fbpx

GOLDRING SA

Trendul zilei 29.12.2023

Evenimente Interne

În perioada cuprinsă între 25 septembrie și 27 decembrie 2023, Electrica Furnizare S.A. (EFSA), filială a Societății Energetice Electrica SA (EL), a încheiat și efectuat tranzacții cu Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica S.A. (TEL). Valoarea cumulată a acestor tranzacții între EFSA și TEL în această perioadă a depășit pragul de 5% din activele nete ale Electrica, conform situațiilor financiare individuale ale Electrica la 30 iunie 2023. Mai exact, această valoare a depășit suma de 198.490.436 RON. (bvb.ro) 

 

VRANCART (VNC) a informat acționarii și investitorii cu privire la majorarea capitalului social al filialei sale, VRANCART RECYCLING S.R.L, prin aportul în sumă de 17.021.000 lei, înregistrat în data de 27 decembrie 2023. Această operațiune, împreună cu celelalte tranzacții efectuate în perioada 01 ianuarie 2023 – 27 decembrie 2023, a depășit pragul de 5% din activele nete ale VRANCART S.A., conform situațiilor financiare individuale din anul 2022. (bvb.ro) 

 

Meta Estate Trust (MET) a informat acționarii și piața că a formulat o cerere de anulare a punctului 2 din Hotărârea Adunării Generale Ordinare a Acționarilor din 7 decembrie 2023. Această hotărâre aprobase distribuirea de dividende în valoare de 3.757.429,68 RON (dividend brut) din profitul net al anului financiar 2022. Cererea de anulare a fost depusă de NKS Management Team SRL, un acționar, și înregistrată în dosarul nr. 37930/3/2023 la Tribunalul București. Până la pronunțarea unei hotărâri privind suspendarea efectelor juridice ale punctului 2 din Hotărârea Adunării Generale Ordinare a Acționarilor din 7 decembrie 2023, aceasta rămâne valabilă și obligatorie pentru Societate. Aceasta va implementa distribuirea dividendelor conform deciziei AGOA. Societatea se angajează să informeze în mod constant piața cu privire la evoluția acestui dosar, respectând obligațiile legale aplicabile. (bvb.ro) 

Evenimente Externe

După anunțul Guvernului francez privind introducerea unei taxe pe serviciile de streaming muzical, Spotify (SPOT) a reacționat prin retragerea sponsorizării pentru două festivaluri muzicale din Franța. Companiile de streaming, conduse de Spotify, nu sunt încântate de intenția Franței de a impune o taxă cuprinsă între 1,5% și 1,75%. Spotify a adoptat o strategie similară cu cea aplicată cu succes în Uruguay, unde amenințarea retragerii a dus la evitarea taxei. Deși nu a amenințat retragerea din Franța, Spotify speră că gestul său puternic va determina Guvernul să revină asupra deciziei. Taxa este justificată oficial de autoritățile franceze ca sprijin pentru muzicienii locali, cu fondurile direcționate către Centre National de la Musique. (profit.ro) 

 

Investițiile străine nete în acțiuni de pe bursa chineză au înregistrat o scădere drastică de 87% în acest an, ajungând de la un maxim de 235 de miliarde de yuani în august la doar 30,7 miliarde de yuani. Potrivit analizei publicate de Financial Times pe baza datelor oficiale, acest declin înseamnă că investitorii străini au retras aproximativ 29 de miliarde de dolari de pe piața chineză, în principal din cauza îngrijorărilor legate de dificultățile economice ale Chinei, inclusiv cele din sectorul imobiliar și scăderea cererii consumatorilor. Situația a fost influențată și de deflație, cauzată de măsurile de carantină impuse în timpul pandemiei de COVID-19. În lipsa unei evoluții spectaculoase în zilele următoare, se preconizează că bursa chineză va încheia anul cu cel mai redus nivel de investiții străine din 2015. Principalul moment de cotitură a fost în august, când dezvoltatorul imobiliar Country Garden din China a ratat plățile obligațiunilor, declanșând vânzări nete de acțiuni de către investitorii străini pe fondul temerilor de risc de contagiere a problemelor din sectorul imobiliar. (profit.ro) 

 

Boeing (BA) îndeamnă companiile aeriene să efectueze inspecții asupra avioanelor 737 Max pentru a verifica “un posibil șurub care nu este prins corespunzător” în sistemul de control al cârmei, cea mai recentă problemă de calitate care afectează cel mai bine vândut avion al producătorului. Recomandarea a venit după ce „un operator internațional a descoperit un șurub cu o piuliță lipsă în timp ce efectua întreținerea de rutină la un mecanism din legătura de control al cârmei,” a declarat Administrația Federală de Aviație într-un comunicat joi. „Compania a descoperit un alt avion neînregistrat cu o piuliță care nu fusese strânsă corect.” Inspecțiile vor dura aproximativ două ore pe avion, iar toate noile 737 Max-uri vor fi supuse verificării înainte de a fi livrate clienților, a declarat Boeing. „Problema identificată pe avionul respectiv a fost remediată,” a spus Boeing într-un comunicat. „Prin prudență, recomandăm operatorilor să inspecteze avioanele lor 737 MAX și să ne informeze despre orice constatări.” (cnbc.com)

In Focus

BVB:

EFSA, EL, TEL, VNC, MET

Extern:

principalii indici, SPOT, BA


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET15.285,85-0.19%
BETPlus2.267,21-0.17%
BET-TR31.569,13-0.19%
BET-XT1.317,08-0.16%
BET-FI59.261,170.87%
BET-NG1.116,00-0.32%
BET AeRO979,830.83%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
FP0.52504.17%8.056.289
TLV23.9000-0.42%3.411.952
DIGI43.90000.00%2.367.394
SNP0.5715-0.70%2.123.929
SNN48.8500-0.31%1.545.964
COBL3.900030.00%1.487.647
BRD17.8000-0.34%1.475.832
EL11.4000-0.70%941.658
HUNT0.556024.94%838.211
AQ0.9180-0.22%671.782

Extern

 

Dow Jones37.710,100.13%
S&P 5008.996,19-0.06%
NASDAQ15.095,14-0.31%
VIX12,470.24%
DAX16.701,55-0.48%
CAC 407.535,16-0.75%
FTSE MIB IDX26.835,310.26%
AEX Amsterdam793,690.02%
WSE WIG78.937,48-0.65%
Shanghai2.954,701.41%
Nikkei 22533.539,620.19%
S&P/ASX 2007.614,300.7%

Obligațiuni
SUA 10Y3.842%
SUA 5Y3.831%
SUA 2Y4.266%
Canada 10Y3.132%
Germania 10Y1.9435%
Franța 10Y2.472%
Japonia 10Y0.618%
Hong Kong 10Y3.234%
RO 10YR6.230%
RO 5YR6.130%
RO 2YR6.020%

 


Dobânda de referință
România7.00%
SUA5,25%- 5,5%
UE4.5%
Japonia-0.10%
China3.45%

Mărfuri
Aur2,081.85-0.08%
Argint24.128-1.00%
Petrol Brent77.560.53%
Cupru3.93180.39%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9740
0.01%
USD/RON4.4899
-0.01%
GBP/RON5.7133-0.09%
EUR/USD1.10710.11%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

Rămâi informat și investește inteligent!

Abonează-te la newsletterul nostru pentru a primi zilnic informații cu privire la evenimentele care influențează piețele de capital, analize de piață, articole și alte materiale pregătite de către experții Goldring.


This will close in 0 seconds

SSIF GOLDRING SA