fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 16.12.2022

Evenimente Interne

După ce zilele trecute FP anunța că VUAN-ul s-a ajustat cu peste 5%, ieri, Fondul a publicat valoarea VUAN-ului la 30 noiembrie și a arătat o depreciere importantă a deținerii la Hidroelectrica. Valoarea deținerii la compania energetică s-a ajustat cu 855 mil. de lei, adică o scădere de peste 7% și a ajuns la o evaluare totală de 11,2 mld lei. (Raport BVB)

 

One United Properties S.A. a publicat un raport prin care comunică în piață încheierea unui contract de vânzare-cumpărare pentru trei imobile situate în București sector 1. Valoarea netă a tranzacției este de 3,73 milioane euro plus TVA, iar valoarea brută de dezvoltare (GDV) estimată este de 35 milioane euro. În urma renovării acestora, cele trei clădiri vor reprezenta o nouă dezvoltare a Companiei – One Downtown. (Raport BVB)

 

Piața locală a marcat ușoare scăderi în ședința de tranzacționare de ieri, indicele BET fiind ajustat cu 0,14% într-o zi cu rulaje scăzute. Cele mai tranzacționate titluri au fost cele ale OMV Petrom (SNP), fiind probabil vorba de alte vânzări ale celor care au subscris în vânzarea accelerată inițiată de Fondul Proprietatea.

Evenimente Externe

Piețele americane au scăzut puternic în sesiunea de  tranzacționare de ieri, după ce ultimele declarații ale lui Powell au alimentat fricile investitorilor referitoare la o recesiune, din moment ce ratele dobânzilor vor atinge un vârf mai înalt decât era așteptat până acum. Dow Jones s-a ajustat cu 2,25%, în timp ce S&P 500 a scăzut cu 2,49%, iar Nasdaq a suferit o scădere de 3,23%. (Investing.com)

 

Banca Centrală Europeană a anunțat ieri majorarea ratei dobânzii cu 50 de puncte de bază și a dat o direcție clară de continuare a creșterilor în ședințele care urmează. Președintele băncii centrale, Christine Lagarde, a menționat că, deși se văd îmbunătățiri ale situației, planul de acțiune este unul pe termen lung. (Investing.com)

 

Elon Musk a dezvăluit alte vânzări de acțiuni, în valoare de 3,6 miliarde de dolari, ceea ce face ca totalul său să se apropie de 40 de miliarde de dolari în acest an și să înfurie investitorii, în timp ce acțiunile companiei se află la minimul ultimilor doi ani.

In Focus

BVB:

FP, ONE

Extern:

piețele externe


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.914,53-0.14%
BETPlus1.780,03-0.08%
BET-TR23.174,22-0.15%
BET-XT1.039,64-0.20%
BET-FI49.929,650.15%
BET-NG884,35-0.70%
BET AeRO827,15-0.52%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.4550-1.09%19.671.697
TLV20.45000.49%4.339.930
SNG39.8000-0.38%3.349.130
FP1.97400.71%3.284.495
SNN42.2500-1.63%1.886.013
BRD13.4800-0.15%954.682
ONE0.8490-1.05%814.839
TGN285.00000.00%598.071
TTS11.40000.88%419.913
FIMA5.95000.00%380.146

Extern

 

Dow Jones33.202,22-1.72%
S&P 5007.240,18-1.61%
NASDAQ10.810,53-1.87%
VIX22,835.74%
DAX13.986,23-2.61%
CAC 406.522,77-2.32%
FTSE MIB IDX23.726,05-2.94%
AEX Amsterdam707,60-2.21%
WSE WIG56.450,56-1.22%
Shanghai3.163,63-0.43%
Nikkei 22528.043,86-0.4%
S&P/ASX 2007.204,80-0.65%

Obligațiuni
SUA 10Y3.484%
SUA 5Y3.6450%
SUA 2Y4.2519%
Canada 10Y2.800%
Germania 10Y2.0755%
Franța 10Y2.581%
Japonia 10Y0.248%
Hong Kong 10Y3.298%
RO 10YR7.920%
RO 5YR7.590%
RO 2YR7.590%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur76.03-0.11%
Argint23.273-0.14%
Petrol Brent81.14-0.09%
Cupru3.78500.22%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9196
0.02%
USD/RON4.6157
-0.28%
GBP/RON5.6356-0.01%
EUR/USD1.06560.28%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA