreze o expansiune de 1,6% și, respectiv, 1,8%. De asemenea, rata șomajului ar urma să se situeze la 4,6% în 2023, în creștere de la nivelul actual de 3,7%. (financialintelligence.ro) 

 

Compania aeriană Delta (DAL) se așteaptă ca profitul ajustat să se dubleze și să atingă 6 dolari pe acțiune anul viitor, peste estimările analiștilor, și prognozează un salt cuprins între 15% și 20% al veniturilor față de acest an, salt care este de așteptat să genereze aproximativ 45,5 miliarde de dolari. Fluxul de numerar va crește, cel mai probabil, de la peste 2 miliarde de dolari anul viitor la peste 4 miliarde de dolari în 2024, o revenire remarcabilă față de 2020, când Delta a înregistrat o pierdere-record. Delta intenționează să-și achite mare parte din datorii în următorii doi ani. Cei mai mulți directori de companii aeriene rămân foarte optimiști cu privire la cererea de călătorii, în ciuda avertismentelor din partea altor industrii cu privire la încetinirea economiei în perioada următoare. Industria aeriană americană a revenit la profitabilitate în acest an datorită unei creșteri accentuate a numărului de pasageri și zboruri efectuate și a disponibilității consumatorilor de a plăti tarife mai mari, ceea ce a ajutat transportatorii să compenseze costurile crescute, cum ar fi combustibilul. (cnbc.com) 

 

Morgan Stanley și-a ridicat perspectivele pentru economia Chinei în 2023, estimând că o revenire a activității va surveni mai devreme și va fi mai accentuată decât se aștepta. Banca și-a majorat previziunile pentru produsul intern brut al țării în 2023 la 5,4% față de perspectivele anterioare de 5%. Din perspectiva Morgan Stanley, factorii de decizie politică iau măsuri concertate pentru a susține creșterea pe toate fronturile, după cum menționează analiștii, și este pentru prima dată din 2019 când politicile macro interne și managementul Covid sunt aliniate în susținerea unei redresări a creșterii, în loc să acționeze ca forțe compensatorii. Reuters susținea, de asemenea, că statul asiatic lucrează la un pachet de stimulare în valoare de peste 143 de miliarde de dolari pentru a-și susține industria semiconductorilor, care ar fi unul dintre cele mai mari pachete de stimulente fiscale din istorie. Unul dintre riscurile pe care Morgan Stanley le-a recunoscut este o potențială retragere a sprijinului politic. În timpul procesului de redeschidere a Chinei, analiștii se așteaptă la o creștere a infecțiilor cu Covid. O creștere rapidă a spitalizărilor și presiunea asupra sistemului public de sănătate ar putea duce, eventual, la regândirea poziției politice a oficialilor din China. (cnbc.com) 

In Focus

BVB:

IMP, M, HUNT

Extern:

DAL, piețele externe


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.931,60-1.46%
BETPlus1.781,43-1.53%
BET-TR23.207,90-1.45%
BET-XT1.041,71-1.52%
BET-FI49.852,78-2.20%
BET-NG890,54-1.39%
BET AeRO831,50-0.09%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.4600-0.97%90.872.418
TLV20.3500-2.16%5.208.784
SNG39.9500-2.08%4.404.738
TTS11.3000-1.57%3.436.235
FP1.9600-1.80%3.040.550
SNN42.9500-2.39%1.746.375
BRD13.5000-1.03%643.056
WINE8.7900-0.34%495.364
EL7.7800-1.02%435.007
TGN285.00000.00%427.431

Extern

 

Dow Jones33.966,35-0.35%
S&P 5007.424,85-0.51%
NASDAQ11.170,89-0.69%
VIX21,14-7.99%
DAX14.460,200.05%
CAC 406.730,790.05%
FTSE MIB IDX24.573,93-0.06%
AEX Amsterdam732,951.12%
WSE WIG57.447,380.3%
Shanghai3.185,840.23%
Nikkei 22528.169,810.76%
S&P/ASX 2007.251,300.66%

Obligațiuni
SUA 10Y3.492%
SUA 5Y3.6454%
SUA 2Y 4.2425%
Canada 10Y2.842%
Germania 10Y1.9320%
Franța 10Y2.427%
Japonia 10Y0.249%
Hong Kong 10Y3.287%
RO 10YR7.865%
RO 5YR7.505%
RO 2YR7.010%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,804.85-0.76%
Argint23.475-2.74%
Petrol Brent82.18-0.63%
Cupru3.8350-0.72%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9237
0.07%
USD/RON4.6200
0.30%
GBP/RON5.72850.13%
EUR/USD1.0660-0.21%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA