fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 16.08.2022

Evenimente Interne

Conpet (COTE) a raportat o creștere a cifrei de afaceri de 13% în prima jumătate a anului curent față de aceeași perioadă a anului trecut. Compania a înregistrat o cifră de afaceri de 233 mil. lei, iar profitul companiei a înregistrat o creștere de 25%, până la nivelul de 34 mil. lei. (bvb.ro)

 

Conpet (COTE) convoacă acționarii, pe data de 20 septembrie 2022, pentru aprobarea majorării de capital social. Compania propune majorarea capitalului social cu 129 mil. lei prin emiterea a 39 mil. de acțiuni la prețul de 3,3 lei/acțiune. Suma de 76 mil. lei, contravaloarea a 23 mil. de acțiuni va reprezenta aportul în natură al Statului Român, iar 16 mil. de acțiuni vor fi oferite spre subscriere acționarilor. Fiecare acționar va avea posibilitatea să subscriere la fiecare acțiune deținută un număr de 4,531161 acțiuni noi emise la valoarea de 3,3 lei/acțiune. (bvb.ro)

 

Biofarm (BIO) a reportat venituri în valoare de 138 mil. lei aferente semestrului recent încheiat, în creștere cu 17% față de aceeași perioadă a anului trecut. Totodată, compania a raportat un profit de 43,6 mil. lei, în creștere cu 20% față de aceeași perioadă a anului trecut. (bvb.ro)

 

Transilvania Investments (TRANSI) a raportat un venit net de 80 mil. lei în prima jumătate a anului, în creștere cu 9% față de aceeași perioadă a anului trecut. Profitul companiei a atins nivelul de 68 mil. lei, în creștere cu 18% față de aceeași perioadă a anului trecut. (bvb.ro)

 

Rompetrol Well Services (PTR) a raportat același nivel de venituri în prima jumătate a anului curent față de aceeași perioadă a anului. Compania a raportat venituri totale de 23 mil. lei și o pierdere de 0,56 mil. lei, față de un profit de 1,3 mil. lei raportat anul trecut. (bvb.ro)

 

Chimcomplex Borzești (CRC) convoacă acționarii, pe data de 16 septembrie, iar pe ordinea de zi se află printre altele și distribuirea unui dividend brut în valoare de 60 mil. lei, respectiv 0,196780 lei/acțiune, reprezentând un randament de 1%. Data de înregistrare propusă este de 3 octombrie 2022, în timp ce data plății propuse este de 4 octombrie 2022.(bvb.ro)

 

Avioane Craiova (AVIO) a raportat venituri de 27,3 mil. lei aferente primei părți a anului, în creștere cu 23% față de aceeași perioadă a anului trecut. Totodată, pentru perioada menționată compania a raportat un profit de 0,76 mil. lei, după ce pentru aceeași perioadă a anului trecut compania a înregistrat o pierdere de 11 mil. lei. (bvb.ro)

 

Astăzi, 16 august, este ex-date pentru operațiunea de consolidare a acțiunilor Banca Transilvania (TLV), din această cauză tranzacționarea acțiunilor va fi suspendată. În urma consolidării, 10 acțiuni TLV vor deveni 1 acțiune, iar fracțiile rămase în urma consolidării vor fi plătite în data de 29 august 2022 după formula “valoarea compensării = 25,273 lei x fracția rămasă în urma consolidări. Data estimată pentru reluarea tranzacționării este joi, 18 august. (bvb.ro)

 

Evenimente Externe

Pe fondul unor date economice care indică încetinire a economiei chineze, banca centrală a hotărât reducerea dobânzi cheie cu 10 puncte de bază, la 3,70%. Datele economice care au dus la decizia băncii de a reduce dobânda de referință au fost vânzările cu amănuntul, producția industrială și investițiile în active fixe, toate situându-se sub estimările analiștilor, în timp ce șomajul printre tineri a crescut la 19,9%. (investing.com)

 

Cotația țițeiului a scăzut puternic luni, pe fondul datelor economice slabe raportate de China și al declarațiilor autorităților iraniene privind progresele în negocierile acordului nuclear, ce ar putea duce la reintroducerea petrolului iranian pe piața internațională. Prețul petrolului Brent a coborât cu până la 5,5% și a atins un minim intraday de 92,78 dolari/baril, cea mai scăzută valoare începând cu 18 februarie. Petrolul West Texas Intermediate (WTI) s-a ieftinit cu până la 5,7%, la 86,82 dolari/baril, de asemenea cel mai mic preț din ultimele șase luni. (profit.ro)

 

După patru săptămâni de aprecieri, indicii americani au început sesiunea de tranzacționare în teritoriu negativ. Totuși, în timpul ședinței, indici și-au reluat creșterea și au închis sesiunea de tranzacționare pe teritoriu pozitiv. Indicele Dow Jones s-a apreciat cu 0,45%, indicele S&P 500 a crescut cu 0,40%, în timp ce indicele tehnologic Nasdaq a urcat cu 0,62%. Volatilitatea este de așteptat să continue fiind de urmărit raportările financiare de astăzi ale companiilor Home Depot și Walmart, raportul privind vânzările cu amănuntul din SUA și minutele ultimei ședințe a FED, care vor fi publicate miercuri. (investing.com)

In Focus

BVB:

COTE, BIO, TRANSI, PTR, RRC, AVIO, CRC

Extern:

principalii indici, cotații petrol

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.631,920.49%
BETPlus1.882,010.43%
BET-TR24.551,290.48%
BET-XT1.107,380.55%
BET-FI51.102,060.79%
BET-NG975,900.52%
BET AeRO911,530.60%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV2.1200-0.47%9.063.060
FP1.93400.73%7.509.259
BRD14.70002.94%4.511.363
SNG48.9000-0.20%2.645.929
SNN49.15002.40%2.632.319
SNP0.49100.31%2.560.166
DN0.69402.36%878.829
TGN251.00000.80%555.757
EL8.81000.34%464.001
EVER1.23002.50%400.179

Extern

 

Dow Jones33.865,140.46%
S&P 5007.939,900.5%
NASDAQ13.097,250.77%
VIX19,94-4.01%
DAX13.816,61-0.23%
CAC 406.569,950.22%
FTSE MIB IDX22.970,730.44%
AEX Amsterdam728,880.4%
WSE WIG56.070,420.71%
Shanghai3.274,870.2%
Nikkei 22528.873,500.69%
S&P/ASX 2007.072,600.57%

Obligațiuni
SUA 10Y2.781%
SUA 5Y2.8947%
SUA 2Y3.2628%
Canada 10Y2.711%
Germania 10Y0.9065%
Franța 10Y1.464%
Japonia 10Y0.188%
Hong Kong 10Y2.566%
RO 10-YR7.700%
RO 5-YR7.625%
RO 2-YR7.550%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA1.50%-1.75%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,796.25-0.10%
Argint20.170-0.50%
Petrol Brent94.16-0.99%
Cupru3.61850.44%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.8855
1.11%
USD/RON4.8062
1.06%
GBP/RON5.79011.01%
EUR/USD1.01650.05%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA