fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 23.09.2022

Evenimente Interne

Majorarea dobânzilor de către majoritatea băncilor centrale cât și teama tot mai mare în ceea ce privește o viitoare recesiune au creat toate premisele pentru încă o sesiune negativă pe bursa de la București. Tonul a fost dat de Banca Transilvania (TLV), cea mai lichidă acțiune de pe piață, acțiune ce s-a depreciat cu 3,04%, iar de data aceasta și rulajul a fost unul care a depășit media perioadei. În general piața a fost în linie cu evoluțiile internaționale, indicele BET-XT diminuându-se cu 0,67%, indicele BET-NG cu 0,79%, în timp ce BET-ul a scăzut cu 0,96% și a atins minimul ultimelor 6 luni. (profit.ro) 

 

Ministerul Finanțelor a împrumutat 216 milioane de lei prin obligațiuni scadente în 2026, aproape jumătate din nivelul programat de 400 milioane de lei. Dobânda anuală oferită de stat băncilor este de 8,3%. În această săptămână Ministerul Finanțelor a atras 1,35 miliarde de euro de pe piețele internaționale într-o emisiune structurată pe două tranșe, pe 4 ani cu o dobândă de 5,1% pe an și pe 7 ani cu o dobândă de 6,7% pe an. Aceasta a fost a patra emisiune pe care Ministerul Finanțelor o lansează pe piețele externe în 2022, totalul împrumuturilor fiind de 3,85 mld. euro plus 3,85 mld. dolari. (zf.ro) 

 

Romamerica International a scăzut sub pragul de deținere de 75% din Prefab (PREH) și a ajuns să aibă 69,6% față de 83,1% cât deținea la jumătatea anului. Pachetul de acțiuni vândut a fost cumpărat de Celco Constanța, producător de materiale de construcții, care a ajuns la o deținere de 26,36%. La începutul lunii aprilie, Celco a achiziționat 13% din producătorul de BCA de la SIF Muntenia. Pentru prima jumătate a anului, Prefab București a raportat un profit net de 400 mii de lei, cu mult sub cel din primele șase luni ale anului trecut în condițiile în care veniturile au scăzut într-un ritm mai accelerat decât cheltuielile. (bursa.ro) 

Evenimente Externe

Banca Angliei a decis să majoreze dobânda de politică monetară cu 50 de puncte de bază și a avertizat că va continua să răspundă cu alte majorări dacă va fi necesar, chiar dacă economia intră în recesiune. Rata dobânzii a ajuns la 2,25%, acesta fiind și cel mai ridicat nivel din noiembrie 2008, iar Banca estimează că economia britanică se va contracta cu 0,1% în trimestrul trei al anului și inflația va atinge 11% în octombrie și va rămâne pentru mai multe luni în jurul valorii de 10%. (financialintelligence.ro) 

 

ExxonMobil (XOM) a anunțat că oprește gradual funcționarea rafinăriei de la Fos-sur-Mer, ce are o capacitate de procesare de țiței de 7 milioane de tone pe an din cauza grevei angajaților. Cu doar 24h de ore înainte, compania anunțase că a început să oprească rafinăria Port Jerome-Gravenchon din același motiv. Cele două rafinării cumulează peste 30% din capacitatea de rafinare a Franței de circa 63 milioane de tone pe an și, potrivit presei franceze, sindicatele rafinorilor francezi solicită o majorare a salariilor în medie cu 7,5% în timp ce Esso, subsidiara ExxonMobil din Franța, oferă o mărire de 5%. (profit.ro) 

 

Acțiunile DocuSign (DOCU) s-au apreciat cu mai mult de 3% ieri, după ce compania a anunțat că noul CEO va fi Allan Thygesen, un fost director executiv al Google. Allan a petrecut nu mai puțin de 12 ani la Google acolo unde a fost responsabil de toți partenerii globali ai companiei și unde a generat venituri de 100 miliarde de dolari. La începutul lunii, DocuSign raporta venituri pentru trimestrul încheiat la 31 iulie în creștere cu doar 22% comparativ cu o creștere de 58% înregistrată în urmă cu un an, iar acțiunile companiei au înregistrat o scădere de 25% din acel moment. (cnbc.com) 

In Focus

BVB:

TLV, SNP, SNG, BRD

Extern:

principalii indici, XOM, DOCU

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.185,17-0.96%
BETPlus1.671,58-0.93%
BET-TR21.747,41-0.96%
BET-XT986,94-0.67%
BET-FI48.710,081.01%
BET-NG845,23-0.79%
BET AeRO872,78-1.35%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.8800-3.04%9.962.205
SNP0.4230-0.47%3.723.720
FP1.86000.22%2.995.330
EVER1.2000-2.44%1.660.240
BRD12.1200-0.98%1.592.079
EL6.6400-3.77%1.501.950
ONE1.1760-2.81%1.314.421
SNG41.3500-0.84%1.272.880
M19.0200-1.04%1.049.582
SNN45.0000-0.22%1.029.154

Extern

 

Dow Jones30.070,81-0.44%
S&P 5006.971,64-0.53%
NASDAQ11.059,44-0.98%
VIX27,95-0.75%
DAX12.531,63-0%
CAC 405.918,50-1.63%
FTSE MIB IDX21.799,110.41%
AEX Amsterdam657,40-0.21%
WSE WIG49.765,471.67%
Shanghai3.107,630.06%
Nikkei 22527.134,95-0.66%
S&P/ASX 2006.706,20-1.49%

Obligațiuni
SUA 10Y3.718%
SUA 5Y3.9399%
SUA 2Y4.1223%
Canada 10Y3.145%
Germania 10Y1.9690%
Franța 10Y2.524%
Japonia 10Y0.230%
Hong Kong 10Y3.499%
RO 10-YR8.175%
RO 5-YR8.175%
RO 2-YR7.725%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,678.65-0.15%
Argint19.6280.06%
Petrol Brent90.20-0.28%
Cupru3.4455-0.52%

Cursuri_valutare
EUR/RON0.9827
-0.11%
USD/RON5.0330
0.21%
GBP/RON5.65540.05%
EUR/USD4.94680.14%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA