fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 20.09.2022

Evenimente Interne

Într-un semestru plin de provocări, Adiss(ADISS) a livrat rezultate financiare pe linie ascendentă. Cifra de afaceri a înregistrat o creștere de 24,5% față de aceeași perioadă a anului trecut, respectiv 19,7 mil. lei. O apreciere considerabilă a cunoscut și profitul companiei, Adiss înregistrând un profit de 200 mii lei în primul semestru al anului curent, față de o pierdere de 174 mii lei înregistrată anul trecut. Totodată, compania a semnat 8 contracte semnificative în primul semestru în valoare totală de 22,7 mil. lei. (bvb.ro)

 

Prima sesiune de tranzacționare a săptămânii a adus cea mai mare scădere a indicelui BET din ultimele 6 luni. Indicele reprezentativ al bursei locale a scăzut cu 2,63%, tras în jos în special de evoluția negativă a OMV Petrom (SNP), care s-a depreciat cu 4,40%. Cele mai mari scăderi din cadrul indiciul BET le-au înregistrat titlurile Digi Communications (DIGI) – 5,03%, Nuclearelectrica (SNN) – 4,52% și Petrom(SNP) – 4,40%. Singurele titluri care sau apreciat au fost acțiunile Purcari Wineries +0,11% și One United Properties (ONE) +0,17%. Lichiditatea pe segmentul de acțiuni a fost sub media anuală, cele mai lichide titluri fiind cele ale emitenților OMV Petrom (SNP), 6,1 mil. lei, Fondul Proprietatea (FP), 4,1 mil. lei și Banca Transilvania (TLV), 3,5 mil. lei. (bvb.ro)

 

Acționari Chimcomplex Borzești (CRC) au aprobat distribuirea unui dividend intermediar de 40 mil. lei, respectiv 0,131187 lei pe acțiune. Data de înregistrare aprobată este de 3 octombrie 2022, iar data plății este 21 octombrie 2022. (bvb.ro)

 

Astăzi, de la ora 19:00, vom organiza webinarul gratuit “Cum transformi un portofoliu care nu performează într-unul care are profit chiar și atunci când piața e pe scădere, alături de Olga Ursu, consultat de investiții, și Gyorgy Demeter, broker Goldring. Webinarul se va desfășura Live pe platforma ZOOM. Înscrie-te AICI.

Evenimente Externe

Înaintea ședinței de politică monetară a Federal Reserve, randamentul titlurilor de stat americane cu scadența la 10 ani a atins nivelul de 3,518%, nivel nemaivăzut din aprilie 2011. Randamentul titlurilor cu scadența la 2 ani a ajuns la 3,97%, nivel nemaiîntâlnit din 2007. Creșterea randamentelor vine ca urmare a prognozelor că FED va crește dobânda de politică monetară cu cel puțin 0,75%, iar ca efecte vom vedea întărirea dolarului american și deprecierea aurului. (cnbc.com)

 

Potrivit autorităților din Shanghai, producătorul de autovehicule electrice, Tesla (TSLA) a încheiat procesul de extindere a capacități de producție, cu ajutorul căreia fabrica va putea produce 22.000 de model 3 și Y pe săptămână. Investiția s-a ridicat la 170 mil. $ și vor fi create 4.000 de noi locuri de muncă. Potrivit comunicatului, noua linie de producție va fi testată până în 30 noiembrie. (investing.com)

 

Prima sesiune a săptămânii de tranzacționare a fost una volatilă pentru indicii americani. După ce la început ședinței de tranzacționare indicii înregistrau scăderi consistente, în cursul sesiunii au recuperat pierderile și au închis ședința în teritoriu pozitiv. Indicele Dow Jones s-a apreciat cu 0,64%, indicele S&P 500 a câștigat 0,69%, în timp ce indicele Nasdaq a crescut cu 0,76%. Este de așteptat ca volatilitatea să persiste, cel puțin până la discursul președintelui FED, Jerome Powell, discurs care va avea loc miercuri la ora 21.00, ora României. (investing.com)

 

Banca Centrală a Chinei a păstrat neschimbată rata de politica monetară, după ce în august a redus nivelul ei. Economia chineză se confruntă cu o serie de provocări, astfel conducătorii au decis în ședința din septembrie păstrarea ratelor actuale de dobândă, respectiv 3,65% pentru rata împrumutului pentru 1 an și 4,30% pentru cea scadentă pe 5 ani. (investing.com)

 

In Focus

BVB:

CRC, ADISS, indicele BET

Extern:

principalii indici

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.444,88-2.63%
BETPlus1.709,87-2.55%
BET-TR22.252,10-2.63%
BET-XT1.006,21-2.63%
BET-FI48.485,51-2.45%
BET-NG865,99-3.02%
BET AeRO897,57-0.96%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.4350-4.40%6.139.718
FP1.8700-1.68%4.175.056
TLV18.7000-2.60%3.580.912
SIF12.50001.63%2.264.340
SNG42.0000-1.64%2.256.686
SIF51.7500-4.89%2.204.754
SNN45.4500-4.52%1.738.705
BRD12.3000-3.61%978.896
EL7.2400-3.47%921.220
ATB0.5280-0.75%767.469

Extern

 

Dow Jones30.777,550.18%
S&P 5007.161,390.39%
NASDAQ11.404,610.58%
VIX26,60-4.1%
DAX12.803,240.92%
CAC 406.061,59-0.26%
FTSE MIB IDX22.140,730.46%
AEX Amsterdam665,430.55%
WSE WIG50.071,881.31%
Shanghai3.121,46-0.04%
Nikkei 22527.567,65-0.23%
S&P/ASX 2006.729,40-0.14%

Obligațiuni
SUA 10Y3.493%
SUA 5Y3.6950%
SUA 2Y3.9643%
Canada 10Y3.167%
Germania 10Y1.8095%
Franța 10Y2.354%
Japonia 10Y0.251%
Hong Kong 10Y3.280%
RO 10-YR8.120%
RO 5-YR8.100%
RO 2-YR7.760%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,679.450.07%
Argint19.4550.50%
Petrol Brent92.140.15%
Cupru92.14-0.09%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9322
0.16%
USD/RON4.9229
0.18%
GBP/RON5.1.14236197-0.05%
EUR/USD1.00220.00%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA