fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 21.11.2022

Evenimente Interne

În primele nouă luni ale anului 2022, Safetech Innovations (SAFE) a înregistrat venituri totale de 28,3 milioane de lei, în creștere cu 49% față de aceeași perioadă a anului anterior, iar cifra de afaceri s-a ridicat la 20,8 milioane de lei (+58%). Compania a  încheiat primele nouă luni ale anului cu un profit net de 5,3 milioane de lei, înregistrând o creștere de 134% față de aceeași perioadă a anului trecut. Este important de reținut că marja de profitabilitate netă s-a îmbunătățit semnificativ la 9L 2022 față de 9L 2021, de la 17% la 25%. În ceea ce privește activitatea la nivel internațional, conducerea menționează că entitatea din Marea Britanie este operațională, cea din Emiratele Arabe Unite urmează să fie operațională în perioada următoare, iar cea din SUA va fi înființată până la finalul anului, iar din 2023 va deveni operațională. De asemenea, CEO-ul societății susține că în prezent finalizează prospectul pentru admiterea pe piața principală a BVB, prospect ce va merge către ASF, iar până la sfârșitul lunii februarie 2023, Safetech își va începe tranzacționarea pe segmentul principal. (bvb.ro) 

 

Agroland Agribusiness (AAB) a raportat venituri din exploatare de 51,1 milioane de lei în primele nouă luni din 2022, în creștere cu 130% față de aceeași perioadă a anului trecut. EBITDA a fost în valoare de 3,2 milioane de lei, apreciindu-se cu 110%, iar profitul net a ajuns la 1,7 milioane de lei după un avans de 41%. La nivelul cifrei de afaceri, cea mai mare creștere a fost înregistrată la fertilizanți, o majorare cu 123% în primele nouă luni din 2022, până la 23,8 milioane de lei, urmată de activitatea de trading de cereale, care a generat venituri de 12,8 milioane de lei, o creștere de peste 40 de ori. A treia cea mai mare contribuție la venituri a fost adusă de pesticide, 11,7 milioane de lei, o creștere de 18%, urmată de vânzarea de semințe, cu 7,9 milioane de lei, o apreciere cu 40%. (bvb.ro) 

 

Simtel Team (SMTL) a raportat, la nivel consolidat, o cifră de afaceri de 68,3 milioane de lei în primele nouă luni din 2022 și un profit net de 3,5 milioane de lei. La nivel individual, cifra de afaceri s-a ridicat la 66,4 milioane de lei în primele nouă luni din 2022, o creștere de 160% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, și un profit net de 2,7 milioane de lei, comparativ cu 50.600 de lei în aceeași perioadă din 2021, reprezentând o creștere de 5.258%. În primele nouă luni ale anului, portofoliul de clienți s-a extins cu 56 clienți noi din sectoare diversificate. Mai mult, în această perioadă societatea a semnat 68 de noi contracte ce vizează instalarea de centrale electrice fotovoltaice, cu o putere instalată totală de aproximativ 56 MWh. În acest context, conducerea este încrezătoare că va atinge țintele de buget pentru anul acesta, iar perspectivele pentru viitor rămân optimiste, în ciuda circumstanțelor economice dificile. (bvb.ro) 

 

Consiliul de Administrație al Sphera Franchise Group (SFG) a convocat Adunarea Generală Ordinară a Acţionarilor în data de 8 decembrie 2022, conform unui document prezent la Bursa de Valori București. Primul punct pe ordinea de zi a AGOA constă în aprobarea distribuirii de dividende în valoare de 20 de milioane de lei din profitul net nedistribuit al anului 2020, cât și fixarea unui dividend brut pe acțiune de 0,5155 lei. Față de prețul de închidere de vineri, de 13,8 lei pe unitate, randamentul este de 3,7%. Data plății ar fi pe 31 martie 2023, CA propunând ca data de înregistrare să fie pe 13 martie 2023. (bvb.ro) 

 

Miercuri, 16 noiembrie, a început oferta publică de cumpărare inițiată de Chimcomplex Borzești (CRC). Oferta se va desfășura până pe 29 noiembrie 2022, prețul de ofertă fiind de 23,2 lei pe acțiune. Clienții Goldring care doresc să participe, pot subscrie în ofertă, introducând în platforma de tranzacționare un ordin de vânzare, simbol CRC, piața POF, cu valabilitate OPEN, la prețul de 23,2 lei pe acțiune. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Enel SpA (ENEL), cea mai mare companie italiană de utilități, lucrează cu consilierii asupra potențialei vânzări a subsidiarei din Peru care ar putea fi evaluată la aproximativ cinci miliarde de dolari, iar tranzacția a atras deja interesul preliminar din partea unor investitori strategici și a unor fonduri de investiții. Enel, care recent și-a redus ținta de profit pentru 2022 în contextul crizei energetice globale, analizează noi vânzări de active din afara Italiei, în ideea de a-și reduce datoriile și pentru a putea finanța noi investiții. Planul ar putea include vânzarea de participații în țări precum România, Grecia, Australia și Columbia. Compania Publică de Electricitate a Greciei pregătește o mișcare importantă de expansiune pe piața energetică, vizând să achiziționeze 70% din filiala grupului italian Enel în România, într-o tranzacție care evaluează întreaga companie Enel România la 1,8 miliarde euro. (profit.ro) 

 

Banca Centrală Europeană (BCE) va continua să majoreze ratele dobânzilor şi ar putea chiar să fie nevoită să restricţioneze activitatea economică pentru a controla inflaţia, a declarat ieri preşedintele BCE, Christine Lagarde, evidenţiind dobânzile drept instrumentul-cheie al băncii pentru reducerea bilanţului. La nivelul de 1,5%, dobânda pentru depozite a BCE nu este departe de aşa-numita dobândă neutră, la care banca nu stimulează şi nici nu reţine creşterea. Cele mai multe estimări ale dobânzii neutre sunt între 1,5% şi 2%, ceea ce sugerează că, după o creştere preconizată în decembrie, politica monetară permisivă va fi eliminată. (bursa.ro)  

In Focus

BVB:

SAFE, AAB, SMTL, SFG

Extern:

ENEL, BCE, piețele internaționale


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.681,25-0.32%
BETPlus1.746,03-0.22%
BET-TR22.720,80-0.32%
BET-XT1.018,61-0.36%
BET-FI48.651,90-0.01%
BET-NG868,57-0.81%
BET AeRO833,17-0.67%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.15000.75%4.120.728
FP1.94600.31%3.708.073
SNP0.4460-0.89%1.395.220
SNG40.6500-1.93%964.464
BRD13.2600-1.04%768.852
M15.5800-1.39%530.990
SNN42.1000-0.47%530.911
TTS11.32000.18%486.242
WINE8.71000.11%343.550
ROCE0.46400.43%328.891

Extern

 

Dow Jones33.745,690.41%
S&P 5007.362,32-0.03%
NASDAQ11.146,06-1%
VIX23,12-3.94%
DAX14.431,860.77%
CAC 406.644,460.36%
FTSE MIB IDX24.675,180.7%
AEX Amsterdam712,550.26%
WSE WIG54.891,25-0.03%
Shanghai3.113,310.28%
Nikkei 22527.893,24-0.3%
S&P/ASX 2007.151,800.23%

Obligațiuni
SUA 10Y3.797%
SUA 5Y3.9839%
SUA 2Y4.5203%
Canada 10Y3.148%
Germania 10Y1.9965%
Franța 10Y2.452%
Japonia 10Y0.241%
Hong Kong 10Y3.592%
RO 10YR8.150%
RO 5YR7.900%
RO 2YR7.530%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA3.75%-4%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,747.80-0.38%
Argint20.858-0.66%
Petrol Brent86.87-0.86%
Cupru3.6270-0.37%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9432
0.11%
USD/RON4.8154
0.69%
GBP/RON5.69370.18%
EUR/USD1.0262-0.60%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA