fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 02.11.2022

Evenimente Interne

Romgaz (SNG) a încheiat un contract de vânzare-cumpărare gaze naturale cu Electrocentrale București, contract a cărui valoare se ridică la 329,5 milioane lei plus TVA. Contractul se va derula până la 1 aprilie 2023, iar plata se va face la 90 zile de la facturare. (bvb.ro)

 

Distribuție Energie Electrică România (DEER), compania de distribuție a grupului Electrica, ar urma să primească un credit de 240 de milioane de lei de la Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), potrivit unui anunț al băncii. Potrivit comunicatului, creditul are ca scop finanțarea nevoilor de lichiditate ale companiei pentru a acoperi costul crescut al achiziției de energie electrică. BERD este unul dintre cei mai mari investitori ai Electrica SA, deținând 5,1% din capitalul companiei. (e-nergia.ro)

 

A început ediția aniversară Business Days. Mai ai timp să te înscrii pentru conferințele on-line, iar noi îți oferim un voucher de 19 euro, folosind codul BusinessDays12ANI. Astfel, poți participa gratuit prin accesul de tip: Entrepreneurship Pass online, Marketing & Sales Pass online, Leadership Pass online sau poți plăti doar diferența la accesul de tip VIP. Printre speakerii prezenți îi putem aminti pe: Virgil Zahan – CEO SSIF Goldring, Paul Olteanu – Master Trainer & Executive Coach și Founder mindarchitect.ro, Florin Spătaru – Ministrul Economiei. În cazul în care pierzi vreun speaker, vei avea înregistrările valabile timp de 30 de zile. Te poți înscrie la linkul: https://content.businessdays.ro/bilete-online și poți afla mai multe detalii aici.

Evenimente Externe

În această seară, la ora 20 (ora României) Federal Reserve va publica deciziile de politică monetară, urmând ca la 20:30 (ora României) președintele FED, Jerome Powell, să susțină o conferință de presă. Piața nu se așteaptă la surprize în ceea ce privește majorarea dobânzii-cheie, estimându-se o majorare cu 75 puncte de bază, la fel ca la precedentele întâlniri. Atenția se va îndrepta către mesajul pe care îl va transmite FED, prin Jerome Powell, în legătură cu următoarele mișcări ale FED, poate chiar o eventuală oprire a creșterii dobânzii-cheie, dat fiind faptul că creșterea ratei inflației pare să fi încetinit în SUA. (cnbc.com)

 

BP a anunțat rezultate cu mult peste așteptări pentru cel de-al treilea trimestru al acestui an, beneficiind de prețurile ridicate ale petrolului și gazelor. Profitul companiei a fost de 8,2 miliarde dolari, ușor sub cel înregistrat în trimestrul trecut, însă cu mult peste cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut, respectiv 3,3 miliarde dolari. De asemenea, compania a anunțat un program de răscumpărare de acțiuni proprii în valoare de 2,5 miliarde dolari. (cnbc.com)

 

Pfizer (PFE) a anunțat rezultate trimestriale peste așteptări. Veniturile companiei s-au situat la nivelul de 22,6 miliarde dolari, peste estimările de 21 miliarde de dolari. Nivelul a fost cu 6% sub cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. De asemenea, profitul companiei s-a situat la nivelul de 1,78 dolari pe acțiune, în comparație cu estimările de 1,39 dolari pe acțiune. Cererea redusă la nivel internațional pentru vaccinurile anti-Covid a fost acoperită de cererea mai mare cu 83% la nivelul SUA, în special pentru boosterul împotriva BA.5 omicron. Vânzările în creștere au fost și pentru Paxlovid, generând 7,5 miliarde dolari. Compania și-a îmbunătățit și previziunile pentru întreg anul, cu un interval de 6,4 – 6,5 dolari pe acțiune, în ceea ce privește profitul, și un interval de 99,5 – 102 miliarde dolari pe partea de venituri totale. (cnbc.com)

 

În SUA, sezonul de raportări financiare continuă azi cu rezultatele Qualcomm (QCOM), CVS Health (CVS), urmând ca mâine și poimâine să raporteze, printre altele, Starbucks (SBUX), AirBNB (ABNB) și Paypal (PYPL).

In Focus

BVB:

SNG, principalii indici

Extern:

principalii indici, PFE, BP

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.834,900.30%
BETPlus1.620,940.29%
BET-TR21.070,420.30%
BET-XT957,460.29%
BET-FI47.823,130.40%
BET-NG830,400.31%
BET AeRO835,20-0.15%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.24001.41%6.256.904
FP1.7780-0.11%4.287.005
BRD11.1600-1.24%3.313.843
SNP0.45651.00%1.595.408
SNN39.9500-0.62%1.300.228
SNG38.45000.26%955.930
TGN225.0000-0.22%810.038
ONE1.24601.14%641.397
EL6.55000.61%632.732
M16.3400-0.24%575.344

Extern

 

Dow Jones32.620,31-0.74%
S&P 5007.150,87-1.21%
NASDAQ10.912,36-2.22%
VIX25,75-0.82%
DAX13.338,74-0.05%
CAC 406.328,250.96%
FTSE MIB IDX22.795,64-0.28%
AEX Amsterdam673,32-0.29%
WSE WIG50.432,551.47%
Shanghai2.920,910.73%
Nikkei 22527.631,940.16%
S&P/ASX 2006.976,901.63%

Obligațiuni
SUA 10Y4.053%
SUA 5Y4.2494%
SUA 2Y4.5178%
Canada 10Y3.267%
Germania 10Y2.1260%
Franța 10Y2.661%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y3.940%
RO 10YR9.105%
RO 5YR9.140%
RO 2YR8.770%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,653.800.25%
Argint19.6830.08%
Petrol Brent95.580.98%
Cupru3.49180.69%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9065
0.07%
USD/RON4.9665
0.02%
GBP/RON5.71310.20%
EUR/USD0.98790.06%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA