fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 18.09.2023

Evenimente Interne

Începând de astăzi, investitorii pot subscrie în cadrul unei noi oferte de titluri de stat Fidelis. Oferta are loc în perioada 18 septembrie – 3 octombrie. Tranșa dedicată donatorilor de sânge se va aplica pentru titlurile de stat emise în lei, cu scadența la un an, având o dobândă de 7,25%. Pentru aceștia, pragul minim de subscriere este de 500 de lei. Pentru titlurile în lei, suma minimă este de subscriere este de 5.000 lei, oferind dobânzi de 6,25% (scadența 2024) și 7,10% (scadența 2026). Pentru tranșele în euro, suma minimă este de 1.000 euro și oferă dobânzi de 3,90% (scadență 2024) și 5,30% (scadență 2028). (bvb.ro) 

 

Antibiotice Iași (ATB) a convocat acționarii în data de 30 octombrie 2023 pentru a le cere aprobarea semnării unui contract de finanțare de 25 mil. euro. Potrivit convocatorului publicat la Bursa de Valori București, suma ar urma să fie folosită pentru finanțarea „Planului de Afaceri The Future Together” și pentru cofinanțarea Obiectivului de Investiții „Capacitate de producție, ambalare și depozitare produse sterile, soluții și topice”, care face obiectul Acordului pentru Finanțare nr. 538 din mai 2023 al Ministerului de Finanțe. (zf.ro) 

 

Holde Agri Invest (HAI) a încheiat primul semestru cu venituri în creștere cu 45%, ajungând la 55,3 mil. lei, dar și cu o pierdere mai dedusă. Este de menționat că afacerea are un specific sezonier, așadar în prima jumătate a anului sunt înregistrate cu preponderență cheltuielile asociate cu formarea culturilor anului agricol și finanțarea activității curente. Veniturile sunt înregistrate în a doua jumătate a anului. (bvb.ro) 

 

Restart Energy One (REO26) încheie prima jumătate a anului cu venituri din exploatare în creștere cu 11%, dar și cu un profit net mai mare cu 472%, de 37 mil. lei. Creșterea cifrei de afaceri a fost determinată de Divizia de servicii, care a generat 61% din cifra de afaceri totală. Divizia de Downstream a continuat să reprezinte un rol important în planurile de afaceri ale companiei, aceasta contribuind cu 39% la cifra de afaceri. (bvb.ro) 

 

Evenimente Externe

Săptămâna aceasta va avea loc ședința Fed, decizia cu privire la politica monetară fiind anunțată miercuri. Ulterior, președintele Fed, Jerome Powell, va oferi mai multe detalii cu privire la perspectivele băncii centrale. Se așteaptă ca factorii de decizie ai Fed să mențină ratele, existând însă posibilitatea ca, în funcție de traiectoria inflației, să asistăm la alte majorări în cadrul celorlalte ședințe rămase, conform probabilităților prezentate de CME Group. (investopedia.com) 

 

Joi, factorii de decizie politică de la Banca Angliei (BoE) se vor reuni, de asemenea, pentru a decide asupra politicii privind rata dobânzii. Se așteaptă ca aceștia să majoreze rata de referință cu 25 de puncte de bază, până la 5,5% – cel mai ridicat nivel din 2008, potrivit economiștilor intervievați de Reuters. Aceasta ar marca cea de-a 15-a majorare consecutivă a ratei dobânzii de când banca centrală a început să majoreze ratele în decembrie 2021, în efortul de a combate cea mai ridicată inflație din Marea Britanie din ultimele decenii. (investopedia.com) 

 

Tot mai multe companii avertizează că o creștere bruscă a costului combustibilului și majorările salariale ale angajaților vor afecta profiturile în acest trimestru. Companiile aeriene, ale căror cheltuieli majore sunt cele cu combustibilul pentru avioane și cu forța de muncă, sunt afectate în mod special. Delta Air Lines și-a redus joi previziunile privind profitul ajustat pentru al treilea trimestru la o valoare cuprinsă între 1,85 și 2,05 dolari pe acțiune, în scădere de la o previziune anterioară de 2,20-2,50 dolari. Transportatorul a declarat că plătește mai mult decât se aștepta pentru combustibil, dar a precizat că și costurile de întreținere au fost mai mari decât se anticipa. Marți, carburantul pentru avioanele americane de pe marile aeroporturi a fost în medie de 3,42 dolari pe galon, în creștere cu 38% față de acum două luni, potrivit Airlines for America, un grup din industrie. Pe lângă aceasta, American Airlines și-a redus previziunile privind profiturile, după revizuirile de la Alaska Airlines și Southwest Airlines. (cnbc.com) 

In Focus

BVB:

ATB, HAI, REO26 

Extern:

companiile aeriene, băncile centrale 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET14.133,31-0.02%
BETPlus2.100,87-0.05%
BET-TR28.489,31-0.02%
BET-XT1.216,430.20%
BET-FI51.977,45-0.39%
BET-NG1.061,981.70%
BET AeRO901,63-0.63%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV21.7800-4.47%39.980.802
SNG43.95002.09%18.336.470
SNP0.59352.33%17.818.479
BRD15.50003.89%5.799.463
FP0.3900-0.64%5.125.998
SNN46.4000-0.85%2.994.178
M4.4350-1.11%1.530.862
ONE0.9100-0.55%1.016.773
AROBS1.0940-0.91%988.528
SMTL40.0000-1.72%958.421

Extern

 

Dow Jones34.618,24-0.82%
S&P 5008.343,88-1.07%
NASDAQ13.708,34-1.32%
VIX13,797.9%
DAX15.893,53-0.29%
CAC 407.378,82-0.03%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam741,51-0.94%
WSE WIG67.368,11-0.04%
Shanghai3.117,74-0.51%
Nikkei 22533.533,090.31%
S&P/ASX 2007.214,300.39%

Obligațiuni
SUA 10Y4.354%
SUA 5Y4.453%
SUA 2Y5.035%
Canada 10Y3.776%
Germania 10Y2.6750%
Franța 10Y3.220%
Japonia 10Y0.701%
Hong Kong 10Y4.028%
RO 10YR6.740%
RO 5YR6.420%
RO 2YR6.357%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia-0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur1,949.650.18%
Argint23.4220.15%
Petrol Brent94.470.57%
Cupru3.79850.10%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9701
-1.87%
USD/RON4.6579
-0.06%
GBP/RON5.77260.00%
EUR/USD1.06710.15%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletter și intră în tragerea la sorți pentru a câștiga una din cele 10 cărți pe care le oferim. „Analiza tehnică și managementul de portofoliu”, scrisă de analistul tehnic Dan Turmacu.

Regulament Giveaway


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA