fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 31.08.2022

Evenimente Interne

Fondul Proprietatea (FP) a înregistrat venituri operaționale de  4,2 miliarde lei pe primul semestru, față de 1,85 miliarde lei în primul semestru de anul trecut. Profitul net înregistrat de companie a fost de 4,1 miliarde lei față de un nivel de 1,8 miliarde lei în primul semestru de anul trecut. La 31 iulie, VUAN-ul Fondului Proprietatea era de 2,82 lei. (bvb.ro)

 

Veniturile din exploatare a Chromosome Dynamics (CHRD) au cunoscut o creștere cu 88% în primul semestru din acest an, față de perioada similară a anului trecut. Totuși, cu o creștere considerabilă a cheltuielilor, cu peste 160%, compania a înregistrat o pierdere de 178 mii lei la sfârșit de semestru, față de un profit de 663 mii lei în aceeași perioadă de anul trecut.  Compania menționează că această accelerare a cheltuielilor este firească într-o perioadă de intense eforturi investiționale simultane pe toate segmentele de business, care vor începe să genereze venituri încă din al treilea trimestru al acestui an. (bvb.ro)

 

Arctic Stream (AST) a publicat ieri rezultatele financiare. Cifra de afaceri a companiei a înregistrat o creștere cu 133% față de primul semestru al acestui an, obținând un profit net mai mare cu 121% față de perioada similară a anului trecut. CEO-ul companiei a transmis în cadrul raportului semestrial că rezultatele obținute în prima jumătate a anului va ajuta compania nu doar să atingă cifrele bugetate pentru acest an dar să le și depășească, având în vedere că piața IT este mai activă în a doua parte a anului.  (bvb.ro)

 

Veniturile operaționale ale Romcab (MCAB) au înregistrat o creștere cu 30,6% pe primul semestru al acestui an, atingând nivelul de 1,1 miliarde lei. La nivel operațional, compania și-a majorat pierderea de la 836 milioane lei la 1,2 miliarde lei în primul semestru al acestui an, generând, la nivelul rezultatului net, o pierdere de 86 milioane lei, față de un profit de 13,3 milioane lei înregistrat în primul semestru de anul trecut. Creșterea prețurilor la materiile prime a fost cea care a generat un cost de producție mult mai ridicat. (bvb.ro)

 

Life is Hard (LIH) a înregistrat venituri operaționale de 14,3 milioane lei pe primul semestru, în creștere cu 25,6% față de aceeași perioadă a anului trecut. Profitul operațional a cunoscut o creștere cu 313%, până la nivelul de 1,9 milioane lei. Profitul net a fost de 1,5 milioane lei.

 

Evenimente Externe

Cotațiile petrolului au suferit ieri cel mai mare declin din ultima lună, pe fondul îngrijorărilor privind diminuarea cererii la nivel global dar și zvonurile legate de un posibil acord nuclear între SUA și Iran, care ar aduce Iranul din nou în grupul exportatorilor de țiței la nivel global. Petrolul Brent a scăzut sub nivelul de 100 dolari pe baril, în timp ce cotația WTI atinsese un minim al zilei chiar și de 90,56 dolari pe baril. (investing.com)

 

Lucid Group (LCID) și Nikola (NKLA) intenționează să atragă noi fonduri de la investitori, ambele companii dorind să își majoreze producția în ciuda costurilor ridicate pe care le înregistrează producătorii de vehicule electrice în ultima perioadă. Nikola a transmis un document către regulatorul pieței, prin care informează că plănuiește atragerea de 400 milioane de dolari prin emiterea de noi acțiuni, printr-o ofertă ”la piață”, însemnând că noile acțiuni vor fi vândute la prețurile pieței. Pe de altă parte, Lucid a anunțat că intenționează să emită noi acțiuni în valoare de 8 miliarde dolari, pe parcursul următorilor 3 ani. (cnbc.com)

 

Astăzi vor fi publicate datele cu privire la inflația din zona Euro  dar și raportul ADP  cu privire la locurile de muncă din SUA cu excepția industriei agricole. (investing.com)

In Focus

BVB:

FP, CHRD, AST, MCAB, LIH

Extern:

cotațiile petrolului, LCID, NKLA, principalii indici

 

 

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET12.184,82-0.05%
BETPlus1.817,06-0.04%
BET-TR23.688,84-0.05%
BET-XT1.069,26-0.05%
BET-FI50.853,950.18%
BET-NG927,25-0.34%
BET AeRO921,030.59%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
TLV19.9200-0.40%4.156.621
FP1.96600.61%3.915.731
SNP0.47700.32%3.598.865
SNN44.9500-0.11%1.321.039
SNG46.4000-1.49%1.038.477
EBS109.30002.82%929.238
TTS9.90005.32%798.737
EL7.97000.38%789.688
SIF51.9000-0.78%381.633
CHRD31.60006.04%335.383

Extern

 

Dow Jones31.850,17-0.98%
S&P 5007.402,53-1.07%
NASDAQ11.883,74-1.76%
VIX26,743.7%
DAX12.961,140.32%
CAC 406.210,22-0.23%
FTSE MIB IDX21.825,22-0.62%
AEX Amsterdam690,31-1.16%
WSE WIG50.240,74-2.58%
Shanghai3.222,28-0.56%
Nikkei 22528.218,000.48%
S&P/ASX 2007.003,900.55%

Obligațiuni
SUA 10Y3.099%
SUA 5Y3.2581%
SUA 2Y3.4540%
Canada 10Y3.094%
Germania 10Y1.4835%
Franța 10Y2.099%
Japonia 10Y0.221%
Hong Kong 10Y3.039%
RO 10-YR7.765%
RO 5-YR7.765%
RO 2-YR7.415%

 


Dobânda de referință
România5.50%
SUA2.25%-2.50%
UE0.50%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,732.95-0.20%
Argint18.2250.36%
Petrol Brent98.710.89%
Cupru3.57400.46%

Cursuri_valutare
EUR/RON4.8612
0.05%
USD/RON4.8521
0.03%
GBP/RON5.66340.14%
EUR/USD1.00200.08%

SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA