fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 19.12.2022

Evenimente Interne

Mecanica Fină SA (MECE) a anunțat vineri achiziția unui pachet de acțiuni reprezentând 50% din capitalul social al societății Industrial Cefin SA, cu sediul în București. Prețul tranzacției s-a ridicat la 1,25 mil. euro, stabilit pe baza unui raport de evaluare. În urma acestei tranzacții, Mecanica Fină își majorează cota de participare de la 38,7% până la 88,7%. Prin această tranzacție, Mecanica Fină își diversifică și majorează portofoliul imobiliar, precum se arată în comunicat. (bvb.ro)

 

Electroargeș (ELGS) a atras 5 mil. lei de la investitori, prin intermediul unui Plasament Privat de obligațiuni. Sumele atrase ar urma să fie folosite pentru capital de lucru, investiții și pentru refinanțarea unor obligații financiare. Compania a început să lucreze cu chinezii de la Haier, care au deschis la finalul anului trecut o fabrică de frigidere în România, după ce din 2021 nu mai lucrează cu nemții de la Karcher, colaborare care genera 85% din afaceri. (zf.ro)

 

Romgaz (SNG) și Socar Trading, filiala companiei naționale petroliere a Republicii Azerbaidjan, au semnat vineri primul contract individual pentru livrarea de gaze naturale azere în România. Contractul va permite livrări planificate de gaze naturale începând cu anul viitor, acordul fiind încheiat pe termen nelimitat. Prin semnarea acestui contract, se asigură posibilitatea unor cantități de gaze naturale azere pentru acoperirea potențialelor nevoi de consum cu gaze naturale din import. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Piața americană a închis vineri o nouă ședință pe teritoriu negativ, indicele Dow Jones pierzând 281 de puncte, mai exact 0,85%. Indicii S&P 500 și Nasdaq au scăzut, de asemenea, cu aproximativ 1% fiecare. Cu această ședință, indicii înregistrează a doua săptămână consecutivă de pierderi, performanța indicelui S&P 500 fiind de -5,6%. Evoluțiile s-au datorat ultimelor evenimente macroeconomice, dar și temerilor în creștere ale investitorilor cu privire la o recesiune. (cnbc.com)

 

Este de așteptat ca Banca Japoniei să își mențină rata negativă a dobânzii în urma ultimei ședințe de politică monetară din acest an, de marți, în ciuda creșterii inflației. Rata anuală a inflației a ajuns la 3,6% în octombrie, cea mai mare creștere a prețurilor din ultimii 40 de ani. Deși rata este ridicată pentru Japonia, aceasta este cu mult sub cele observate în SUA sau Zona Euro. (investing.com)

 

JP Morgan (JPM) a semnat un acord pentru cumpărarea unui pachet de 48,5% din fintech-ul Viva Wallet pentru peste 800 de mil. de dolari, conform unor surse. Aceeași sursă a precizat că dealul ar putea fi anunțat săptămâna aceasta, în timp ce JP Morgan și Viva Wallet au refuzat să comenteze. Viva Wallet, care are o tehnologie bazată pe cloud, operează în 23 de țări din întreaga Europă. Compania are sediul în Atena, fiind primul start-up unicorn din Grecia. (investing.com)

In Focus

BVB:

MECE, ELGS, SNG

Extern:

JPM, piețele internaționale


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.962,970.41%
BETPlus1.786,490.36%
BET-TR23.268,380.41%
BET-XT1.044,190.44%
BET-FI50.432,911.01%
BET-NG890,050.64%
BET AeRO824,92-0.27%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.55000.49%16.162.315
SNP0.45900.88%8.136.985
SNN43.60003.20%3.383.019
FP1.99000.81%2.252.678
EL7.7100-0.90%2.243.563
SNG39.90000.25%1.999.286
BRD13.3400-1.04%1.780.562
M17.3000-0.23%831.285
ONE0.8480-0.12%735.308
TRP0.5760-2.54%606.580

Extern

 

Dow Jones32.920,46-0.75%
S&P 5007.159,92-1%
NASDAQ10.705,41-0.58%
VIX22,62-2.83%
DAX13.893,07-0.61%
CAC 406.452,63-0.82%
FTSE MIB IDX23.688,16-0.21%
AEX Amsterdam707,60-2.21%
WSE WIG56.032,12-0.11%
Shanghai3.157,490.04%
Nikkei 22527.522,21-1.92%
S&P/ASX 2007.148,70-0.78%

Obligațiuni
SUA 10Y3.517%
SUA 5Y3.6466%
SUA 2Y4.1904%
Canada 10Y2.836%
Germania 10Y2.1460%
Franța 10Y2.657%
Japonia 10Y0.250%
Hong Kong 10Y3.251%
RO 10YR8.090%
RO 5YR7.630%
RO 2YR7.000%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,801.750.09%
Argint23.3280.00%
Petrol Brent79.610.72%
Cupru3.77200.05%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9181
0.21%
USD/RON4.6358
-0.06%
GBP/RON5.64260.22%
EUR/USD1.06100.26%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA