fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 27.12.2022

Evenimente Interne

Conpet SA (COTE) a publicat la bursă noile tarife practicate pentru anul viitor. Transportatorul arată scumpiri ale serviciilor de peste 10%, în aceeași măsură cu inflația raportată în acest an. Puteți accesa raportul de pe BVB pentru a vedea întreaga listă de prețuri. (Raport BVB)

 

AROBS Transilvania Software (AROBS) va prelua integral AROBS Software SRL și AROBS TrackGPS SRL, ambele entități din Republica Moldova deținute de Voicu Oprean, valoarea tranzacțiilor fiind de circa 3,5 milioane euro. Cele două tranzacții au fost aprobate de către acționarii AROBS în Adunarea Generală Extraordinară din 22 decembrie. (zf.ro)

 

CEO-ul bursei din Zagreb, Ivana Gazic, a declarat la un eveniment că o parte din acțiunile listate pe piața locală de capital ar putea fi prezente de anul viitor inclusiv pe ringul bursier din Croația prin intermediul unui ETF. Astfel, se încearcă o popularizare a acțiunilor românești și printre investitorii croați. (zf.ro)

Evenimente Externe

China și-a revizuit în creștere estimarea privind majorarea produsului intern brut (PIB) pentru 2021 la 8,4%, de la 8,1% anterior, a anunțat marți Biroul Național de Statistică. Nu este un lucru neobișnuit pentru China să revizuiască datele publicate anterior. În primele 9 luni ale acestui an, economia chineză arată o creștere de 3%. De asemenea, China a anunțat că va oferi ajutor financiar pentru sectoarele din economie care au fost puternic afectate de pandemie și de restricțiile impuse recent.(Investing.com)

 

Viscolul din SUA pare să facă victime și în rândul companiilor. Departamentul de Transporturi al SUA (USDOT) a declarat la sfârșitul zilei de luni că va examina numărul mare de zboruri anulate și întârziate ale Southwest Airlines (LUV) din ultimele zile pentru a determina dacă acestea au fost sub controlul companiei aeriene, calificându-le drept “inacceptabile”. Pentru ziua de luni, compania a anulat aproape 3 mii de zboruri și au anunțat anularea a încă 2.400 pentru ziua de astăzi. (Investing.com)

 

Piețele internaționale se pregătesc de un start verde în ultima săptămână din acest an, după ce China a anunțat că va renunța la o parte din restricțiile anti-Covid. Investitorii din SUA se pregătesc de Raliul lui Moș Crăciun, care apare de regulă în ultimele 5 ședințe de tranzacționare ale anului în curs și primele 2 zile ale noului an. (CNBC.com)

In Focus

BVB:

COTE, AROBS

Extern:

PIB, USDOT, LUV


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.147,12-0.13%
BETPlus1.814,86-0.12%
BET-TR23.626,59-0.13%
BET-XT1.057,11-0.09%
BET-FI51.032,220.41%
BET-NG897,90-0.41%
BET AeRO816,24-0.72%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP2.08500.24%7.147.041
SNP0.4560-0.33%4.697.129
TLV20.75000.24%875.591
SNG40.15000.38%703.143
EBS145.0000-0.28%692.330
BRD13.5000-0.59%558.323
SNN43.9000-0.90%432.104
EL8.4000-2.10%407.582
FIMA5.95000.00%380.146
CMP0.3970-0.75%328.348

Extern

 

Dow Jones33.203,930.73%
S&P 5007.147,260.77%
NASDAQ10.497,860.57%
VIX20,87-6.23%
DAX13.940,93-0.03%
CAC 406.504,90-0.13%
FTSE MIB IDX23.877,550.2%
AEX Amsterdam700,40-1.56%
WSE WIG57.039,910.03%
Shanghai3.064,930.55%
Nikkei 22526.401,190.63%
S&P/ASX 2007.097,60-0.77%

Obligațiuni
SUA 10Y 3.745%
SUA 5Y3.8692%
SUA 2Y4.3400%
Canada 10Y3.192%
Germania 10Y2.3815%
Franța 10Y2.926%
Japonia 10Y0.447%
Hong Kong 10Y3.415%
RO 10YR8.245%
RO 5YR7.675%
RO 2YR6.830%

 


Dobânda de referință
România6.75%
SUA4.25%-4.50%
UE2.00%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,814.250.56%
Argint24.3001.59%
Petrol Brent85.180.80%
Cupru3.85871.20%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9312
0.28%
USD/RON4.6285
0.07%
GBP/RON5.59790.38%
EUR/USD1.06540.18%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA