fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 26.08.2022

Evenimente Interne

Banca Transilvania (TLV) a încheiat primul semestru cu o creștere pe toate segmentele de piață, în condiții de profitabilitate și cu cea mai bună dinamică în atragerea de clienți noi. Grupul BT a reportat venituri de 2,83 mld. lei în creștere cu aproximativ 17% față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce profitul s-a situat la nivelul de 1,04 mld. lei, în creștere cu 3%. Activele grupului au crescut peste media pieței, până la 140,1 mld. lei (+5,76% față de 31 decembrie 2021), iar creditele au crescut până la 64,9 mld. lei (+15,58% față de 31 decembrie 2021). (bvb.ro)

 

Aages (AAG) a raportat venituri operaționale de 23,6 mil. lei aferent semestrului recent încheiat, în creștere cu 34% față de aceeași perioadă a anului trecut. Profitul companiei a înregistrată o creștere de 10,90%, până la nivelul de 3,5 mil. lei. (bvb.ro)

 

Medlife (M) a înregistrat o cifră de afaceri de 865 mil. lei în primul semestru al anului, în creștere cu 28% față de aceeași perioadă a anului trecut.  Totodată, compania a realizat investiți importante în semestrul recent încheiat, respectiv 12 achiziții și 6 deschideri de unități. Profitul semestrial din acest an a scăzut cu 36,2%, până la nivelul de 45,6 mil. lei. (bvb.ro)

 

Începând de luni, 29 august, intră la tranzacționare acțiunile Meta Estate Trust, pe piața AeRO a bursei locale. Acțiunile companiei se vor tranzacționa sub simbolul bursier MET. Meta Estate Trust a derulat în perioada 20 iulie – 2 august o ofertă publică inițială de vânzare de acțiuni ordinare, clasa A, în urma căreia a atras 14 mil. lei. Capitalul social subscris și vărsat al emitentului este de 87 mil. lei, divizat în 75,7 mil. acțiuni ordinare reprezentând 87,1% din capitalul social total și 11,2 mil. acțiuni preferențiale, fără drept de vot, reprezentând 12,9% din capitalul social total.(bvb.ro)

 

Evenimente Externe

Dell Technologies (DELL)  a publicat rezultatele trimestriale mixte. Compania a raportat un profit pe acțiune de 1,68$ și venituri de 26,43 mld. $, față de estimările care indicau un profit pe acțiune de 1,64$ și venituri de 26,61 mld. $.  Ca urmare a publicării rezultatelor, cotația acțiunii a scăzut cu 8% în tranzacțiile after-hours. (investing.com)

 

Stellantis (STLA) a anunțat că va suspenda până sâmbătă activitatea de la fabrica din Sochaux din cauza lipsei semiconductorilor, tot din această cauză, conform unor surse Reuters, fabrica Stellantis din Zaragoza a fost oprită de ieri până luni. Cu probleme se confruntă și producători asiatici de autovehicule. Honda Motors (HMC) a anunțat că în septembrie va reduce cu 40% producția de automobile din fabricile sale din Japonia, în timp  ce Toyota (TM) se confruntă, de asemenea, cu un deficit de stocuri. (investing.com)

 

Departamentul Muncii din SUA a publicat datele privind cererile de șomaj, acestea scăzând pentru a 4-a săptămână din ultimele 5. Cererile inițiale de șomaj au scăzut până la 243.000, în timp ce cererile continue de șomaj au scăzut cu 19.000, până la nivelul de 1,41 milioane. Totodată, a fost revizuit și PIB-ul aferent trimestrului al 2-lea, scăderea de 0,9% fiind revizuită cu o scădere de 0,6%. Astăzi vor avea loc două evenimente care vor influența piețele de capital, respectiv de la ora 15.30 (ora României) va fi publicată  indicele Cheltuielilor de Consum Personal, iar la ora 17.00 (ora României) va avea loc conferința de presă de după simpozionul de la Jackson Hall, al președintelui FED, Jerome Powell. (investing.com)

In Focus

BVB:

TLV, M, AAG

Extern:

principalii indici, DELL

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.297,24-0.08%
BETPlus1.833,43-0.07%
BET-TR23.907,07-0.07%
BET-XT1.079,53-0.13%
BET-FI51.200,55-0.04%
BET-NG943,28-0.05%
BET AeRO920,84-0.27%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP1.96801.44%3.138.326
TLV20.1000-1.47%2.174.617
SNP0.47600.32%2.084.030
EBS108.40000.28%1.576.593
SNN46.6500-0.64%1.539.759
TGN242.00000.00%838.088
SNG47.75000.00%696.913
SMTL28.15004.65%371.998
EVER1.2600-0.40%347.558
GAOY67.00003.08%308.870

Extern

 

Dow Jones33.008,32-0.06%
S&P 5007.696,860.11%
NASDAQ12.533,130.21%
VIX22,490.36%
DAX13.271,96-0.43%
CAC 406.381,56-0.1%
FTSE MIB IDX22.454,43-0.56%
AEX Amsterdam718,250.59%
WSE WIG53.074,42-0.16%
Shanghai3.228,260.15%
Nikkei 22528.499,000.27%
S&P/ASX 2007.048,500.72%

Obligațiuni
SUA 10Y3.054%
SUA 5Y3.1778%
SUA 2Y3.3803%
Canada 10Y3.034%
Germania 10Y1.3135%
Franța 10Y1.916%
Japonia 10Y0.217%
Hong Kong 10Y2.951%
RO 10-YR8.070%
RO 5-YR7.900%
RO 2-YR7.590%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,769.35-0.12%
Argint19.1570.19%
Petrol Brent100.250.92%
Cupru3.71100.29%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.8720
0.12%
USD/RON4.8925
0.24%
GBP/RON5.77290.01%
EUR/USD0.9963-0.11%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA