fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 19.10.2022

Evenimente Interne

Banca Transilvania (TLV) se va finanța cu obligațiuni cu o valoare de până la 1 miliard de euro, prin emisiuni de obligațiuni separate, derulate pe o perioadă de maxim 10 ani. Acestea sunt destinate investitorilor instituționali și vor susține îndeplinirea cerințelor MREL și finanțarea economiei și a populației. Standardele europene prevăd ca băncile să asigure permanent un nivel optim de fonduri eligibile MREL. (bvb.ro)

 

Franklin Templeton, cei care administrează Fondul Proprietatea, recomandă acţionarilor Fondului, printre care fondurile de pensii Pilon II, fonduri mutuale și Silver Point Capital, ca în AGA din 15 noiembrie să voteze listarea duală a Hidroelectrica şi cer atenţie la propunerea prin care Ministerul Finanţelor, acţionar cu 6%, vrea sub formă de dividende banii din IPO. Recent, Ministerul Finanţelor a introdus două noi puncte pe ordinea de zi a AGA FP din 15 noiembrie, respectiv listarea Hidroelectrica doar la BVB şi distribuirea de dividende speciale în termen de trei luni din banii de pe IPO. (zf.ro)

 

Indicii locali au înregistrat creșteri în ședința de tranzacționare de ieri, în trend cu evoluția piețelor externe. Indicele BET s-a apreciat cu 1,55%, pe măsură ce doar două companii din compoziția indicelui au închis ședința pe teritoriu negativ. La capitolul creșteri, cele mai semnificative aprecieri (din componența indicelui) au fost înregistrate de către acțiunile TRP, TTS și SNN. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Netflix a depășit estimările analiștilor pentru al treilea trimestru. Compania a raportat un profit pe acțiune de 3,10 dolari, superior estimărilor de 2,13 dolari. Veniturile s-au ridicat la 7,93 miliarde de dolari, de asemenea peste așteptări. Compania a anunțat că a adăugat 2,41 milioane de abonați pe parcursul trimestrului, mai mult decât cel estimat  de 1 milion de abonați. Acțiunile companiei au crescut cu 14% după programul de tranzacționare. (cnbc.com)

 

Profitul Goldman Sachs a scăzut cu 43%, până la 3 miliarde de dolari sau 8,25 dolari pe acțiune. Cu toate acestea, atât veniturile, cât și profitul au fost peste așteptările analiștilor. Scăderea veniturilor băncii era de așteptat în contextul în care boom-ul de IPO-uri de anul trecut s-a redus semnificativ. De partea cealaltă, activitățile de tranzacționare cu instrumentele de venit fix, în special, și acțiuni au produs venituri peste așteptări, compensând veniturile generate de divizia de investment banking, care au marcat o scădere cu 57%. (cnbc.com)

 

Johnson & Johnson a depășit estimările analiștilor pentru trimestrul al treilea, ajutată de creșterea vânzărilor de produse farmaceutice. Compania și-a redus perspectivele de câștig, deoarece se menține prudentă din cauza impactului unui dolar american puternic. Profitul pe acțiune a fost de 2,55 dolari, superior estimărilor de 2,52. (cnbc.com, investing.com)

In Focus

BVB:

TLV, FP, TRP

Extern:

NFLX, GS, JNJ, piețele internaționale

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.953,441.55%
BETPlus1.637,361.55%
BET-TR21.301,221.54%
BET-XT966,201.41%
BET-FI47.795,010.33%
BET-NG832,001.93%
BET AeRO828,23-0.86%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP1.82800.99%7.472.229
SNP0.42651.55%4.346.300
BVB32.80001.55%4.005.017
TLV17.48001.63%1.983.325
SNG40.25002.42%1.843.553
SNN41.95003.07%1.777.806
ONE1.25600.00%936.106
BRD11.50001.59%713.623
M17.70002.19%651.498
EL6.64002.47%602.073

Extern

 

Dow Jones30.454,92-0.8%
S&P 5006.893,85-0.77%
NASDAQ10.772,62-1.78%
VIX31,541.4%
DAX12.765,61-0.18%
CAC 406.067,000.42%
FTSE MIB IDX21.518,780.02%
AEX Amsterdam640,951.43%
WSE WIG47.349,710.24%
Shanghai3.089,74-0.17%
Nikkei 22527.150,221.38%
S&P/ASX 2006.776,301.65%

Obligațiuni
SUA 10Y4.030%
SUA 5Y4.2394%
SUA 2Y4.4543%
Canada 10Y3.382%
Germania 10Y2.2805%
Franța 10Y2.843%
Japonia 10Y0.247%
Hong Kong 10Y3.826%
RO 10YR9.180%
RO 5YR9.205%
RO 2YR8.480%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,650.70-0.31%
Argint18.593-0.04%
Petrol Brent90.410.42%
Cupru3.3385-0.69%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9335
0.11%
USD/RON5.0170
0.33%
GBP/RON5.68030.36%
EUR/USD0.9835-0.17%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA