fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 19.01.2023

Evenimente Interne

Romgaz (SNG) a publicat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul 2023. Conform cifrelor raportate, veniturile preliminare pentru anul trecut s-au ridicat la 13,86 mld. lei, cu un profit net de 2,38 mld. lei. Pentru anul acesta, compania vede o scădere a veniturilor și a rezultatului net, până la 10,4 mld. lei, respectiv 2,02 mld lei. Diferențele ar fi explicate prin reducerea producției și a prețurilor. (Raport emitent)

 

Transport Trade Services (TTS) a publicat la bursă încheierea unor tranzacții care depășesc, din punctul de vedere al valorii cumulative, pragul de 5% din cifra de afaceri a anului 2021. Tranzacțiile au fost încheiate cu Compania de Navigație Fluvială Română NAVROM SA și se ridică la o valoare totală de peste 11,3 mil. de lei. (Raport BVB)

 

Arobs Transilvania Software (AROBS) a publicat un raport, la bursă, prin care informează investitorii că a achiziționat integral Centrul de Soft GPS SRL. Compania este specializată în ERP și furnizarea de soluții de management de flotă, monitorizare flotă, aplicații de securitate sau recuperarea mașinilor furate. În prezent, Centrul de Soft GPS are un portofoliu de peste 1.000 de companii. (Raport BVB)

 

Societatea de Investiții Financiare Banat-Crișana (SIF1) convoacă acționarii pentru a începe demersurile de rebranding, prin denumirea companiei în Lion Capital. Propunerea vine după ce și SIF Moldova și SIF Transilvania au trecut printr-un proces de rebranding, dar fără a avea efecte vizibile în piață sau în activitatea companiilor. (Raport BVB)

Evenimente Externe

Piețele americane au reacționat negativ la ultimele date raportate, care arată o încetinire a economiei. Indicele prețurilor de producție a arătat o scădere de 0,5% față de luna trecută, cu mult peste așteptările analiștilor de -0,1%, fiind un semnal pozitiv pentru lupta împotriva inflației, dar se pare că scăderea vânzărilor din retail au cântărit mai mult în luarea deciziilor. Vânzările din retail au scăzut cu 1,1% în decembrie față de luna precedentă și marchează cea mai mare scădere în 2 luni de la izbucnirea pandemiei în primăvara lui 2020. (Investing.com)

 

Rata anuală a inflației în zona euro a încetinit la 9,2% în decembrie, de la 10,1% luna precedentă. Cifra anunțată de Eurostat este în linie cu așteptările analiștilor, iar piețele nu au reacționat semnificativ la publicarea datelor, bursele europene închizând mixt sesiunea de ieri. (Eurostat)

 

Trendul de concedieri continuă în sectorul tehnologic din SUA, Microsoft anunțând renunțarea la 10.000 de angajați, pentru a se pregăti de încetinirea creșterilor de venituri. Compania a anunțat că va cheltui 1,2 mld. de dolari pentru consolidarea contractelor de leasing și pentru alte activități, urmând să afecteze următoarele rezultate trimestriale cu 12 cenți pe acțiune. (CNBC.com)

In Focus

BVB:

SNG, TTS, AROBS, SIF1

Extern:

MSFT, piețele internaționale

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.077,210.98%
BETPlus1.806,430.97%
BET-TR23.490,610.98%
BET-XT1.052,640.79%
BET-FI49.848,880.14%
BET-NG886,990.03%
BET AeRO879,580.17%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.30001.50%5.881.664
FP2.03001.50%4.967.631
SNG39.3000-1.01%2.063.606
SNP0.44500.23%1.662.211
WINE9.02000.22%1.232.559
M18.98002.59%1.159.300
SNN43.80001.39%936.798
BRD13.78002.07%790.404
TGN285.0000-0.52%545.837
TRP0.61202.00%519.175

Extern

 

Dow Jones33.296,96-1.96%
S&P 5007.308,16-1.87%
NASDAQ10.957,01-1.95%
VIX20,345.21%
DAX15.181,80-0.01%
CAC 407.083,390.14%
FTSE MIB IDX26.052,390.15%
AEX Amsterdam748,810.39%
WSE WIG61.176,97-0.02%
Shanghai3.226,27-0.04%
Nikkei 22526.795,792.45%
S&P/ASX 2007.390,200.05%

Obligațiuni
SUA 10Y3.330%
SUA 5Y3.3938%
SUA 2Y4.0485%
Canada 10Y2.740%
Germania 10Y2.0210%
Franța 10Y2.438%
Japonia 10Y0.412%
Hong Kong 10Y2.962%
RO 10YR7.445%
RO 5YR7.275%
RO 2YR6.550%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,910.700.19%
Argint23.480-0.71%
Petrol Brent83.97-1.19%
Cupru4.1865-0.98%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9368
0.09%
USD/RON4.5726
0.05%
GBP/RON5.64300.01%
EUR/USD1.07970.05%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA