fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 18.10.2022

Evenimente Interne

SIF Oltenia (SIF5)  a anunțat înființarea filialei Gravity Capital Investment SRL, cu un capital social subscris și vărsat de 90.000 lei. SIF Oltenia va deține 99,99% din capitalul social, iar restul va fi deținut de Voltalim SA Craiova. (bvb.ro)

 

Romcarbon (ROCE) a propus pe ordinea de zi a AGA, distribuirea unui dividend brut de 0,010 lei pe acțiune, care oferă un randament de aproximativ 2% la prețul de închidere de ieri. Data de înregistrare, pentru acționarii care ar urma să beneficieze de dividend, este propusă pentru 9 decembrie 2022, în timp ce data plății este propusă pentru 21.12.2022. Adunarea Generală va avea loc pe 22 noiembrie 2022. (bvb.ro)

 

În ediția de astăzi a Trendului Zilei Live, Dragoș Andrei – broker al Goldring va discuta, printre altele, despre datele inflației din SUA, dar și despre rezultatele raportate de bănci. Invitatul special este Rareș Mihăilă – fondatorul platformei Investestelabursa.ro, iar acesta va analiza revizuirea de buget a Nuclearelectrica. Fii la curent cu tot ce mișcă în piețele de capital!

Evenimente Externe

Bank of America (BAC) a raportat rezultate financiare peste așteptări. Veniturile totale s-au situat la nivelul de 24,61 miliarde dolari, peste estimările de 23,57 miliarde de dolari, în timp ce profitul pe acțiune a fost de 81 cenți, peste estimările de 77 cenți, Bank of America a beneficiat de evoluția volatilă a piețelor, dar și de creșterea dobânzilor. Compania a menționat o creștere cu 12%  a creditelor acordate, banca bazându-se pe suficiente resurse financiare ca să satisfacă nevoile clienților. (cnbc.com)

 

Un reprezentant Microsoft (MSFT) a confirmat faptul că compania are în vedere concedierea mai multor angajați, pe fondul estimărilor unei reduceri a veniturilor, ca urmare a vânzărilor mai slabe de licențe Windows. Decizia vine în contextul în care mai multe companii au luat decizia fie de a reduce ritmul de angajări, fie de a concedia o parte din personal, cu scopul de a mai reduce din cheltuieli. „Ca și alte companii, evaluăm prioritățile noastre de business și facem ajustări structurale acolo unde este nevoie” a declarat reprezentantul Microsoft.  (cnbc.com)

 

Continuă sezonul raportărilor financiare din SUA. Săptămâna aceasta vor raporta următoarele companii: azi Johnson & Johnson (J&J), Netflix (NFLX), Goldman Sachs (GS), miercuri Tesla (TSLA), Procter&Gamble (PG), joi AT&T (T), Dow (DOW), American Airlines (AAL) și vineri Verizon (VZ) și American Express (AXP).

In Focus

BVB:

SIF5, ROCE

Extern:

BAC, J&J, NFLX, GS, TSLA, PG, T, DOW, AAL, VZ, AXP, META

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.786,701.09%
BETPlus1.612,351.08%
BET-TR20.977,251.11%
BET-XT952,730.85%
BET-FI47.638,690.12%
BET-NG816,280.78%
BET AeRO835,390.01%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.20001.53%3.329.691
FP1.81002.03%1.960.880
SNN40.70002.01%1.482.702
EVER1.2450-1.19%813.087
ONE1.25600.32%768.563
SNP0.42000.00%737.308
SNG39.30001.16%392.300
BRD11.32001.98%387.336
BVB32.30000.31%269.155
EL6.48001.41%217.027

Extern

 

Dow Jones30.174,220.38%
S&P 5006.816,031.01%
NASDAQ10.656,110.76%
VIX30,84-4.64%
DAX12.649,031.43%
CAC 406.040,661.79%
FTSE MIB IDX21.319,731.6%
AEX Amsterdam640,951.43%
WSE WIG47.009,070.94%
Shanghai3.068,830.27%
Nikkei 22526.710,34-1.42%
S&P/ASX 2006.660,40-1.48%

Obligațiuni
SUA 10Y3.978%
SUA 5Y4.1899%
SUA 2Y4.4244%
Canada 10Y3.450%
Germania 10Y2.2835%
Franța 10Y2.858%
Japonia 10Y0.247%
Hong Kong 10Y3.825%
RO 10YR9.225%
RO 5YR9.245%
RO 2YR8.420%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,663.15-0.05%
Argint18.7670.26%
Petrol Brent92.410.86%
Cupru3.41830.26%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9375
0.12%
USD/RON5.0076
-0.10%
GBP/RON5.69950.09%
EUR/USD0.98590.21%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA