fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 17.01.2023

Evenimente Interne

UniCredit Bank, parte a grupului italian UniCredit, a listat luni prima emisiune de obligațiuni corporative din acest an la Bursa de Valori București în valoare de 488,5 mil. lei, cu dobândă fixă de 9,07% pe an. Obligațiunile se tranzacționează pe Piața Reglementată și au simbolul bursier UCB27. UniCredit Bank a emis și vândut către 10 persoane juridice un număr de 977 obligațiuni corporative, negarantate, de rang senior, cu o valoare de 500.000 lei și cu scadența la 21 decembrie 2027. (ZF.ro)

 

Bursa de la București a început săptămâna aceasta cu un declin de 2,1% prin prisma indicelui BET, această scădere a fost determinată în principal de scăderea unor companii importante precum Transelectrica (-6,3%), Digi (-5,6%), Nuclearelectrica (-4,8%), Transgaz (-3,9%) și Banca Transilvania (-3,1%). Declinul BET din ședința de luni reprezintă cea mai slabă dinamică a indicelui de la începutul acestui an, după scăderea de 1,4% înregistrată la finalul săptămânii trecute. (ZF)

 

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și Bursa de Valori București BVB lansează în România un nou program – Investor Relations and Liquidity Support Programme – în care vor fi selectați pană la 3 emitenți care vor beneficia de consultanță pentru a îmbunătății vizibilitatea și lichiditatea acestora pe piața de capital. Programul va fi derulat în strânsă colaborare cu companiile selectate și cu o echipă de consultanți profesioniști în Relații cu investitorii a companiei VERTIK. Companiile interesate pot aplica pană cel târziu 28 februarie 2023. Se așteaptă ca mai mult de 10 companii listate să se înscrie în program, iar colaborarea va începe cel târziu în mai 2023. (Bursa.ro)

Evenimente Externe

China a raportat o creștere a PIB-ului pentru 2022, acesta a depășit așteptările datorită creșterilor vânzărilor cu amănuntul din luna decembrie. PIB-ul a crescut cu 3% în 2022, a anunțat Biroul Național de Statistică. Acesta a fost mai bun decât prognoza de 2,8%, însă, cu toate acestea, PIB-ul a ratat ținta oficială de 5,5% stabilită în martie. Vânzările cu amănuntul au scăzut cu 0,2% pe an, dar vânzările cu amănuntul în decembrie au scăzut cu 1,8% față de valorile înregistrate cu un an în urmă, mai puțin decât scăderea estimată de 8,6%.  (CNBC.com)

 

Goldman Sachs (GS) va raporta câștigurile din trimestrul al patrulea înainte de începerea ședinței de astăzi. Analiștii Wall Street se așteaptă ca aceștia să obțină un profit de 5,48$/acțiune, cu 49% mai mic decât cu un an în urmă, venituri de 10,83 mld. dolari, cu 14% mai mici decât anul trecut. De asemenea, aceștia estimează venituri din tranzacționare de 2,31 mld. dolari și venituri din investiții de 1,75 mld. dolari. Acțiunile Goldman Sachs au crescut cu 8,9% în acest an, în comparație cu indicele KBW Bank care are un avans de doar 6,7%. (CNBC.com)

 

Majoritatea monedelor asiatice au scăzut marți pe fondul temerilor cu privire la o recesiune globală, yuanul având una dintre cele mai slabe performanțe. Acesta a scăzut cu 0,4% până la 6,7611, după ce datele au arătat că economia din China a crescut într-un ritm substanțial mai lent în 2022 decât în anul precedent. Rupia indoneziană a avut cea mai slabă performanță din Asia (-0,7%), în timp ce rupia indiană și pesoul filipinez au scăzut cu 0,3%, respectiv cu 0,4%. (investing.com)

In Focus

BVB:

TEL, DIGI, SNN

Extern:

piețele asiatice

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.970,98-2.10%
BETPlus1.791,04-2.04%
BET-TR23.283,99-2.10%
BET-XT1.043,69-1.90%
BET-FI49.515,32-0.95%
BET-NG880,56-2.45%
BET AeRO880,200.20%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.4500-3.08%7.544.283
SNN42.8000-4.78%4.998.747
SNP0.4415-0.79%4.413.505
M18.6200-0.96%3.625.647
FP1.9960-1.92%2.877.794
TGN285.0000-3.88%1.464.335
DIGI31.9000-5.62%919.593
SNG39.6000-1.74%671.122
TEL21.0000-6.25%655.738
EL8.2000-2.84%645.628

Extern

 

Dow Jones34.302,610.66%
S&P 5007.438,780.96%
NASDAQ11.079,161.56%
VIX19,490.26%
DAX15.134,040.15%
CAC 407.043,310.1%
FTSE MIB IDX25.901,330.1%
AEX Amsterdam741,900.49%
WSE WIG61.867,140.35%
Shanghai3.239,701.27%
Nikkei 22525.820,92-1.16%
S&P/ASX 2007.388,300.81%

Obligațiuni
SUA 10Y3.546%
SUA 5Y3.6347%
SUA 2Y4.2489%
Canada 10Y2.881%
Germania 10Y2.1700%
Franța 10Y2.636%
Japonia 10Y0.502%
Hong Kong 10Y3.149%
RO 10YR7.655%
RO 5YR7.270%
RO 2YR6.530%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,912.65-0.47%
Argint24.267-0.43%
Petrol Brent84.610.18%
Cupru4.1280-0.26%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9320
0.13%
USD/RON4.5532
-0.02%
GBP/RON5.55490.05%
EUR/USD1.08330.16%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA