fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 30.09.2022

Evenimente Interne

Firebyte Games(FRB) raportează o cifră de afaceri de 3,24 milioane de lei în primul semestru al acestui an, o creștere de 266% față de aceeași perioadă a anului trecut. De asemenea, compania a înregistrat un profit net de 1,36 mil. lei comparativ cu o pierdere de 0,92 milioane lei în perioada similară din 2021. Astfel, compania se încadrează în bugetul propus pentru acest an și menține țintele stabilite. (Raport BVB)

 

Bonas Import Export a raportat venituri de 11,2 mil. de lei în primele 6 luni ale acestui a, marcând o creștere de 17%, pe fondul deschiderii de noi magazine, lucrărilor mai puține de renovări, dar și datorită inflației. Compania a raportat un profit de 831 lei, trecând pe profit după ce în primul trimestru înregistra o pierdere de peste 300 mii lei.

Evenimente Externe

Piețele americane au resimțit din nou presiuni la vânzare după ce printre investitori s-a întors frica unei încetiniri a economiei globale. Totodată, randamentele titlurilor de trezorerie au crescut, cauzând scăderi suplimentare pe sectorul tehnologic. Indicele Dow Jones a scăzut cu 1,54%, SP500 s-a depreciat cu 2,11%, iar Nasdaq a resimțit o corecție de 2,84%.

 

Producătorul german de mașini sport Porsche s-a apreciat cu 5% în prima ședință de tranzacționare, după ce IPO-ul s-a încheiat în jumătatea superioară a intervalului de preț. Astfel, Porsche a atras 19,5 mld. de euro, în cea mai mare listare din acest an în Europa și una dintre cele mai mari din lume, bani care vor fi utilizați în electrificarea gamei de mașini produse de Volkswagen, care deține în continuare cotă majoritară.

 

Micron Technology, unul dintre cei mai importanți jucători de pe piața mondială de cipuri, a raportat venituri de 6,64 mld. de dolari,  cu aproximativ 3% sub așteptările analiștilor de 6,81 mld. Compania a surprins plăcut pe partea de profit pe acțiune cu 1,45 dolari, față de 1,41 dolari estimați. Previziunile Micron pentru anul viitor au ieșit în prim plan, estimând o continuare a scăderii cererii și anunțând reducerea investițiilor.

In Focus

BVB:

FRB, BONA

Extern:

principalii indici, cotațiile petrolului, MU

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.549,44-1.12%
BETPlus1.575,63-1.13%
BET-TR20.510,66-1.13%
BET-XT933,39-1.02%
BET-FI47.098,09-0.44%
BET-NG802,45-0.30%
BET AeRO827,71-0.84%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV17.0400-1.62%4.791.198
SNP0.39850.63%4.447.455
TGN230.00009.26%2.376.859
FP1.7600-1.12%1.994.432
SNG38.8000-3.60%1.627.099
BRD11.0000-3.51%1.435.649
EL6.1000-1.29%1.256.624
EVER1.21500.41%947.870
ONE1.1400-0.35%732.417
EBS109.0000-1.80%607.340

Extern

 

Dow Jones29.304,80-0.71%
S&P 5006.750,85-1.23%
NASDAQ10.752,41-1.32%
VIX31,800.41%
DAX11.975,55-1.4%
CAC 405.676,87-1.55%
FTSE MIB IDX20.352,98-2.38%
AEX Amsterdam641,091.16%
WSE WIG45.864,62-3.97%
Shanghai3.053,33-0.46%
Nikkei 22526.347,470.66%
S&P/ASX 2006.575,901.73%

Obligațiuni
SUA 10Y3.750%
SUA 5Y3.9873%
SUA 2Y4.1796%
Canada 10Y3.102%
Germania 10Y2.1270%
Franța 10Y2.739%
Japonia 10Y0.241%
Hong Kong 10Y3.566%
RO 10-YR8.675%
RO 5-YR8.650%
RO 2-YR8.170%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA3.00%-3.25%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,681.600.69%
Argint18.759-0.64%
Petrol Brent87.18-0.99%
Cupru3.43552.29%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9460
0.04%
USD/RON5.0487
0.27%
GBP/RON5.6011-0.12%
EUR/USD0.98140.82%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA