fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 16.02.2024

Evenimente Interne

Nuclearelectrica (SNN) a anunțat semnarea, la Roma, în prezența ministrului Economiei și a ministrului pentru Întreprinderi și Made in Italy, un Memorandum de Înțelegere cu SACE și Ansaldo Nucleare pentru a avansa dezvoltarea și finanțarea retehnologizării Unității 1 CNE Cernavodă și a Unităților 3 și 4 CNE Cernavodă, două dintre proiectele strategice ale Nuclearelectrica cu impact semnificativ asupra securității energetice, a obiectivelor de decarbonizare și a dezvoltării socio-economice locale și naționale. SACE și-a exprimat interesul de a contribui la finanțarea celor două proiecte cu o sumă de până la 2 miliarde euro.  (bvb.ro) 

 

Electrica (EL) a informat piața cu privire la atragerea de către filiala sa Distribuție Energie Electrica Romania (DEER) a sumei de 171 milioane euro sub formă de finanțare europeană nerambursabilă, prin Fondul pentru Modernizare (FM). Suma reprezintă 80% din cheltuielile eligibile pentru șapte noi proiecte de investiții în rețeaua de distribuție de energie, care însumează aproximativ 266 milioane euro. (bvb.ro) 

 

Ascendia (ASC) a publicat ieri rezultatele preliminare pentru anul 2023. Compania a înregistrat o cifră de afaceri în scădere ușoară până la nivelul de 8,9 milioane lei. În ceea ce privește profitul net, acesta a fost afectat semnificativ de execuția prelungită a proiectului Edulib, dar și de amânarea finanțării proiectelor clienților prin PNRR, și a înregistrat o scădere cu 71% față de 2022, până la nivelul de 1,1 milioane lei. (bvb.ro) 

 

Patru noi companii listate la Bursa de Valori București vor fi incluse în indicii MSCI Frontier IMI și MSCI Romania IMI, în categoria Small Cap, mai exact 2B Intelligent Soft (BENTO), Compa Sibiu (CMP), DN Agrar (DN), Prospectiuni (PRSN). TTS (Transport Trade Services) va fi promovată de la Small Cap la Mid Cap/Large Cap și va face parte din indicii MSCI Frontier și MSCI Romania. Astfel, de la 1 martie 2024, România va avea 26 de companii în indicii MSCI, consolidându-și prezența pe plan internațional. Totodată, conform MSCI, acțiunile Aquila Part Prod (AQ) vor fi excluse din indicii MSCI Frontier Small Cap și MSCI Romania Small Cap, întrucât capitalizarea totală a companiei a depășit pragul maxim stabilit pentru acești indici. (bvb.ro) 

 

Evenimente Externe

Acțiunile Renault au crescut ieri după ce producătorul auto a propus un dividend de 1,85 euro pe acțiune din profitul anului trecut, față de 0,25 euro cât a fost nivelul ultimului dividend propus, rezultând un randament de aproximativ 4%. Grupul Renault a crescut cu 13% anul trecut, până la nivelul de 52,4 miliarde euro, însă profitul net s-a situat ușor sub așteptări. Compania a anunțat că se va focusa în 2024 pe lansarea unor noi modele de vehicule, pe optimizarea structurii costurilor, dar și pe dezvoltarea gamei de vehicule electrice. (cnbc.com)  

 

Vânzările cu amănuntul din SUA au scăzut luna trecută cu 0,8% față de luna precedentă, o scădere mai mare decât așteptările. Analiștii pun evoluția datelor pe seama furtunilor care au avut loc la începutul acestui an în SUA. În ceea ce privește cererile noi pentru șomaj, acestea au scăzut până la nivelul de 212 mii în ultima săptămână, ușor sub estimări. Investitorii urmăresc atent aceste date economice, pentru a anticipa mișcările FED în ceea ce privește politica monetară. Potrivit CME Fed Watch Tool, există o probabilitate de 40,6% pentru o scădere cu 25 puncte de bază a dobânzii-cheie, în ședința din luna martie. (investing.com) 

 

OpenAI, deținătoarea ChatGPT, a lansat un soft care permite utilizatorului să creeze clipuri video  realistice doar pe baza unei propoziții descriptive. Noul soft se numește Sora, iar clipurile video create sunt de înaltă calitate. De asemenea, softul poate crea o scenă video doar pe baza unei fotografii statice, dar și să extindă unele clipuri deja create sau să umple un clip video de la care lipsesc unele scene. Cu acest nou soft, OpenAI dorește să concureze cu toolurile similare lansate de Meta sau Google, acesta din urmă anunțând softul Lumiere la începutul acestui an. (CNBC.com) 

In Focus

BVB:

SNN, EL, ASC 

Extern:

RNO, principalii indici 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET15.657,02-0.23%
BETPlus2.326,73-0.22%
BET-TR32.481,21-0.23%
BET-XT1.340,65-0.13%
BET-FI56.938,050.65%
BET-NG1.129,41-0.50%
BET AeRO1.093,620.46%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV25.00000.00%18.953.238
H2O123.0000-1.44%18.451.258
BRD18.20000.44%3.743.458
EL11.88000.17%3.619.132
ONE1.01800.00%2.840.510
SNN48.6500-0.21%1.881.461
SNP0.59000.00%1.580.680
FP0.52300.38%1.244.928
SNG52.8000-0.19%1.169.125
M3.98000.63%1.147.602

Extern

 

Dow Jones38.773,120.97%
S&P 5009.471,890.6%
NASDAQ15.906,170.78%
VIX15,850%
DAX17.046,690.25%
CAC 407.743,420.24%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam847,59-0.13%
WSE WIG78.038,67-1.91%
Shanghai2.832,490%
Nikkei 22538.157,940.37%
S&P/ASX 2007.605,700.76%

Obligațiuni
SUA 10Y4.265%
SUA 5Y4.245%
SUA 2Y4.605%
Canada 10Y3.572%
Germania 10Y2.3515%
Franța 10Y2.842%
Japonia 10Y0.731%
Hong Kong 10Y3.747%
RO 10YR6.580%
RO 5YR6.100%
RO 2YR5.900%

 

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia-0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,014.70-0.01%
Argint22.9950.19%
Petrol Brent82.78-0.10%
Cupru3.76850.27%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9770
0.00%
USD/RON4.6258
0.12%
GBP/RON5.82050.00%
EUR/USD1.0760-0.10%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață, articole și alte materiale pregătite de către experții Goldring.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA