fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 20.01.2023

Evenimente Interne

Safetech Innovations (SAFE) a publicat la bursă un raport prin care informează piața că ASF a aprobat prospectul pentru admiterea la tranzacționare pe Piața Reglementată. În urma aprobării, compania va îndeplini toate demersurile necesare la Bursa de Valori București și va veni cu un raport separat în care va anunța prima zi de tranzacționare pe piața principală a BVB. (Raport BVB)

 

MedLife (M) continuă planurile de extindere la nivel național și prin dezvoltare organică odată cu inaugurarea celei mai mari clinici medicale din Municipiul Deva. Cea mai nouă hyperclinică din rețeaua de 700 de unități pe care MedLife le deține la nivel național se întinde pe o suprafață de 1.000 mp și este rezultatul unei investiții de aproximativ 2,7 milioane de euro. (Raport BVB)

 

Purcari Wineries (WINE) a anunțat printr-un raport că, Eugen Comendant, Director Operațional, va părăsi funcția la sfârșitul lui martie, dar va păstra poziția de membru în Consiliul de Administrație. Totodată, compania a anunțat și rezultatele comerciale preliminare, unde Grupul arată vânzări totale de 302,6 mil. lei în 2022, în creștere cu 22% față de anul precedent. (Raport BVB)

Evenimente Externe

Indicii bursieri americani au închis joi în scădere, după ce datele care indică o piață a muncii solidă au reaprins îngrijorările că Rezerva Federală va continua calea agresivă de majorare a ratelor de dobândă care ar putea duce economia în recesiune. Ultimul raport de cereri inițiale de ajutor de șomaj a arătat un număr de 190 mii, pe când așteptările erau de creștere față de luna trecută, până la 214 mii. (Investing.com)

 

Acțiunile Netflix s-au apreciat cu peste 7% în sesiunea after-hours, după publicarea raportului pentru trimestrul al IV-lea. Compania a raportat o creștere a veniturilor de 2% față de ultimul exercițiu financiar, până la 7,85 mld.$ și un profit pe acțiune de 0,12 dolari, mult sub estimările analiștilor de 0,59 dolari. Totuși, investitorii au fost încurajați de numărul mare de abonări din acest trimestru, care s-au ridicat la 7,66 mil., cu mult peste estimările de 4,5 milioane. (Investing.com)

 

Rapoartele de inventariere a petrolului au arătat o creștere peste așteptări a stocurilor, semnalând un consum redus. În ciuda acestui fapt, prețurile țițeiului au revenit la maximele din decembrie, pe fondul optimismului că economia chineza își va reveni după restricțiile anti-COVID, păstrând nivelul cererii ridicat. (Investing.com)

In Focus

BVB:

SAFE, M, WINE

Extern:

NFLX, cotațiile petrolului

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.090,520.11%
BETPlus1.808,090.09%
BET-TR23.516,490.11%
BET-XT1.053,540.09%
BET-FI49.743,93-0.21%
BET-NG890,360.38%
BET AeRO879,48-0.01%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.45000.74%4.978.467
SNP0.4440-0.22%2.028.679
SNG39.85001.40%1.322.089
FP2.0200-0.49%701.449
BRD13.7600-0.15%526.394
AQ0.58800.68%521.311
TRP0.6000-1.96%492.055
FIMA5.95000.00%380.146
PREB1.8750-0.27%323.126
TGN286.00000.35%278.451

Extern

 

Dow Jones33.044,56-0.38%
S&P 5007.252,98-0.33%
NASDAQ10.852,27-0.35%
VIX20,520.44%
DAX14.920,36-1.31%
CAC 406.951,87-1.38%
FTSE MIB IDX25.596,28-1.36%
AEX Amsterdam735,68-1.16%
WSE WIG60.555,94-0.13%
Shanghai3.232,850.35%
Nikkei 22526.417,29-1.42%
S&P/ASX 2007.437,600.59%

Obligațiuni
SUA 10Y3.409%
SUA 5Y3.5063%
SUA 2Y4.1490%
Canada 10Y2.764%
Germania 10Y2.0520%
Franța 10Y2.487%
Japonia 10Y0.398%
Hong Kong 10Y2.996%
RO 10YR7.375%
RO 5YR7.200%
RO 2YR6.520%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,928.750.25%
Argint24.0870.91%
Petrol Brent86.500.39%
Cupru4.2455-0.06%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9224
0.11%
USD/RON4.5442
0.06%
GBP/RON5.6257-0.02%
EUR/USD1.08310.04%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA