fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 17.08.2022

Evenimente Interne

Transgaz (TGN) a încheiat primul semestru cu o cifră de afaceri de 1,18 miliarde de lei, mai mare cu 47,5% decât cea realizată cu un an în urmă. Profitul net a înregistrat o creștere de 33%, ajungând la 177,3 mil. lei. Veniturile din activitate de echilibrare au crescut cu 280,5%, ajungând la 540,5 mil. lei pe fondul unui preț de tranzacționare mai mare cu 250,10 lei/MWh. În același timp, veniturile financiare au ajuns la 295 mil. lei, după o creștere de 386%, pe seama înregistrării actualizării valorii activelor reglementate cu rata inflației și a veniturilor din participații înregistrate ca urmare a reducerii capitalului social al Eurotransgaz cu 13 mil. euro, sumă încasată de Transgaz în T1 2022. (bvb.ro)

 

BRK a înregistrat o pierdere de 5,9 mil. de lei la nivel de semestru, comparativ cu profitul net realizat în urmă cu un an de 14,8 mil. lei. În ceea ce privește activitatea de bază a companiei, profitul a scăzut cu 80%, ajungând la 921,9 mii de lei. Deși activitatea de market making a înregistrat o creștere de 77%, rezultatul activității de bază a fost tras în jos de veniturile din activitatea de intermediere, respectiv de cheltuielile salariale mai mari cu 45%, rezultat al presiunilor inflaționiste. (bvb.ro)

 

Roca Industry a înregistrat o creștere a veniturilor de 75% în al doilea trimestru, comparativ cu primul trimestru al acestui an, în timp ce profitul net a crescut cu 1,970,3% în aceeași perioadă de referință, ajungând în T2 la aproximativ 5,2 mil. lei. La nivel de semestru, rezultatul net a fost de 5,4 mil. lei, la venituri de 122,5 mil. lei. La finalul lunii iunie, Roca Industry deținea, direct sau indirect, patru companii, toate dintre acestea înregistrând o creștere a cifrei de afaceri în S1 2022. (bvb.ro)

 

Antibiotice (ATB) a încheiat S1 cu venituri din vânzări de 248 mil. lei, superior celor realizate cu un an în urmă cu 54% și superior cifrelor bugetate cu 23%. Profitul net s-a ridicat la 23 mil. lei, de asemenea superior cifrelor de anul trecut și superior bugetului cu 20%, respectiv 15%. Exporturile au crescut cu 39%, în timp ce gradul de îndatorare al societății a scăzut, ajungând la 29%. (bvb.ro)

 

Veniturile înregistrate de Vrancart (VNC) au crescut cu 66%, ajungând la 281 mil. lei. Profitul net de 12,6 mil. lei, mai mare cu 39%. Evoluția rezultatelor ”a fost influențată de majorarea prețurilor materiilor prime și a tarifelor la utilități generate de trendurile din piața internațională și care s-au regăsit și pe piața locală, precum și a cheltuielilor cu salariile și serviciilor prestate de terți”. (bvb.ro)

 

SIF Oltenia (SIF5) a anunțat printr-un comunicat faptul că s-a retras din acționariatul EximBank, încasând 42,4 mil. lei. SIF Oltenia deținea 3,27% din EximBank. (bvb.ro, zf.ro)

 

Chimcomplex (CRC) a încheiat semestrul cu un profit net de 165,65 mil. lei, în scădere cu 42% comparativ cu cel de anul trecut. Veniturile s-au ridicat la 1,4 miliarde de lei, evoluție ajutată de prețurile de vânzare majorate ca urmare a creșterii costurilor de fabricație. Cu toate acestea, creșterea prețurilor de achiziție pentru materiile prime și utilități au afectat profitabilitatea. (bvb.ro)

 

Evenimente Externe

Walmart a depășit așteptările analiștilor în al doilea trimestru, atât la capitolul venituri cât și la profit. Profitul pe acțiune a fost de 1,77 dolari, în timp ce veniturile s-au ridicat la 152,8 miliarde de dolari, superior estimărilor de 1,62 dolari pe acțiune profit și 150 miliarde venituri. Profiturile retailerului sunt sub presiune, dar atrag mai mulți clienți cu venituri medii și mai mari, care au apelat la discounter pentru alimente și produse esențiale la preț redus din cauza inflației. (cnbc.com)

 

Home Depot a raportat câștiguri și venituri trimestriale care depășesc așteptările analiștilor. Profitul pe acțiune s-a ridicat la 5,05 dolari, superior estimărilor de 4,94 dolari. CEO-ul Ted Decker a spus că rezultatele reflectă puterea continuă a cererii pentru proiecte de îmbunătățire a locuințelor. (cnbc.com)

In Focus

BVB:

TGN, BRK, ROC1, ATB, VNC, SIF5, CRC

Extern:

principalii indici, WMT, HD

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.648,650.13%
BETPlus1.885,470.18%
BET-TR24.577,700.11%
BET-XT1.109,170.16%
BET-FI51.493,800.77%
BET-NG974,61-0.13%
BET AeRO923,091.27%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV2.1200-0.47%9.063.060
FP1.95000.83%6.544.322
SNP0.4860-1.02%3.878.621
SNN49.95001.63%2.170.839
BRD14.78000.54%2.065.672
SNG48.6000-0.61%1.802.820
COTE68.0000-1.16%1.304.606
WINE9.45000.85%1.236.772
EBS120.0000-2.40%866.825
PREB1.84000.00%696.070

Extern

 

Dow Jones34.159,080.69%
S&P 5007.978,840.49%
NASDAQ13.109,280.2%
VIX19,68-2.79%
DAX13.910,120.43%
CAC 406.592,580.31%
FTSE MIB IDX22.997,83-0.37%
AEX Amsterdam728,11-0.12%
WSE WIG56.217,76-0.05%
Shanghai3.283,870.16%
Nikkei 22528.884,000.08%
S&P/ASX 2007.100,300.51%

Obligațiuni
SUA 10Y2.815%
SUA 5Y2.9599%
SUA 2Y3.2577%
Canada 10Y2.770%
Germania 10Y0.9645%
Franța 10Y1.530%
Japonia 10Y0.180%
Hong Kong 10Y2.642%
RO 10-YR7.625%
RO 5-YR7.455%
RO 2-YR7.400%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA1.50%-1.75%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,795.600.33%
Argint20.2230.69%
Petrol Brent93.361.14%
Cupru3.63650.32%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.8805
0.06%
USD/RON4.7946
-0.03%
GBP/RON5.81340.22%
EUR/USD1.01790.09%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA