fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 20.07.2023

Evenimente Interne

Fondul Proprietatea (FP) a anunțat ieri încheierea perioadei de stabilizare pentru acțiunile Hidroelectrica (H2O). În urma exercitării opțiunii de supra-alocare de către Citigroup Global Markets, Fondul Proprietatea a vândut și pachetul suplimentar de 11,7 milioane de acțiuni, urmând să încaseze suma brută de 1,2 miliarde lei. Această sumă va fi utilizată conform Declarației de politică investițională a Fondului, dar și a hotărârilor adunării generale a acționarilor. În urma vânzării acestui pachet, Fondul Proprietatea a lichidat întreaga deținere pe care o avea la Hidroelectrica. (bvb.ro) 

 

Astăzi este data ex-dividend pentru majorarea de capital realizată de Banca Transilvania (TLV). Prețul de referință, în urma corecției ex-dividend, anunțat de către companie, este 20,6 lei pe acțiune. Acțiunile gratuite vor fi încărcate pe data de 24 iulie, în conturile celor înscriși la data de înregistrare. (bvb.ro) 

Evenimente Externe

Tesla (TSLA) a raportat ieri rezultatele financiare trimestriale. Acțiunile au scăzut în urma publicării raportului, deoarece reprezentanții companiei nu au putut oferi date precise referitoare la Cybertruck și momentul în care vor începe livrările acestuia. De asemenea, Musk și ceilalți reprezentanți au afirmat că producția de vehicule va scădea în trimestrul al treilea, pe fondul întreruperii activității fabricilor pentru modernizare. Veniturile totale realizate de Tesla în al doilea trimestru au fost de 24,93 miliarde de dolari, peste așteptările de 24,47 miliarde de dolari, în timp ce profitul net pe acțiune a fost de 91 de cenți, față de 82 de cenți așteptat. (cnbc.com) 

 

Taiwan Semiconductor Company (TSMC) a raportat venituri în scădere cu 10% față de anul trecut, în timp ce profitul net a scăzut cu 23,3% față de aceeași perioadă a anului trecut. Rezultatele celui mai mare producător de cipuri din lume vin pe fondul scăderii cererii pentru produse electronice de consum, scădere care a început în perioada post-pandemie. De altfel, mulți producători de electronice au produsele pe stoc, ceea ce a făcut ca și prețul pentru cipuri să scadă. (cnbc.com) 

 

Netflix (NFLX) a raportat rezultate mixte pentru al doilea trimestru al anului. Veniturile totale au fost de 8,19 miliarde de dolari și nu au depășit estimările de 8,27 miliarde de dolari. În ceea ce privește profitul net, acesta s-a situat la nivelul de 3,29 dolari pe acțiune, peste estimările de 2,84 dolari. Conducerea companiei se așteaptă ca veniturile să crească accelerat în a doua parte a anului, deoarece se va putea simți un impact mai puternic al recentei schimbări de strategie pentru distribuirea conturilor pentru mai multe persoane. Acțiunile Netflix au scăzut cu mai mult de 4% în sesiunea afterhours.  (investing.com) 

In Focus

BVB:

FP, H2O, TLV

Extern:

TSLA, TSMC, NFLX


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET13.219,320.47%
BETPlus1.966,990.48%
BET-TR26.624,810.47%
BET-XT1.141,650.31%
BET-FI48.719,68-0.63%
BET-NG1.007,300.02%
BET AeRO908,640.95%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV23.26002.20%20.743.807
FP1.8960-0.21%11.753.346
SNP0.55000.00%11.311.410
TTS20.00007.82%3.904.448
SNN45.80000.88%3.151.406
SNG40.8500-0.61%2.016.523
BRD13.7800-0.58%1.738.026
TRP0.5270-0.57%1.230.430
BVB58.20002.11%1.160.175
EL9.18000.11%1.095.486

Extern

 

Dow Jones35.061,210.2%
S&P 5008.543,090.04%
NASDAQ14.358,02-0.28%
VIX13,763.2%
DAX16.108,93-0.5%
CAC 407.326,94-0.58%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam774,480.46%
WSE WIG71.636,200.08%
Shanghai3.198,840.12%
Nikkei 22532.813,320.97%
S&P/ASX 2007.293,000.13%

Obligațiuni
SUA 10Y3.767 %
SUA 5Y3.998%
SUA 2Y4.775%
Canada 10Y3.382%
Germania 10Y2.4000%
Franța 10Y2.941%
Japonia 10Y0.454%
Hong Kong 10Y3.638%
RO 10YR6.365%
RO 5YR6.375%
RO 2YR6.255%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5%- 5,25%
UE4.00%
Japonia-0.10%
China3.55%

Mărfuri
Aur1,986.150.29%
Argint25.383-0.02%
Petrol Brent79.42-0.05%
Cupru3.83620.52%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9385
-0.07%
USD/RON4.4001
-0.19%
GBP/RON5.6982-0.11%
EUR/USD1.12200.19%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA