fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 16.11.2022

Evenimente Interne

Acționarii Fondului Proprietatea (FP) au aprobat, în cadrul adunării generale de ieri, vânzarea acțiunilor deținute de societate în capitalul social al Hidroelectrica, reprezentând 19,94% din totalul acțiunilor emise de Hidroelectrica, prin ofertă publică secundară urmată de admiterea acestor acțiuni la tranzacționare doar la Bursa de Valori de la București. (bvb.ro) 

 

Rezultatele financiare obținute la 9 luni de Transport Trade Services (TTS) au fost în creștere pe toată linia față de perioada similară a anului 2021. Grupul TTS (consolidat) a înregistrat în primele 9 luni ale anului venituri de 664,3 mil lei, în creștere cu 47,3% față de perioada similară a anului trecut, și un profit net de 136,9 mil lei, cu 137,9% mai mare decât anul anterior, în timp ce TTS (individual) a înregistrat o cifră de afaceri de 465,3 mil lei, cu 56,8% mai mare decât cea înregistrată în primele 9 luni ale anului precedent și un profit net de 60,6 mil lei, ce reprezintă un plus de 127,8% față de situația anterioară. (bvb.ro) 

 

Electrica (EL) a publicat rezultatele aferente primelor 9 luni ale anului și a surprins într-un mod plăcut investitorii după ce a raportat venituri din exploatare în creștere cu 44,4%, venituri ce au atins borna de 7,2 miliarde lei și un profit net de 533,7 milioane lei, cu peste 640% mai mare decât cel înregistrat în perioada similară a anului trecut. (bvb.ro) 

 

Chimcomplex Borzești (CRC) a raportat o cifră de afaceri pentru primele 9 luni ale anului în creștere cu 2,98% față de aceeași perioadă a anului trecut, evoluție determinată în proporție de peste 80% de creșterea veniturilor din revânzarea energiei electrice. În schimb, rezultatul net înregistrat de companie a cunoscut o scădere de 56,9%. (bvb.ro) 

 

Grupul IMPACT (IMP) și-a majorat profitul net de la 7,5 milioane lei la 15 milioane lei în primele 9 luni ale acestui an, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. Cifra de afaceri s-a majorat cu 43% față de perioada similară a anului precedent. IMPACT a vândut 173 de unități, a căror valoare se ridică la 129,4 milioane lei, în creștere cu 19% față de perioada similară a anului trecut, iar la 30 septembrie 2022 IMPACT avea 516 unități pre-vândute și rezervate, cu valoare totală de 272,8 milioane lei, ce se vor transforma în venituri în perioada următoare. Marja brută a grupului a fost de 36%, iar la finalul trimestrului trei, grupul deține un portofoliu valoros de terenuri (aproximativ 73,50 ha) care are un potențial de dezvoltare pentru proiecte, cu o valoare brută de dezvoltare estimată la 1,5 miliarde de euro. (bvb.ro) 

 

Grupul Rompetrol Rafinare (RRC) a atins, în trimestrul al III-lea din 2022 și în primele 9 luni ale anului 2022, o cifră de afaceri consolidată brută de aproximativ 1,9 miliarde USD, respectiv de peste 4,8 miliarde USD, fiind în creștere cu 91% la nivelul trimestrului și în creștere cu 49% la nivelul primelor 9 luni, ca rezultat al cotațiilor de piață mai mari comparativ cu perioadele similare ale anului trecut. Marja europeană de rafinare a crescut cu 104$/MT în trimestrul III 2022 față de trimestrul III 2021 și s-a situat la un nivel mediu de 125,4$/MT. De asemenea, a crescut cu 107,9$/MT în primele 9 luni ale anului 2022, față de primele 9 luni ale anului 2021, și s-a situat la un nivel mediu de 120,5$/MT. Redresarea continuă a cererii de produse rafinate, combinată cu așteptările scăderii importurilor rusești și a stocurilor scăzute din Europa, continuă sa împingă marjele spre niveluri-record. Acești factori au condus la obținerea unor rezultate financiare după cum urmează: EBITDA de 152,6 milioane USD în trimestrul III 2022, respectiv 327 milioane USD în ianuarie-septembrie. 

Evenimente Externe

Dispozitivele care au acces la același cont Netflix (NFLX) vor putea fi gestionate într-un mod centralizat cu ajutorul noilor opțiuni lansate de platforma de streaming. Netflix anunță „Manage Access and Devices”, o nouă secțiune a paginii de configurare de unde posesorul unui cont poate gestiona toate dispozitivele cu drept de acces. Aici pot fi văzute toate dispozitivele care au acces la contul respectiv și tot de aici pot fi blocate dispozitivele necunoscute sau care nu mai există. Noua facilitate, precum și altă funcție lansată recent – „Profile Transfers” pare să paveze calea spre curățenia pe care Netflix este așteptat să o facă în curând, când nu va mai permite partajarea gratuită a conturilor pentru persoanele care nu locuiesc la aceeași adresă. (profit.ro) 

 

Compania SpaceX a miliardarului Elon Musk este în discuții pentru a strânge fonduri într-o rundă de finanțare, care ar evalua compania de lansare de rachete și sateliți la peste 150 de miliarde de dolari, a relatat ieri Bloomberg, potrivit News.ro. Tranzacția în discuție presupune o evaluare mai mare față de evaluarea de 125 de miliarde de dolari pe care compania o avea la începutul acestui an. Acțiunile SpaceX sunt oferite la un preț de aproximativ 85 de dolari pe unitate, se arată în articolul Bloomberg. Investitorii vor putea cumpăra noi acțiuni la SpaceX în același timp în care angajații vor putea vinde printr-un plasament privat sau printr-o ofertă de licitație, la aceeași evaluare, a adăugat articolul. (bursa.ro) 

 

Estee Lauder Cos Inc (EL.N) a anunțat marți că a convenit să cumpere marca americană de modă Tom Ford pentru 2,8 miliarde de dolari, cea mai mare tranzacție de până acum, adăugând o linie de produse de înfrumusețare și îmbrăcăminte în portofoliul proprietarului mărcii Clinique, transmite Reuters, potrivit News.ro. Tranzacția este cea mai recentă dintr-o serie de achiziții realizate de Estee Lauder, inclusiv preluarea controlului asupra proprietarului mărcii de îngrijire a pielii Ordinary, anul trecut, pentru aproximativ 1 miliard de dolari. La închiderea de marți, acțiunile Estee au scăzut cu 17% de când discuțiile privind acordul cu Tom Ford au fost raportate de presă în luna august. (bursa.ro) 

In Focus

BVB:

FP, TTS, EL, CRC, IMP, RRC

Extern:

NFLX, EL.N, principalii indici internaționali


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.656,530.27%
BETPlus1.741,630.30%
BET-TR22.667,400.27%
BET-XT1.019,490.08%
BET-FI48.815,02-0.60%
BET-NG870,74-0.42%
BET AeRO838,160.45%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.00000.91%17.027.439
BRD13.34002.62%3.837.995
SNG40.6000-3.10%3.763.905
SNP0.4530-0.22%2.595.325
FP1.89600.53%2.439.895
EL7.10003.20%1.968.698
TEL21.00007.69%1.469.464
SNN43.1000-1.15%1.333.279
TGN245.00002.51%763.433
EBS142.35001.24%670.453

Extern

 

Dow Jones33.592,92-0.49%
S&P 5007.408,89-0.37%
NASDAQ11.358,41-1.02%
VIX24,543.14%
DAX14.378,510.04%
CAC 406.641,660.22%
FTSE MIB IDX24.699,750.11%
AEX Amsterdam716,430.84%
WSE WIG56.385,920.31%
Shanghai3.127,991.5%
Nikkei 22528.021,800.21%
S&P/ASX 2007.141,60-0.07%

Obligațiuni
SUA 10Y3.820%
SUA 5Y3.9424%
SUA 2Y4.3739%
Canada 10Y3.144%
Germania 10Y2.0690%
Franța 10Y2.593%
Japonia 10Y0.236%
Hong Kong 10Y3.616%
RO 10YR8.310%
RO 5YR7.925%
RO 2YR7.820%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA3.75%-4%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,776.30-0.03%
Argint21.6520.62%
Petrol Brent93.14-0.77%
Cupru3.8045-0.41%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9260
0.14%
USD/RON4.7504
-0.07%
GBP/RON5.64110.07%
EUR/USD1.03700.21%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA