fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 21.09.2022

Evenimente Interne

Fondul Proprietatea (FP) convoacă acționarii pentru data de 15 noiembrie în vederea aprobării unui program de răscumpărare de acțiuni proprii în număr maxim de 3,5 miliarde (atât acțiuni cât și certificate de depozit în legătură cu acțiunile proprii). Programul de răscumpărare ar urma să se desfășoare între 1 ianuarie 2023 și 31 decembrie 2023, la un preț nu mai mic de 0,2 lei și nu mai mare de 3 lei pe acțiune. Pe lângă acest punct pe ordinea de zi, Fondul Proprietatea supune aprobării acționarilor înstrăinarea acțiunilor deținute la Hidroelectrica, care reprezintă până la 19,94% din totalul acțiunilor emise de Hidroelectrica, prin intermediul unei oferte publice secundare pe una sau mai multe piețe reglementate din România sau alt stat UE.  (bvb.ro)

 

Impact Developer & Contractor (IMP) a anunțat printr-un comunicat semnarea unui contract de credit cu OTP Bank Nyrt și OTP Bank România pentru suma maximă de 34,4 milioane euro și o facilitate de TVA de maxim 6 milioane euro.  Scadența este stabilită pentru martie 2025 iar suma va fi utilizată pentru finalizarea a 732 apartamente dintre care 42% dintre acestea sunt deja contractate, în cadrul proiectului Greenfield Băneasa. (bvb.ro)

 

Aquila (AQ) convoacă acționarii pentru aprobarea distribuirii unui dividend special brut de 0,0262 lei pe acțiune, care oferă un randament de 4% la prețul de închidere de ieri. Data de înregistrare propusă este 17 noiembrie 2022 iar data plății, 8 decembrie 2022. (bvb.ro)

 

Compania Grup Șerban Holding (GSH) a raportat pentru primul semestru venituri consolidate de 275,1 milioane lei, în creștere cu 71% față de aceeași perioadă a anului trecut. Cheltuielile de exploatare s-au majorat de asemenea cu 74% însă compania a reușit să obțină un profit consolidat de 6,8 milioane lei, în creștere cu 40% față de perioada similară a anului trecut. Gradul de îndatorare al companiei s-a diminuat cu 21%, Marja EBITDA a fost de 8,6% în primul semestru, în scădere cu 42,97%.

Evenimente Externe

Toți ochii vor fi îndreptați azi către deciziile de politică monetară pe care le va anunța Federal Reserve la ora 21 (ora României). Investitorii vor urmări dacă FED va deveni și mai agresivă în încercarea de a combate inflația. Inflația se menține la niveluri record și reprezentanți ai FED au anunțat că vor recurge la orice este necesar pentru a încetini creșterea ratei inflației și ulterior, de a începe scăderea acesteia. Bursele americane au revenit pe scădere ieri, în așteptarea deciziei. (cnbc.com)

 

Acțiunile Ford (F) au scăzut ieri cu 12% după ce compania a anunțat câteva date cheie ale rezultatelor trimestriale, raportând costuri neprevăzute legate de lanțurile de aprovizionare în valoare de 1 miliard de dolari. Compania a menționat că probleme apărute pe lanțurile de aprovizionare au generat întârzieri pentru multe vehicule, în special pentru camioane și SUV-uri. Totuși, compania a precizat că menține previziunile pentru finalul anului, respectiv un înregistrarea unui EBITDA de 12,5 miliarde dolari, de la 11,5 miliarde dolari anul trecut.

 

Yuan-ul chinez a atins cel mai scăzut nivel din 2020 încoace, pe fondul îngrijorărilor privind încetinirea creșterii economice din China dar și creșterii ratei dobânzii în SUA, care continuă să facă dolarul tot mai puternic. Yuan-ul a atins nivelul de 7,0394 dolari. Banca centrală a Chinei a menținut neschimbate dobânzile-cheie în ședința de ieri, după ce le-a redus de mai multe în acest an, pentru a stimula creșterea economică.  (investing.com)

 

In Focus

BVB:

FP, IMP, AQ, GSH

Extern:

principalii indici, F

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.472,450.24%
BETPlus1.712,100.13%
BET-TR22.305,720.24%
BET-XT1.008,830.26%
BET-FI48.878,680.81%
BET-NG865,84-0.02%
BET AeRO894,13-0.38%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV18.72000.11%5.315.031
SNG42.00000.00%2.410.350
FP1.87800.43%1.584.048
SNP0.43750.57%1.542.363
BRD12.34000.33%1.120.633
EL7.0000-3.31%1.022.923
M19.28000.42%785.553
ONE1.23602.32%620.731
SNN45.75000.66%559.949
GAOY67.00003.08%308.870

Extern

 

Dow Jones30.803,29-0.28%
S&P 5007.169,66-0.15%
NASDAQ11.501,890.54%
VIX26,292.43%
DAX12.670,83-1.41%
CAC 405.979,47-1.37%
FTSE MIB IDX21.773,75-2.29%
AEX Amsterdam661,61-0.84%
WSE WIG49.253,15-2.23%
Shanghai3.129,870.06%
Nikkei 22527.678,680.4%
S&P/ASX 2006.798,901.16%

Obligațiuni
SUA 10Y3.538%
SUA 5Y3.7219%
SUA 2Y3.9461%
Canada 10Y3.122%
Germania 10Y1.9245%
Franța 10Y2.454%
Japonia 10Y0.251%
Hong Kong 10Y3.290%
RO 10-YR8.120%
RO 5-YR8.100%
RO 2-YR7.760%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,676.400.31%
Argint19.3480.88%
Petrol Brent91.080.58%
Cupru3.50230.13%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.9376
0.05%
USD/RON4.9647
0.28%
GBP/RON5.64040.16%
EUR/USD0.99450.24%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA