fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 23.01.2023

Evenimente Interne

Indicele BET a închis ședința de vineri cu o scădere de 0,12%, spre deosebire de principalii indici europeni și americani, care au marcat creșteri. Din componența indicelui BET, cea mai performantă acțiune a fost cea a ALRO (ALR), care a avut o creștere de 3% vineri, marcând o creștere săptămânală de 6,7%. Deși cu o scădere săptămânală de 1,2%, indicele BET este pe plus cu 3,5%. Acțiunile BVB rămân cele mai performante de la începutul anului, cu un avans de 12,2% în mai puțin de o lună. (bvb.ro)

 

Oil Terminal (OIL) a anunțat că ASF a aprobat prospectul în vederea majorării capitalului social. Operațiunea se va derula în perioada 21 ianuarie – 8 martie, obiectul ofertei fiind 1,55 mld. acțiuni cu un preț de subscriere de 0,1 lei pe unitate. Astfel, valoarea maximă a ofertei este de 155 mil. lei. (zf.ro)

 

SIF Banat-Crișana (SIF1) informează investitorii că a depus la ASF Documentul de Ofertă Publică de Cumpărare a 1,87 mil. acțiuni proprii emise de SIF Banat-Crișana, împreună cu documentația aferentă. Compania va informa investitorii cu privire la detaliile complete ale Ofertei, printre care prețul și perioada de derulare, ulterior autorizării acestora de către ASF. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Marile companii din tehnologie se pregătesc să își publice rezultatele financiare în această săptămână. Microsoft (MSFT) va raport marți, fiind urmată de Tesla (TSLA) și Intel (INTC) în zilele de miercuri și joi. Rezultatele companiilor din tehnologie vor fi urmărite cu atenție de investitori, mai ales în contextul în care vin după recentele disponibilizări anunțate de companii. Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) și Amazon (AMZN) au anunțat în ultima perioadă reducerea a 40.000 de locuri de muncă împreună. (investing.com)

 

SUA va publica în această săptămână, joi mai exact, o primă estimare a PIB-ului celui de-al patrulea trimestru, analiștii estimând o creștere economică de 2,6% la nivel anual, după 3,2% în al treilea trimestru. Aceștia se mai așteaptă la o scădere a PIB-ului în următoarele trimestre, pe măsură ce ratele dobânzilor continuă să afecteze cererea. (investing.com)

 

General Motors (GM) și LG Energy Solution au abandonat pe termen nelimitat planurile de a construi o a patra fabrică de baterii în SUA. Se așteaptă ca producătorul auto din Detroit să își continue planurile de a construi uzina, însă caută un alt partener. GM și LG au anunțat inițial un joint-venture pentru o fabrică de 2,3 miliarde de dolari în Ohio în decembrie 2019, urmată de alte fabrici din apropierea operațiunilor GM din Michigan și Tennessee. (cnbc.com)

In Focus

BVB:

BVB, ALR, SIF1

Extern:

MSFT, TSLA, GM, INTC

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.075,72-0.12%
BETPlus1.806,68-0.08%
BET-TR23.487,70-0.12%
BET-XT1.051,54-0.19%
BET-FI49.463,55-0.56%
BET-NG889,21-0.13%
BET AeRO876,73-0.31%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV20.50000.24%21.553.122
SNP0.4435-0.11%9.244.567
BRD13.6600-0.73%3.003.956
SNG40.15000.75%1.944.631
EL8.3000-1.78%1.405.257
FP2.0150-0.25%1.331.258
EVER1.3000-0.38%405.337
FIMA5.95000.00%380.146
M18.8800-0.63%379.930
WINE8.95000.00%341.320

Extern

 

Dow Jones33.375,490.9%
S&P 5007.390,301.6%
NASDAQ11.140,431.94%
VIX19,85-2.17%
DAX15.033,560.31%
CAC 406.995,99-0%
FTSE MIB IDX25.775,520.04%
AEX Amsterdam735,68-1.16%
WSE WIG60.788,05-0.11%
Shanghai3.259,930.39%
Nikkei 22526.499,640.36%
S&P/ASX 2007.455,200.27%

Obligațiuni
SUA 10Y3.468%
SUA 5Y3.5457%
SUA 2Y4.1658%
Canada 10Y2.859%
Germania 10Y2.1720%
Franța 10Y2.614%
Japonia 10Y0.389%
Hong Kong 10Y2.987%
RO 10YR7.485%
RO 5YR7.245%
RO 2YR6.590%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,926.00-0.11%
Argint24.0170.34%
Petrol Brent87.57-0.07%
Cupru4.2778-0.04%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9299
0.42%
USD/RON4.5255
0.00%
GBP/RON5.61810.24%
EUR/USD1.08910.33%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA