fbpx

SSIF GOLDRING SA

Trendul zilei 04.11.2022

Evenimente Interne

BRD (BRD) a raportat un profit net de un miliard lei în primele nouă luni ale anului, în urcare cu 10,3%, conducând la o rentabilitate a capitalurilor proprii de aproape 17%, în comparație cu cea de 13% obținu în aceeași perioadă a anului trecut. Venitul net bancar al Grupului BRD se ridică la 2,541 milioane RON, în creștere cu 9,8% în dinamica anuală. Creșterea de 12,2%, față de perioada similară a anului trecut, a veniturilor nete din dobânzi se datorează avansului solid al volumelor, precum și ratelor dobânzilor în creștere. Depozitele clienților au atins 55,2 miliarde RON la finalul lunii septembrie 2022, în creștere cu 2,5% față de perioada similară a anului 2021, într-o piață tensionată din punctul de vedere al lichidității. Depozitele marilor clienți corporativi au crescut cu 6% față de 30 septembrie 2021, în condițiile unui avans solid al depozitelor în lei. Rata creditelor neperformante a rămas la nivelul minim record de 2,6% (față de 3,2% la sfârșitul lunii septembrie 2021), iar gradul de acoperire cu provizioane a continuat să crească până la 78% (față de 75% la finalul lunii septembrie 2021). (financialintelligence.ro)

 

În ciuda apariției unor noi provocări, Erste Group (EBS) a înregistrat un rezultat operațional puternic și un profit net de 1.647 milioane de euro pentru primele nouă luni din 2022. Cele mai importante două componente de venit ale companiei s-au dezvoltat foarte puternic, iar venitul net din dobânzi s-a îmbunătățit față de primele trei trimestre ale anului 2021 cu 19,5%. Contribuțiile pozitive au venit ca urmare a creșterii ratelor în Republica Cehă, Ungaria și România. Per ansamblu, creșterea creditelor a crescut cu 10,3% de la an la an, în timp ce veniturile nete din comisioane au crescut cu 8,3%. Rata creditelor neperformante a grupului Erste s-a îmbunătățit din nou, marcând un nou minim istoric post-IPO de 2% la sfârșitul lunii septembrie 2022. Cu toate acestea, banca răspunde la schimbarea mediului de afaceri și a scenariului de risc rezultat prin creșterea provizioanelor generale privind riscul de credit. Pentru exercițiul financiar curent, banca se așteaptă ca veniturile nete din dobânzi să crească cu peste 20 % pe fondul unei creșteri a creditării mai mari decât cea prognozată, de peste 10 % și a unor rate mai ridicate ale dobânzilor de pe piață, iar veniturile nete din comisioane vor atinge obiectivul de 2,4 miliarde EUR stabilit pentru 2024 încă din acest an. Având în vedere încetinirea semnificativă a creșterii economice, creșterea creditării va ajunge la aproximativ 5% în 2023, în timp ce veniturile nete din dobânzi ar trebui să crească cu peste 10% pe fondul majorării ratelor dobânzilor în zona euro. (bvb.ro) 

 

Bursa de valori București (BVB) va folosi platforma eVOTE pentru participarea electronică la adunările generale ale acționarilor. EVote este prima aplicație care va permite investitorilor sa participe la ședințele adunărilor generale prin corespondență, online sau fizic și să integreze voturile expuse într-o platformă unică. (bvb.ro)

 

Farmaceutica Remedia (RMAH) mizează încă din 2021 pe instalarea de roboți în depozitele farmaciilor, iar până acum au echipat nouă unități farmaceutice cu astfel de roboți. Prețul unui astfel de echipament pornește de la 70 mii euro, iar conducerea se așteaptă să-și amortizeze investiția în maxim 4 ani. În acest fel, compania rezolvă problema lipsei de personal și oferă farmaciștilor posibilitatea să consilieze mai bine pacienții fără să mai aibă grija aducerii medicamentelor din depozit. (zf.ro)

 

Ministerul Finanțelor a împrumutat ieri de la bănci 937,8 milioane lei prin două licitații cu titluri de stat. În prima licitație, Finanțele au redeschis o emisiune scadentă în iulie 2029 și au obținut suma de 559,7 milioane lei la o dobândă anuală de 9,44%. La cea de-a doua licitație, Ministerul a redeschis o emisiune de certificate de trezorerie scadentă în octombrie 2023 și a încasat suma de 378,1 milioane lei cu o dobândă anuală de 8,5%. (zf.ro)

 

Romcarbon (ROCE) informează piața că în 2 noiembrie a încheiat, în calitate de vânzător, un contract cu societatea Accord Building Estate SRL prin care societatea a încasat 2,1 milioane de lei în schimbul unui teren cu suprafața de 2732 mp situat în municipiul Iași. Odată cu semnarea contractului, Romcarbon își menține dreptul de servitute de trecere pietonală, cu mijloace de transport cu tonaj maxim de 40T și pentru rețele de utilități asupra unei părți din terenul menționat. (bvb.ro)

Evenimente Externe

Banca Angliei a decis joi majorarea dobânzii de referință de la 2,25% la 3%, majorare ce marchează cea mai semnificativă creștere a dobânzii din ultimii peste 30 de ani. În septembrie, rata anuală a inflației a fost de 8,8%, în creștere de la 8,6% cât se înregistra în august, iar experții anticipează o nouă creștere pentru octombrie. (zf.ro)

 

ING Grup (ING) a anunțat că va răscumpăra acțiuni în valoare de 1,1 miliarde euro după rezultatele mixte înregistrate în trimestrul al treilea. Programul de răscumpărare va începe joi și ar urma să se încheie până la finalul lunii decembrie. Deși creditorii beneficiază în prezent de majorarea dobânzilor de către BCE, rezultatele ING sunt afectate de costurile de 343 milioane de euro la subsidiara din Polonia, din cauza noilor reglementări privind creditele ipotecare. (financialintelligence.ro) 

 

Starbucks (SBUX) surprinde investitorii în mod pozitiv datorită consumatorilor americani care continuă să cheltuie sume importante pe produsele companiei. Vânzările nete în trimestrul trei au crescut cu 3,3% și au ajuns la 8,41 miliarde dolari, în timp ce numărul membrilor programului de loaialitate al Starbucks a crescut cu 16% până la un total de 28,7 milioane de utilizatori. (cnbc.com)

DoorDash (DASH) pare a fi unul dintre câștigătorii perioadei cu inflație ridicată, pentru că, deși lanțuri importante de restaurante s-au plâns că au din ce în ce mai puțini clienți, numărul total de livrări efectuate de DoorDash în trimestrul trei a crescut cu 27%, iar veniturile ajunse la 1,7 miliarde dolari au depășit așteptările analiștilor. De asemenea, conducerea companiei se așteaptă ca aceste cifre să crească și pe finalul anului, iar entru ultimul trimestru se preconizează EBITDA între 85 și 120 milioane dolari. (cnbc.com)

 

Solvay SA (SOLB) a depășit veniturile și profitul estimat de analiști.  Compania a raportat venituri de 3,6 miliarde de euro, mai mari decât așteptările de 3,39 miliarde euro, iar profitul este și el mai mare, compania a raportat 4,88€/acțiune, mai mare decât așteptările de 3,64€/acțiune. Prognoza pentru următorul trimestru este mixtă, analiștii se așteaptă la venituri de 3,4 miliarde de euro și un profit pe acțiune de 0,96€/acțiune. 

BMW a depășit veniturile și profitul previzionat, compania raportând venituri de 37,17 miliarde de euro, mai mari decât așteptările de 35,3 miliarde de euro. Profitul este și el mai mare, compania a raportat 4,2€/acțiune, mai mult decât așteptările de 4,1€/acțiune. Prognoza pentru următorul trimestru este mixtă, sunt așteptate venituri de 37,1 mld. € și profit pe acțiune de 3,93€. 

In Focus

BVB:

BRD, EBS, BVB, RMAH, ROCE, principalii indici

Extern:

principalii indici, ING, SBUX, DASH

 

 


Newsletter Goldring Abonează-te la Trendul Zilei și fii în contact cu tot ceea ce contează.

BVB
BET10.829,82-0.42%
BETPlus1.620,53-0.42%
BET-TR21.060,07-0.42%
BET-XT959,07-0.36%
BET-FI48.690,34-0.05%
BET-NG824,90-0.33%
BET AeRO835,06-0.58%

Top 10 Tranzacționate BVB
SIMBOLPRETVARIATIEVALOARE
SNP0.4520-0.44%9.547.372
TLV17.4600-0.23%3.744.995
SNG37.7500-0.66%2.125.981
SNN39.5500-0.50%1.908.114
FP1.7800-0.56%1.143.074
BRD11.36000.53%937.580
DIGI29.2000-2.34%383.557
EBS123.50000.45%201.971
LHA34.0000-0.35%187.817
GAOY67.00000.00%164.753

Extern

 

Dow Jones32.157,010.53%
S&P 5006.942,610.25%
NASDAQ10.459,070.57%
VIX25,36-2.44%
DAX13.130,19-0.01%
CAC 406.243,28-0.47%
FTSE MIB IDX22.706,020.62%
AEX Amsterdam667,24-0.94%
WSE WIG50.915,870.77%
Shanghai2.990,400.31%
Nikkei 22527.639,86-0.14%
S&P/ASX 2006.857,90-1.88%

Obligațiuni
SUA 10Y4.135%
SUA 5Y4.3468%
SUA 2Y4.7003%
Canada 10Y3.441%
Germania 10Y2.2415%
Franța 10Y2.774%
Japonia 10Y0.246%
Hong Kong 10Y4.041%
RO 10YR9.200%
RO 5YR9.080%
RO 2YR8.510%

 


Dobânda de referință
România6.25%
SUA3.75%-4%
UE1.25%
Japonia-0.10%
China3.70%

Mărfuri
Aur1,650.101.18%
Argint19.7301.54%
Petrol Brent96.712.15%
Cupru3.51502.65%

 


Cursuri_valutare
EUR/RON4.9006
0.06%
USD/RON5.0104
-0.25%
GBP/RON5.62580.32%
EUR/USD0.97790.29%

 


SURSE: BVB.RO, INVESTING.COM,ZF.RO

 
 
 
Disclaimer

Informaţiile cuprinse în acest raport au scop informativ și nu reprezintă recomandări de a cumpăra sau a vinde valori mobiliare prezentate, ci oferă informaţii şi opinii care să faciliteze luarea unei decizii în mod independent de către fiecare investitor în parte. Opiniile exprimate în analiză reflectă cu acuratețe propriile convingeri despre instrumentele financiare prezentate. În luarea deciziei de a investi în instrumentele financiare prezentate, investitorii trebuie să se bazeze pe propria analiză, inclusiv a avantajelor şi riscurilor implicate în conformitate cu Documentul de prezentare al GOLDRING SA SSIF pe care îl pot accesa aici

Informaţiile prezentate în acest raport nu reprezintă garanţie pentru obţinerea unor profituri şi societatea Goldring SA şi/sau autorii raportului nu îşi asumă răspunderea pentru deciziile de investiţie bazate pe aceste informaţii. Autorii acestei analize atestă faptul că nu au fost remunerați direct sau indirect pentru a exprima opiniile și recomandările din acest document. Preluarea informaţiilor din acest raport este permisă cu condiţia obligatorie a prezentării sursei informaţiilor preluate.

SSIF GOLDRING SA