fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 29.02.2024

Evenimente Interne

Comitetul indicilor FTSE Russell a confirmat că acțiunile Electrica au îndeplinit toate criteriile pentru includerea în seria de indici FTSE Global Equity Index Series (GEIS), respectiv FTSE All-World, FTSE Global All-Cap și FTSE Global Total-Cap. Acțiunile Electrica se încadrează în categoria Mid Cap și vor intra oficial în indici începând din 18 martie. Electrica a raportat un profit net de 620,4 mil. lei în 2023, în creștere cu 11%. Veniturile operaționale au fost de 13 mld. lei, în scădere ușoară cu 3,7% comparativ cu 2022. Profitul operațional a înregistrat o creștere de 22%, ajungând la 1 mld. lei, datorită impactului pozitiv de 688,6 mil. lei generat de cheltuielile operaționale, impactul fiind diminuat de scăderea veniturilor operaționale cu 506,4 mil. lei. (Raport BVB) 

 

Life is Hard (LIH) a raportat la nivel de grup o cifră de afaceri de 44 mil. lei, marcând o creștere de 23,8% față de anul 2022, în timp ce profitul s-a dublat, până la 7,16 mil. lei. Compania a raportat la nivel individual o cifră de afaceri de 30,5 milioane lei, în creștere cu 22% față de 2022, iar profitul net a fost de 6,4 milioane lei, în creștere cu 39% față de 2022. (Raport BVB) 

 

Conpet Ploiești (COTE), principalul transportator de țiței al României, a obținut un profit net de 60,2 mil. lei în 2023, cu o scădere de 2,3% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 485,1 mil. lei, în creștere cu 2,7%. Veniturile din exploatare au crescut cu 3,6%, la 540,8 mil. lei, iar cheltuielile de exploatare au urcat cu 3,7%, la 476,4 mil. lei. Astfel, profitul din exploatare a fost de 64,3 mil. lei, în creștere cu 2,5%. (Raport BVB) 

 

Producătorul român de medicamente, Antibiotice Iași (ATB), a înregistrat în 2023 un profit net de 80,7 mil. lei, în creștere cu 109,5% față de 2022, la o cifră de afaceri de 600,8 mil. lei, în creștere cu 7,2%. Veniturile operaționale au însumat 629,3 milioane lei, înregistrând o creștere de 11% față de valoarea bugetată și de 23% față de anul 2022. Această evoluție pozitivă a fost determinată de trendul ascendent al veniturilor din contractele cu clienții. (Raport BVB) 

 

Alro Slatina (ALR), unul dintre cei mai mari producători de aluminiu integrați pe verticală din Europa, a raportat o pierdere netă de 537,9 milioane lei în 2023, comparativ cu un profit net de 331 milioane lei în anul precedent. Cifra de afaceri a grupului a fost de 2,85 miliarde lei, în scădere cu 16% față de 2022, ca urmare a scăderii cotațiilor internaționale ale aluminiului. (Raport BVB) 

 

AROBS Transilvania Software (AROBS) a înregistrat o cifră de afaceri consolidată de 428 milioane de lei în 2023, în creștere cu 43% față de 2022. EBITDA normalizată a fost de 93 milioane de lei, în creștere cu 22%, iar profitul net normalizat a fost de 52 milioane de lei, în scădere cu 3% față de 2022, ca urmare a  procesului de integrare în grup a ultimelor achiziții. (Raport BVB) 

 

AQUILA (AQ) a încheiat anul 2023 cu un profit net de 97 milioane de lei, reprezentând o creștere de 14% față de anul 2022, cel mai mare din istoria companiei. Aceste rezultate pozitive au fost susținute de o creștere a veniturilor companiei cu 14%, ajungând la 2,5 miliarde de lei, cu contribuția principală a segmentului de distribuție, care reprezintă aproximativ 94% din cifra de afaceri a companiei. (Raport BVB) 

 

Profitul net individual al Transgaz (TGN) a fost de 159,9 milioane lei în 2023, mai mic cu 56% față de anul trecut, în timp ce veniturile din exploatare au văzut o apreciere de 9% în aceeași perioadă. Diferențele au provenit în principal din cheltuielile de exploatare, care au crescut cu 14%, mai mult decât veniturile. (Raport BVB) 

 

Nuclearelectrica (SNN) a înregistrat în 2023 venituri din exploatare de 7,58 mld. lei, în creștere cu 16,1% față de anul precedent, dar a raportat o scădere de 10,2% a profitului net, până la 2,48 mld. lei. În cursul anului 2023, Societatea a vândut, prin Mecanismului de achiziție centralizată de energie electrică (MACEE), aproximativ 5 mil. MWh la prețul de 450 RON/MWh, ceea ce reprezintă 47,02% din totalul energiei electrice vândute. Restul energiei electrice vândute a fost prin piața liberă, unde prețul de vânzare mediu a fost de 940 RON/MWh. (Raport BVB) 

 

Medlife (M) a avut în 2023 afaceri în valoare de 2,2 mld. lei, în creștere cu 23,2% față de anul precedent, datorită creșterilor afacerilor existente și a alăturării noilor achiziții. În ciuda acestui fapt, compania a trecut pe o pierdere de 5,6 mil. lei, de la un profit de 37,4 mil. lei anul trecut. Deși compania a înregistrat creșteri ale afacerilor, cheltuielile au crescut într-un ritm similar, în timp ce cheltuielile financiare aproape s-au dublat. (Raport BVB) 

 

Sphera Franchise Group (SFG), cel mai mare grup din industria de food service din România, a încheiat anul 2023 cu vânzări de 1,47 miliarde lei și indicatori de profitabilitate îmbunătățiți. EBITDA a crescut cu 44,1% față de 2022, ajungând la 147,9 milioane lei, iar profitul net a înregistrat o creștere semnificativă de 80,3%, atingând 79,8 milioane lei comparativ cu anul precedent. (Raport BVB) 

 

Purcari Wineries (WINE) a înregistrat în 2023 venituri de 369,4 mil. lei, în creștere cu 22% față de anul precedent, în timp ce profitul net a fost de 59,5 mil. lei, în scădere cu 14% față de anul precedent. Diferențele provin din profiturile obținute în anul anterior din evenimente extraordinare (achiziția Angel Estate) care au generat un câștig de 28,2 mil. lei. Astfel, excluzând acel element din profitul anului trecut, compania a înregistrat o creștere a profitului realizat din activitatea de bază cu 45%. (Raport BVB) 

Evenimente Externe

S&P 500 a scăzut miercuri, dar extinderea raliului dincolo de sectorul tehnologic a ținut sub control pierderile înainte de datelecheie privind inflația, care vor influența probabil perspectivele privind rata dobânzii Rezervei Federale. 

In Focus

BVB:

H2O, LIH, COTE, ATB, ALR, AROBS, AQ, TGN, SNN, M, SFG, WINE

Extern:

SP500


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET15.874,350.35%
BETPlus2.356,960.38%
BET-TR32.939,260.36%
BET-XT1.357,860.35%
BET-FI57.275,270.07%
BET-NG1.134,770.20%
BET AeRO1.088,64-0.18%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV25.80001.18%12.337.227
H2O124.2000-0.72%6.243.872
EL11.80003.15%5.728.987
BRD19.44001.99%4.844.882
SNP0.60951.08%4.040.533
SNG50.60000.20%3.831.020
DIGI48.2000-1.23%1.425.221
TEL30.5000-2.56%852.288
FP0.5060-1.75%835.021
SNN48.5000-0.51%789.628

Extern

 

Dow Jones38.949,020.03%
S&P 5009.550,350.05%
NASDAQ15.947,74-0.13%
VIX13,842.31%
DAX17.601,220.18%
CAC 407.954,390.09%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam847,46-0.2%
WSE WIG83.265,560.66%
Shanghai2.957,85-1.97%
Nikkei 22539.208,030.05%
S&P/ASX 2007.660,40-0.03%

Obligațiuni
SUA 10Y4.278%
SUA 5Y4.276%
SUA 2Y4.654%
Canada 10Y3.553%
Germania 10Y2.4525%
Franța 10Y2.927%
Japonia 10Y0.710%
Hong Kong 10Y3.783%
RO 10YR6.520%
RO 5YR6.180%
RO 2YR6.010%

 

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia-0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,044.300.08%
Argint22.7030.30%
Petrol Brent82.170.02%
Cupru3.85280.35%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9675
0.01%
USD/RON4.5846
0.00%
GBP/RON5.80610.04%
EUR/USD1.08360.00%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață, articole și alte materiale pregătite de către experții Goldring.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA