fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 16.01.2023

Evenimente Interne

Nuclearelectrica (SNN) a publicat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2023, care urmează a fi aprobat de către acționari pe data de 15 februarie. În document se arată că veniturile preliminare ale companiei din 2022 (care ar putea fi diferite de cele ce urmează a fi publicate în februarie) se ridică la 6,4 mld. lei, duble față de cele din 2021. Profitul net se ridică la 2,5 mld. lei, de 2,4 ori mai mare. Pentru anul 2023, societatea estimează venituri în creștere cu 15%, până la 7,4 mld. lei și un profit net de 1,5 mld. lei, mai mic cu 39%. Evoluția se datorează dinamicii mai ridicate a cheltuielilor decât cea a veniturilor, din care cel mai mare aport îl reprezintă dinamica cheltuielilor cu impozite și taxe. (bvb.ro, nuclearelectrica.ro)

 

Fondul Proprietatea (FP), prin raportul lunar, a comunicat un nivel al valorii activului net pe acțiune de 2,5701 lei, ceea ce prezintă un discount de 20,6% față de prețul acțiunii din piață. Acesta este în ușoară creștere de la 2,5626 lei din luna noiembrie. Participația Fondului Proprietatea (FP) în cadrul Hidroelectrica a fost reevaluată la 11,15 mld. lei la finalul lunii decembrie, de la 11,26 mld. în urmă cu o lună, altfel spus fără modificări semnificative. (bvb.ro)

 

Indicele BET a scăzut cu aproximativ 1% în ședința de vineri, deși piețele europene au marcat creșteri. Din componența indicelui, cele mai mari scăderi au fost înregistrate de acțiunile Bursei de Valori (BVB) și cele ale OMV Petrom (SNP), care au marcat scăderi de peste 2%. La polul opus, acțiunile Alro (ALR) marcau o creștere de 1,24%. De la începutul anului, indicele BET marchează o creștere de 4,8%, în timp ce indicele BET AeRO marchează o creștere de 7,32%. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Veniturile din dobânzi, mai mari cu 48% din cauza ratelor mai ridicate și din cauza creșterii numărului de credite, au avut o contribuție importantă la rezultatele peste așteptări publicate de JP Morgan (JPM). Profitul net a crescut cu 6% față de perioada similară din urmă cu un an, fiind de 3,57 dolari pe acțiune. Banca a înregistrat un provizion de 2,3 mld. de dolari, mai mare decât se aștepta (1,96 mld. dolari).  Banca se așteaptă la o recesiune ușoară, cu o rată a șomajului care poate ajunge la 4,9%. (cnbc.com)

 

Într-o situație similară s-a poziționat și Bank of America (BAC). Profiturile și veniturile au fost peste așteptări, ca urmare a ratelor și a nivelului de credite acordate mai mari. Profitul net pe acțiune a fost de 85 de cenți, comparativ cu 77 cenți estimați. Veniturile de 24,66 mld. dolari au depășit estimările de 24,33 mld. dolari. De asemenea, reprezentanții băncii au spus că scenariul de bază rămâne o recesiune ușoară. (cnbc.com)

 

Profitul net al Wells Fargo (WFC) a scăzut cu 50%, până la 2,86 mld. dolari, comparativ cu 5,75 mld. dolari în urmă cu un an. Banca a alocat, de asemenea, 957 mil. dolari pentru provizioane și a anunțat săptămâna trecută că se va retrage de pe piața ipotecară din SUA. Veniturile băncii au fost de 19,66 mld. dolari, cu 5,7% mai mici decât în urmă cu un an și sub estimările de 19,98 mld. dolari. (cnbc.com)

In Focus

BVB:

SNN, FP

Extern:

WFC, JPM, C, BAC

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.227,35-1.04%
BETPlus1.828,29-0.99%
BET-TR23.782,65-1.04%
BET-XT1.063,91-0.92%
BET-FI49.988,30-0.48%
BET-NG902,69-0.93%
BET AeRO878,421.59%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.4450-2.20%6.192.204
TLV21.1000-0.94%2.578.348
FP2.0350-1.21%2.162.688
SNG40.3000-0.49%1.379.873
SNN44.95000.00%970.428
PREB1.84000.00%645.472
DIGI33.8000-1.17%491.732
BRD13.7800-0.72%429.165
FIMA5.95000.00%380.146
TGN296.5000-0.50%373.765

Extern

 

Dow Jones34.302,610.66%
S&P 5007.438,780.96%
NASDAQ11.079,161.56%
VIX18,35-3.54%
DAX15.086,520.15%
CAC 407.023,500.48%
FTSE MIB IDX25.783,480.14%
AEX Amsterdam741,900.49%
WSE WIG61.565,83-0.45%
Shanghai3.177,890.24%
Nikkei 22526.161,06-1.1%
S&P/ASX 2007.326,800.63%

Obligațiuni
SUA 10Y3.498%
SUA 5Y3.5969%
SUA 2Y4.2237%
Canada 10Y2.912%
Germania 10Y2.1625%
Franța 10Y2.640%
Japonia 10Y0.502%
Hong Kong 10Y3.181%
RO 10YR7.445%
RO 5YR7.370%
RO 2YR6.510%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,918.70-0.16%
Argint24.5000.53%
Petrol Brent84.51-0.90%
Cupru4.1760-1.04%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9437
0.08%
USD/RON4.5595
-0.06%
GBP/RON5.58220.08%
EUR/USD1.08410.12%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA