fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 25.11.2022

Evenimente Interne

Chromosome Dynamics (CHRD) a raportat venituri de 6,2 mil. de lei, în creștere cu 130% față de primele nouă luni ale anului 2021. Evoluția s-a datorat accelerării monetizării produselor generate de proiectele companiei, intensificării vânzărilor prin marketplace și activității de consultanță. Profitul net a fost de 107 mii lei, semnificativ mai mare decât cel de acum un an. Printre realizările companiei din cel de-al treilea trimestru se regăsesc lansarea aplicației SpellBox Lite, începutul producției de biostimulatori și fertilizanți, în noua facilitate din Filiași, și semnarea a două contracte importante în valoare cumulată de 455 de mii de euro pentru furnizarea de inputuri realizate în fabrica Chromosome. Compania își menține estimarea de 11 mil. lei venituri și 2,9 mil. lei profit pentru anul curent, pe măsură ce trimestrul al patrulea este cel mai bun pentru sectorul agribusiness. (bvb.ro)

 

Arobs (AROBS) a anunțat venituri din exploatare de 212,6 mil. lei la finalul primelor nouă luni, respectiv un profit net de 38,3 mil. lei la nivel de grup. La nivel individual, veniturile de 168 mil. lei sunt în creștere cu 33% față de perioada similară a anului trecut, în timp ce profitul prezintă o dinamică de 10%, până la 45,4 mil. lei. Veniturile operaționale realizate sunt cu 25% peste cele bugetate, în timp ce profitul net prezintă un nivel cu 11% mai mic decât bugetul. Dinamica mai ridicată a cheltuielilor se datorează cheltuielilor cu salariile, cu serviciile contractate de la terți și cu amortizarea fondului comercial. Compania menționează că această creștere este în concordanță cu extinderea afacerii. (bvb.ro)

 

Agroserv Măriuța (MILK) a raportat venituri din exploatare de 81,4 mil. lei, în creștere cu 6%. Compania a raportat o pierdere de 958 de mii de lei, comparativ cu un profit net realizat în urmă cu un an, de 3,4 mil. lei. Majorarea prețurilor la energie, combustibil și contextul general inflaționist au condus la creșterea costurilor cu materii prime și consumabile peste dinamica veniturilor. (bvb.ro)

 

Visual Fan (ALW) a anunțat că, la nivel de grup, a atins un profit net de 4,6 mil. lei, în creștere cu 13%. Cifra de afaceri s-a ridicat la 78,5 mil. lei, după o scădere de 6%. Marja profitului net s-a ridicat la 5,9%. (bvb.ro)

 

Miercuri, 16 noiembrie, a început oferta publică de cumpărare inițiată de Chimcomplex Borzești (CRC). Oferta se va desfășura până pe 29 noiembrie 2022, prețul de ofertă fiind de 23,2 lei pe acțiune. Clienții Goldring care doresc să participe, pot subscrie în ofertă, introducând în platforma de tranzacționare un ordin de vânzare, simbol CRC, piața POF, cu valabilitate OPEN, la prețul de 23,2 lei pe acțiune. (bvb.ro)

Evenimente Externe

China a raportat miercuri peste 31 de mii de infecții cu Covid, inclusiv cazuri fără simptome, depășind maximul atins în luna aprilie, de 29,317 cazuri. Cu toate acestea, infecțiile zilnice de Covid cu simptome rămân cu mult sub nivelul maxim observat în aprilie. Aproape 90% sau mai mult din totalul cazurilor de Covid raportate în ultimele zile au fost asimptomatice, arată datele. Controalele stricte ale Covidului din China au afectat sentimentul și activitatea mediului de afaceri, în timp ce PIB-ul celui de-al doilea trimestru abia a crescut datorită lockdownului din Shanghai. (cnbc.com)

 

Credit Suisse (CS) a pus la dispoziția investitorilor existenți 889 de milioane de acțiuni noi la prețul de 2,52 de franci elvețieni per acțiune, a anunțat joi banca, confirmând detaliile majorării capitalului său cu 4 miliarde de franci. Emisiunea de acțiuni este de așteptat să strângă 2,24 miliarde de franci elvețieni, a spus Credit Suisse. Banca a confirmat, de asemenea, că a emis 462 de milioane de acțiuni noi unor investitori calificați, inclusiv Saudi National Bank, care a cumpărat 307 milioane de acțiuni noi, oferindu-i o participație de 9,9% la Credit Suisse. (investing.com)

 

Banca centrală a Turciei a redus joi ratele dobânzilor cu 150 de puncte de bază, până la 9% și a decis să încheie ciclul său de relaxare a politicii monetare, invocând riscuri crescute de inflație. Banca Centrală a Turciei a fost pusă sub o presiune constantă de către președintele Erdogan pentru a continua să reducă ratele, în ciuda creșterii inflației care a atins nivelul de 85,5% în luna octombrie. (cnbc.ro)

 

In Focus

BVB:

CHRD, AROBS, ALW

Extern:

GS, piețele internaționale


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET11.575,780.11%
BETPlus1.730,110.08%
BET-TR22.515,970.11%
BET-XT1.014,170.42%
BET-FI49.525,051.99%
BET-NG862,610.32%
BET AeRO829,13-0.06%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV19.6000-1.41%6.522.513
SNG40.0000-0.25%4.482.415
SNP0.45051.12%2.859.749
FP1.92400.31%2.307.318
AQ0.5400-0.74%1.719.203
SFG14.00001.82%1.539.983
BRD13.26001.22%1.500.063
SNN41.95000.12%1.078.868
M15.58000.00%702.819
ONE0.8780-0.34%652.908

Extern

 

Dow Jones34.194,060.3%
S&P 5007.478,290.67%
NASDAQ11.285,320.98%
VIX20,42-0.39%
DAX14.539,560.57%
CAC 406.707,320.36%
FTSE MIB IDX24.730,890.39%
AEX Amsterdam716,330.72%
WSE WIG56.107,930.99%
Shanghai3.086,76-0.56%
Nikkei 22528.475,661.26%
S&P/ASX 2007.262,800.43%

Obligațiuni
SUA 10Y3.654%
SUA 5Y3.8334%
SUA 2Y4.4237%
Canada 10Y2.954%
Germania 10Y1.8445%
Franța 10Y2.286%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y3.525%
RO 10YR8.020%
RO 5YR7.715%
RO 2YR7.325%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA3.75%-4%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,756.600.09%
Argint21.4330.31%
Petrol Brent85.620.33%
Cupru3.64550.43%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9200
0.09%
USD/RON4.7193
-0.07%
GBP/RON5.72010.01%
EUR/USD1.04080.00%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA